HOME MEDIA SYSTEM

HOME MEDIA SYSTEM

PostPostao/la tubeman » 20 stu 2011, 18:16

Iza ovakvog preetencioznog naziva sakriva se nešto što neki već imaju kod kuće u nekom obliku.
Pošto sam danas imao malo vremena, a i trebalo mi je malo opuštanja, odlučio sam konačno napraviti neke, barem početne, radnje oko zaokruživanja svojeg kućnog sustava.
Sustav kao takav već postoji dulje vrijeme, ali nikako da to dovršim u nekom obliku da ga svatko može koristiti bez šalabahtera i raznih priprema ;)

Ne bih htio djelovati previše "edukativno", jer su sve to uglavnom poznate stvari, ali možda kome dam kakvu ideju.
Vjerojatno se netko pita zašto se danas, u vrijeme gomile jeftinih gotovih uređaja i gadgeta koji nude čak i dosta ozbiljne mogućnosti, uopće upuštati u nešto takvo ?
Za druge ne znam, međutim ja oduvijek pokušavam prtiti neki svoj put koji osigurava nekakvu neovisnost o bilo komu i čemu što me neki puta natjeralo učiti mnoge stvari koje inače ne bih :)
Uostalom, tko zna kako će se stvari razvijati u najskorijoj budućnosti.
Sigurno će se postignuti neki deal između proizvođača glazbe i proizvođača uređaja (vidim da je to već u postupku), da onemogući bilo kakvu nekontroliranu (čitaj neplaćenu) reprodukciju glazbe. I gdje smo onda ?
To me doduše ne muči puno , jer praktički svu glazbu koju imam nabavio sam legalno.
Međutim, budućnost distribucije glazbe mi se nikako ne sviđa.
Pri tome će zvukoljupci možda ostati zakinuti na kvaliteti, ili će im se nuditi "posebno" pripremljeni materijali, ali sigurno po "primjerenoj", većoj cijeni.

Zbog toga mislim da je dobro napraviti neki svoj, kontrolirani sustav koji neće u jednom trenutku zatražiti broj kartice i pin i pitati za opciju
a) lo quality (preview)
b) medium quality (with discount and included commerials)
c) hi quality (special price)
itd.....

Svi smo mi ripali MP3, Flacove WAV ove, spremali kroz razne programe. Pa je onda sve krepalo, zagorio disk, pojeo virus i sl....
Pa se jedna te ista stvar pojavljuje dvadeset puta na raznim diskovima, drugačije se zove itd itd.

To su,uz onaj već standardni DIYerski poriv, možda osnovni razlozi zašto (uz već postojeći solidan sistem) idem u izgradnju novog sustava.

Koje su osnovne pretpostavke takvog sustava:

- veliki (kapacitetom) i pouzdan server
- kvalitetan player (playeri) (solidan hardver i zvučna kartice/streamer)
- kvalitetna programska podrška za reprodukciju, ripanje, pretraživanje, playliste itd...
-Backup

Takav sustav sigurno nije previše jeftin, pogotovo ako se ide iz početka, i ako se želi pokriti više prostorija u stanu (kući).
Međutim, za DIYera je neprocjenjivo ako ga napravi sam.
Naravno da se sve može svesti na single machine "Jukebox" što može značajno smanjiti cijenu.

Ja sam danas poradio na serveru ;)
Trenutno koristim jedno računalo s hrpom vanjskih diskova.
Pošto se glazba na diskove sprema već jedno dulje vrijeme (više od 10 godina), tu ima svakakvih diskova.
Od 4 - 500 GB. Budući da ne mogu svi istovremeno biti ON LINE, jasno je da je nastao problem.

Zbog toga sam baš danas pripremio novi server namijenjen baš za tu svrhu.
Neki dan sam već odlučio napraviti novi stroj, ali sam se sjetio da smo u firmi prije par mjeseci "škartirali" jedan pomoćni server koji se vrtio na internetu zadnjih 4-5 godina.
Nešto je bilo počelo kašljati pa smo ga na brzinu zamijenili s novim.

Budući da sutra ide krupni otpad, danas sam mu omogućio novu šansu, i nisam pogriješio.
Naime, kako se to često događa, na matičnoj ploči je pokrepalo nekoliko elektrolita koji su prešli u "fuse" stanje i zbog njih je ploča štekala.
Dao sam si truda i zamijenio sve kondenzatore, i nakon toga je sve proradilo bez problema.
Ploča je GIGABYTE 8KNXP.
Za one koji je ne znaju, mogu reči da se radi o vrlo rijetko viđenom konceptu kod relativno jeftinih ploča:
UW LVD SCSI (* 2 porta), 4x IDE kontrolera (dvostruka), SATA driveri - sve na jednoj ploči u svakakvim RAID varijantama.
6 gnijezda za memorije, 3,6 GHz Intel procesor itd...

slika


Bilo mi je žao bez borbe to baciti, i pošto je oživljavanje uspjelo, veselje je utoliko veće.
Sistemski SCSI LVD disk (u MIRRORU) je ostao, i još sam dodao 2 x 1 TB Seagate Constellation serverska SATA diska za početak.
To naravno, neće biti dosta, ali ću tu za početak naselii ono što vrijedi.
Ove diskove sam stavio zbog toga što bi trebali biti (i jesu) puno pouzdaniji i dugotrajniji od standardnih (to je otprilike nešto kao ECC88 I E88CC ali puno drastičnije ;) ). Ta razlika u cijeni od 2 ili 3 puta vrijedi svake lipe.
Kasnije će se dodati još nekoliko njih. Potreba za kapacitetom je sve veća i drastičnija.
Do nedavno smo bili zadovoljni s loosy MP3 formatom, jer su kapaciteti medija bili takvi kakvi jesu.
Danas su zahtjevi sve veći, tako da manje OD WAV ili ACC (ili M4a) više ne dolaze u obzir, a to je 5-10 i više puta poždrljivije po pitanju prostora.
Za vrijeme dok ovo pišem, diskovi se polako pune. Ipak za to treba i nešto vremena ;)
Zadnja izmjena: tubeman; 21 stu 2011, 18:34; ukupno mijenjano 1 put/a.
Avatar
tubeman
 
Postovi: 398
Pridružen/a: 05 svi 2011, 17:14
Lokacija: Varaždin

Re: HOME MEDIA SYSTEM

PostPostao/la Mate » 20 stu 2011, 20:18

Ovo ti je dobra tema Tubeman.
I sam neprestano razmišljam o arhivama, kako onim nam poslu tako i ovim o kojima ti govoriš jer osnovna problematika je ista.

Mislim da je oslanjanje na magnetske diskove za trajne kolekcije nedovoljno. Kopija na optičkim diskovima bi trebala biti pouzdanija i dugovječnija.

Koji si OS postavio na server i kako si to sve zamislio u funkciji?
Avatar
Mate
 
Postovi: 1138
Pridružen/a: 12 svi 2011, 06:55
Lokacija: Prigradica

Re: HOME MEDIA SYSTEM

PostPostao/la Khadgar2007 » 20 stu 2011, 20:25

Mate, ja nemam puno iskustva sa optičkim diskovima ali znam da sam prije nekog vremena pobacao hrpu njih zato jer niti jedan nije radio. Istina da se radilo o Princo cdima koje sam masovno kupovao prije 6-7 godina. A opet ima druga strana priče da imam od Traxdate par cda kojih sam kupio sa prvom pržilicom prije 11 godina i još rade a bili su na istom mjestu kao i ovi od Princa.

Također je pitanje kapaciteta jer flac,wav i ostali lossless formati zauzimaju jako puno prostora na mediju. Treba hrpa diskova da se nasnimi da se pohrani sva kolekcija.
"Nakon prve čaše vidite stvari onakvim, kakve bi vi htjeli da budu. Nakon druge vidite ih onakvim, kakve nisu. Na kraju ih vidite onakvim, kakve zaista jesu, što je najgora stvar na svijetu."
Avatar
Khadgar2007
 
Postovi: 2488
Pridružen/a: 05 svi 2011, 16:44
Lokacija: Sisak

Re: HOME MEDIA SYSTEM

PostPostao/la Mate » 20 stu 2011, 20:47

Khadagar, ima CD, DVD, BlueRay
Ja koristim Verbatim ali slažem se s tobom treba proučiti problematiku i odabrati kvalitetne materijale. Međutim često je problem i u pržilici i u čitaču a i u softweru za prženje.
Istina je i to da je zafrkancija to pržit ali to učiniš samo jedan put i onda si miran. Nemoj da ti počnem pričat kakva je sve zajebancija sa magnetskim diskovima jer će to izać poveliki post.
Avatar
Mate
 
Postovi: 1138
Pridružen/a: 12 svi 2011, 06:55
Lokacija: Prigradica

Re: HOME MEDIA SYSTEM

PostPostao/la tubeman » 20 stu 2011, 20:59

Optički diskovi možda i nisu najbolje rješenje jer se nikada ne zna do kada će biti čitljivi.
Jasno da sve ovisi o kvaliteti, a tu vrijedi ona: koliko love toliko muzike ;)
Mi smo se nekako odlučili na Verbatimove AZO DVD-ove, zbog toga što je feedback struke pozitivan (koliko se u to možemo pouzdati), a i sami smo nekako skužili da s njima nema nikakvih problema niti kod snimanja, niti verifikacije.
S druge strane, opet čak i DVD iste oznake nekog proizvođača nije uvijek isti.
Sve ovisi o mjestu i postupku proizvodnje.
Na sreću, za to postoji posebni software s kojim se može ustanoviti o čemu je riječ.
Softver je dao sam proizvođač, i služi upravo zato da se može provjeriti jesu li DVD-ovi koje smo kupili upravo oni koje smo platili i koje trebamo.
Jedino mi nije jasno zašto onda svi imaju istu oznaku ;)
Postupak i kemija koji su korišteni bi trebali jamčiti određeni vijek trajanja.
Međutim, imam osjećaj da su i proizvođači svijesni brzog napretka tehnologije, i da će se sadržaiji prebacivati na neke druge medije koji bi trebali riješiti pitanje trajnosti. Zato i obećavaju više nego što su stvarno u stanju jamčiti.
U "stvarnom životu" moja firma se bavi digitalizacijom gdje i te kako osjećamo te probleme.
Razvili smo neke postupke i standarde koji ipak jamče nekakvu sigurnost i jednostavno prebacivanje na buduće medije.
Primjera radi, neke tjedne novine standardnog formata koje su izlazile pedesetak godina u totalu zauzmu nekih 700 -1000 DVD-ova (ovisi o rezoluciji skeniranja).
E sada, treba vizualizirati koliko to vremena, rada i medija treba da se to pospremi.
U standardnoj rezoluciju od 400 dpi. jedna jedina stranica zauzme oko 100 Mb.
Pa zbroji sada kakvih pedesetak tisuća stranica.....
A to je tek dio priče.
Na kraju, nitko ne može garantirati da će sve biti čitljivo za koju godinu :(
Neki puno nade polažu u SSD. Mislim da su i tu očekivanja malo prevelika.
Istina da cijene padaju, brzine transfera rastu, ali mislim da će se iznjedriti neki sasvim novi i "revolucionarni" medij upravo u trenutku kada se SSD usvoji.
Općenito će vrlo skoro biti problem čitanja starih formata na starim uređajima (tko se još sjeća MO uređaja npr). Gdje će se za samo dvadesetak godina pronaći uređaj (ili ne-daj-bože driveri) koji će moći pročitati neki medij koji se još nedavno koristio (obični SCSI, EIDE i sl.)
Avatar
tubeman
 
Postovi: 398
Pridružen/a: 05 svi 2011, 17:14
Lokacija: Varaždin

Re: HOME MEDIA SYSTEM

PostPostao/la tubeman » 20 stu 2011, 21:06

@Mate
Trenutno se koristi Windows Server 2003R (taj je bio već instaliran).
U principu je dobar (mogu reči idealan) običan XP Professional Ima sasvim dovoljno kanala za konekcije, a brzina mreže u cijeloj priči i nije toliko značajna, čak i kod video streamova.
O samoj funkciji ću nešto kasnije.
Avatar
tubeman
 
Postovi: 398
Pridružen/a: 05 svi 2011, 17:14
Lokacija: Varaždin

Re: HOME MEDIA SYSTEM

PostPostao/la Mate » 20 stu 2011, 21:19

Ovdje se govori o glazbi prije svega, pokoji film i dodao bih obiteljske i druge forografije. Prema tome tu nije riječ o nekom prevelikoj količini materijala u usporedbi s novinama koje si naveo kao primjer. Uostalom, zamislite da svu glazbu koju posjedujemo imamo na originalnim CD-eima.

Inače prilično dobro si istakao glavne značajke problematike arhiviranja. Time se bave u svijetu već godinama i još nema rješenja, a već su mnogi formati napušteni, uređaji i tehnologije za koje nemamo ni drivere, a ako sadržaji nisu prepisani i preformatirani više se niti ne mogu.

Kad su u pitanju mediji za pohranu, svjetski mudraci su zaključili da je još uvijek provjereno najtrajniji medij "papir i tinta".
To dokazuju sačuvanim računom kojeg je Shakespeare platio u nekoj birtiji. :)
Avatar
Mate
 
Postovi: 1138
Pridružen/a: 12 svi 2011, 06:55
Lokacija: Prigradica

Re: HOME MEDIA SYSTEM

PostPostao/la tubeman » 21 stu 2011, 18:37

Na filmove niti ne mislim.
Nema nekog smisla, osim za freakove, ripati fimove u sustav.
Nedavno sam doduše vidio (u susjedstvu) paletu od dva kubika VHS kaseta i nekih 13.000 DVDova koji su završili u smeću, ali to su već ekstremi.
Ja sam, doduše, i to predvidio u ovom sistemu, ali ciljano na ono što je snimljeno npr. kamerom i sl.
No, backup je tema za sebe o kojoj će sigurno još biti govora.
Avatar
tubeman
 
Postovi: 398
Pridružen/a: 05 svi 2011, 17:14
Lokacija: Varaždin

Re: HOME MEDIA SYSTEM

PostPostao/la tubeman » 21 stu 2011, 19:04

Sljedeća "tema" koja je na redu je software.
Sam player, kao uređaj, dolazi na red na kraju, jer će to biti (za DIYere) i najkontroverzniji dio cijele priče.

Software koji trenutno koristim je relativno star i bio je razvijen za radio stanice za automatsko emitiranje programa gdje se još uvijek koristi.
Prva verzija je zaživjela 1999. godine, i mijenjala se u skladu s potrebama sve do 2005. godine, nakon čega je bilo tek manjih promjena.
One funkcije koje su bile važne (pouzdanost, preciznost, višekanalni rad, preslušavanja, upravljanje s RDS koderima ,remote kontrolni panel, podrška za touch screen itd itd. su se ionako napravile odmah,

Centralni dio softvera je optimizirani potprogram za "proizvodnju" zvuka.
U prvoj verziji su se koristile duboke funkcije Microsoftovog Media playera do kojih se vrlo jednostavno može dostupiti.
Kasnije su to dosta iskomplicirali s nepotrebnim stvarima, pa sam odlučio napraviti vlastiti komad softvera koji to i danas odrađuje jako dobro.
Problem je bio u tome da je trebalo ugraditi kvalitetan sustav povratnih korektivnih veza jer se trebalo računati na sve: od ispada mreže, servera, grešaka u streamovima itd.. itd..., a to se od "gotovih" modula ne treba očekivati.
Sustav zna reproducirati MP2, MP3, WMA, WAV, CD. Uglavnom, formate zastupljene do unatrag 3-4 godine.
Prije nekih godinu dana me je počelo živcirati zastarjelo sučelje, ali nikako nije bilo vremena da se tu ponešto napravi.
I kod softvera vrijedi ista priča kao i kod HI-ENDa.
Badava savršen rad i mogućnosti ako ne izgleda opako.

Konačno je došlo vrijeme i za to.
No, da opišem dio funkcija koje su možda zanimljive za kućno korištenje.

Prije svega dobar način ripanja i arhiviranja glazbe u sustav.
- To podrazumijeva "klasično" skidanje glazbe s CDa, Vinila, ili jednostavno importiranje s nekog vanjskog medija.
- Istovremeno s ubacivanjem, potrebno je napraviti atribuciju glazbe kako bi se postigli preduvjeti za pretraživanje.
- - Ako postoji ID1 ili ID2 tag, program to mora moći preuzeti
- - Mogućnost dodavanja dodatnih atributa (ključnih riječi)
- - Ako ID tagovi ne postoje (ili su beskorisni), mora postojati mogućnost dodavanja vlastitih, te preuzimanje podataka iz CDDB baza na internetu.

- Dobro pretraživanje podataka po raznim kriterijima (album, izvođač, godina, autor, naziv, vrsta, itd...)
- Playliste. Mogućnost za grupiranje određenih naslova za kasniju reprodukciju,ili jednostavno slaganje po trenutnom raspoloženju
- mogu tu biti i điđe tipa prikazivanja slike albuma na kojem se pjesma nalazi, ali to su već nezahtjevni detalji.
Ako malo proanaliziramo stanje "na tržištu" vidjeti ćemo da postoji dosta programa koji imaju dio ili sve ove opcije, jer su to zahtjevi koji su uvijek aktualni.
Zašto onda sve ovo ? - Vidi post 1 ;)
Šalu na stranu. Neke stvari volim napraviti sam, a onda se stvari znaju oteti s lanca ;)

Koja je bila lista želja za novi sustav?

Prije svega mogućnost reprodukcije "novih" formata -AAC M4a, te raznih video i slikovnih formata. Zatim streaming, direktno preuzimanje sadržaja s Interneta, mogućnost internetskog upravljanja i slušanja (ovo ću još elaborirati ako koga bude zanimalo) i sl.

već sada neke stvari funkcioniraju kroz internetski pretraživač.
Primjer: Na mojem računalu se u slučaju izripanog medija pokaže ikonica za preslušavanje pjesme.
Isto tako, ikonica pokraj naslova će na YouTube pronaći tu pjesmu.
Osobno izbjegavam YouTube, ali neki puta zna biti koristan ;)
Taj internetski pretraživač je već operativan i sastavni je dio cijele priče koji može funkcionirati sam za sebe ili u ovom sustavu.

Time bi se sustav u potpunosti mogao nazvati multimedijalnim, jer na bilo kojem playeru u kući moglo bi se reproducirati bilo što u sustavu (ili izvan - DVD, CD, USB ...) , dijeliti sadržaje i sl.
Treba napraviti i novi hardware za bežično upravljanje - danas to (mikrokontroleri) više nije baš nikakav problem.

Evo slika-dvije sučelja koje je trenutno u pogonu.
Trenutno imam obrađenih oko 100.000 naslova.
Najveći dio toga se uopće ne sluša, a preuzet je s radija s kojima surađujem. Bilo mi žao obrisati ;(
I da, dobra stvar je što se uz glazbu mogu eksportirati i njihovi metapodaci iz baze, i jednostavno importirati u drugi, isti takav sustav.
Jednostavno se napravi playlista, ubaci DVD ili neki drugi medij, pritisne tipka za eksport i to je to.
Na drugom sistemu se odabere drive i tipkom IMPORT preuzme obrađena glazba u svoj sustav.
O snimanju glazbe iz playliste na GLAZBENI CD neću niti govoriti..... ;)
No, i te su opcije danas već uobičajene u mnogim programima.

Dakle, slike...

Running...
slika

pretraživanje...
slika
Liste....
slika
Avatar
tubeman
 
Postovi: 398
Pridružen/a: 05 svi 2011, 17:14
Lokacija: Varaždin


Natrag na Digitalni izvori zvuka

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.