XY DAC

XY DAC

PostPostao/la s@ki » 07 pro 2011, 22:47

Hmm, da vidimo možemo li napraviti „opus dac“ na steroidima :)
Ideja je daklem krenula sa Sinišinom željom da se napravi „opus dac“ sa through hole komponentama, o tome u već postavljenoj temi.
Kako je u taj kit razvijan da podržava mnoge , u ovom slučaju nepotrebne opcije brzo je postalo jasno da će se dana shema morati srezati.
Ono što mi u tom trenutku nije bilo jasno, jest koliko je zapravo dizajn manjkav. Uz veliku pomoć , pogodite koga :ilmzn: , krećem u kompletno pretumbavanje svega i to na kraju više nije „opus dac“ te je to i ujedno razlog za otvaranje nove teme.
Krenimo od USB prijemnika:
Baziran na PCM2707, sa SPI i I2S izlazima, u opus dac varijanti napajan preko USBa.
Ovakav pristup ima veliku manu – napajanje. Obzirom da je ono preko USBa vrlo loše odlučih se koristiti vlastito, stoga i promjenjena konfiguracija samih pinova na PCM2707.
Osim problema zvanog „kako riješiti napajanje“ ostaje i problem ovog:
Citat ilimzna :
„Provjeri u datasheet-u za PCM smiju li se USB signali i napajanje (chipo ne koristi USB napajanje samo za napajanje sebe nego i za detekciju da je spojen USB signal te za konfiguriranje USB linija kako bi ga PC prepoznao ispravno) pojaviti prije nego PCM dobije napajanje. Uz to, koliko se sjecam, PCM ima lokalni regulator 3.3V u sebi i vec se time brani od smetnji u USB napajanju. ALI!!! to je manji problem, veci je problem masa, koja je na USB konektoru spojena na masu PC-a a ta na uzemljenje. Dok god to nije galvanski izolirano, prisutan je problem petlje u masi kroz uzemljenje ako je bilo sto spojeno na DAC direktno ili kroz interkonekte, uzemljeno. Bojim se da za to zapravo nema adekvatnog (citaj dovoljno jednostavnog i jeftinog) rijesenja. Lakse ga je rijesiti tako da se ne uzemlje ostale komponente, sto opet ima svoje opasnosti...“
Zasada ostaje pitanje napajanja otvoreno i na shemi je sam konektor odpojen.

slika
usb input by saki_zg, on Flickr
Budimo UNIVERZALNI
Avatar
s@ki
 
Postovi: 1465
Pridružen/a: 05 svi 2011, 14:39

Re: XY DAC

PostPostao/la tom_hifi » 07 pro 2011, 22:56

Ajde, neka, riješit ćemo i to.

Izgleda da će zbilja trebati pretumbati PCM2707 datasheet milimetar po milimetar.
Avatar
tom_hifi
 
Postovi: 2087
Pridružen/a: 16 kol 2011, 17:33
Lokacija: Oroslavje

Re: XY DAC

PostPostao/la s@ki » 07 pro 2011, 22:57

I2S signal kupimo sa PCM2707 i vodimo na WM8741.
DAC je u hardveskom modu rada.
slika
wolfson dac by saki_zg, on Flickr

Pinovi 4 i 6 nisu spojeni i tu je mali problem. ako netko ima volje pogledati datasheet, pojma nemam kako podesiti ovaj dio. Radi se o odabiru sampling rate-a i filtera.
Maknute su zavojnice iz napajanja, isto će biti riješeno prema prijedlozima sa TDA DACa.
Budimo UNIVERZALNI
Avatar
s@ki
 
Postovi: 1465
Pridružen/a: 05 svi 2011, 14:39

Re: XY DAC

PostPostao/la s@ki » 07 pro 2011, 23:03

i ostaje izlaz.
Ovdje je korišten sklop prema preporuci :ilmzn:
slika
analogija by saki_zg, on Flickr

Komponente sa * su opcionalne, predviđeno je mjesto za njih iako vrlo vjerojatno neće biti potrebne za rad samog sklopa.
Budimo UNIVERZALNI
Avatar
s@ki
 
Postovi: 1465
Pridružen/a: 05 svi 2011, 14:39

Re: XY DAC

PostPostao/la tom_hifi » 07 pro 2011, 23:13

U hardware modeu na pinu 22 biraš oversampling rate. Za 44.1kHz pin 22 ti mora biti na LOW. Pin 6 je isto 0, znači normal mode.

Edit: što se tiče filtera, znači, pin4, to ti se radi o ovome, no nisam baš ekspert na tom području.

http://www.pohrani.com/f/j/dD/VW5wbtK/1/ad1.jpg

http://www.pohrani.com/f/1E/4m/27EHe2uP/1/ad2.jpg

http://www.pohrani.com/f/3w/dv/2T1bRy4M/1/ad3.jpg

Ne znam zašto mi ne prikazuje slike, pa sam stavio direktne linkove.
Zadnja izmjena: tom_hifi; 07 pro 2011, 23:26; ukupno mijenjano 1 put/a.
Avatar
tom_hifi
 
Postovi: 2087
Pridružen/a: 16 kol 2011, 17:33
Lokacija: Oroslavje

Re: XY DAC

PostPostao/la s@ki » 07 pro 2011, 23:25

eh sad,pročitao sam datasheet znam gdje se što nalazi ali :
Zašto ne high rate ?
Zašto ne differential mono ?
Koji mod filtera ?
:)


edit: uvijek ostaje mogućnost postavljanja DIP prekidača na ta mjesta pa odbirat naknadno al...
Budimo UNIVERZALNI
Avatar
s@ki
 
Postovi: 1465
Pridružen/a: 05 svi 2011, 14:39

Re: XY DAC

PostPostao/la tom_hifi » 07 pro 2011, 23:50

Čemu oversampling, tj. mislim da je PCM2707 limitiran na 16/44 ili?

Zar nebi u differential mono trebao 2 DAC čipa? Jedan za Left Mono, drugi za Right Mono :)
Avatar
tom_hifi
 
Postovi: 2087
Pridružen/a: 16 kol 2011, 17:33
Lokacija: Oroslavje

Re: XY DAC

PostPostao/la aparatusonitus » 08 pro 2011, 00:34

s@ki je napisao/la:Ovdje je korišten sklop prema preporuci :ilmzn:


Vidim ja da se netko ovde dobro potrudio da uskladi impedance i kapacitete na ulazima opampova...svaka čast :hail:

Edit: Sad sam slučajno skužio da je ovo :ilmzn: jednako ilimzn...to sve objašnjava :mrgreen:
Avatar
aparatusonitus
 
Postovi: 234
Pridružen/a: 05 svi 2011, 21:08
Lokacija: Split

Re: XY DAC

PostPostao/la s@ki » 08 pro 2011, 08:18

tom_hifi je napisao/la:Čemu oversampling, tj. mislim da je PCM2707 limitiran na 16/44 ili?

Zar nebi u differential mono trebao 2 DAC čipa? Jedan za Left Mono, drugi za Right Mono :)


pretpostavljam da da, no bolje provjerit, jer jednom kad napravim pločicu nema više--a joj, a ja mislio :D
Budimo UNIVERZALNI
Avatar
s@ki
 
Postovi: 1465
Pridružen/a: 05 svi 2011, 14:39

Re: XY DAC

PostPostao/la tom_hifi » 08 pro 2011, 10:41

Sigurno sigurno.

PCM2707 ti je limitiran na 16/44, a za differential mono trebaš 2x WM8741 ;)
Avatar
tom_hifi
 
Postovi: 2087
Pridružen/a: 16 kol 2011, 17:33
Lokacija: Oroslavje

Sljedeća

Natrag na Digitalni izvori zvuka

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.

cron