Tuner KT-57L

Tuner KT-57L

PostPostao/la Telefunken » 14 tra 2014, 18:39

Prodano
Zadnja izmjena: Telefunken; 22 tra 2014, 13:54; ukupno mijenjano 1 put/a.
Telefunken
 
Postovi: 30
Pridružen/a: 10 lip 2013, 18:22

Re: Tuner KT-57L

PostPostao/la zbotic » 15 tra 2014, 07:51

Očito da mu ne radi sustav za automatsko pretraživanje. Pokušaj staviti nekakvu antenu (ispravno spojenu), možda mu je preslab signal za taj sklop. Provjeri je li to automatsko pretraživanje uopće na FM području.?
zbotic
 
Postovi: 2024
Pridružen/a: 04 svi 2011, 07:14

Re: Tuner KT-57L

PostPostao/la Telefunken » 15 tra 2014, 10:40

Je, imam tri tipke, lw, mw i fm, stavim na fm, onda imam tipku auto/manual(mono), stisnem auto, pojavi se na displayu auto, stisnem tuning i samo vrti stanice, nađe dvije, koje šume i piše stereo i tuned na displayu za te dvije, prebacim na manual, tučno nađem stanicu i svira odlično. Antena je spojena, onaj okrugli priključak, žica od 1m, e sada neznam kako to napraviti...
Telefunken
 
Postovi: 30
Pridružen/a: 10 lip 2013, 18:22

Re: Tuner KT-57L

PostPostao/la Mate » 15 tra 2014, 17:57

auto/manual(mono) to je zapravo auto(stereo)/manual(mono)
To sam i mislio da je problem kad si prvi put opisao.
Dakle definitivno imaš slab prijemni signal, a za stero bi trebao biti još i jači da sterodekoder radi kako treba. Ali kako je na granici onda šumi.
Po meni to je sve u redu. Treba ti bolja antena za FM ovi drugi bandovi imaju drukčije antene i na njima nema stereo.
U FM antenski priključak straga i to onaj koji nema GDN oznaku, uvali komad žice dužine cca 75 cm i onda probaj. Žici mijenjaj položaj gore dole ali ne tako da je držiš rukom i nemoj da je tuner u regalu. Izvadi ga van pa probaj.

Ovo nužno neće biti dovoljno ali će biti bolje. Onda treba razmišljati što dalje. Također nije nužno da ćeš imati sve stanice u stereu na tvojoj lokaciji.
Trba znati i to da su se takvi uređaji namjerno projektirali malo gluhi. U visoko naseljenim područjima gdje ima šuma UKV odašiljača posebno u nizinskim područjima kao što su područja Njemačke, visokoosjetljivi uređaji bi bili neupotrebljivi.

Bemti mladosti, imate li vi volje malo proguglat ako već niste prijatelji s knjižarama i bibliotekama. Prvo se malo upoznati s gradivom a onda doć pitati ovdje.
Mi ćemo rado pomoći, ali je dobro ponešto znati sam. ;)


EDIT: tek sad sam shvatio da je to u racku iz druge teme. Dakle zaboravi što sam rekao o regalu. Samo malo cijeli rack izvuci naprijed , malo dalje od zida dok probaš s antenom.
Zadnja izmjena: Mate; 15 tra 2014, 18:21; ukupno mijenjano 1 put/a.
Avatar
Mate
 
Postovi: 1138
Pridružen/a: 12 svi 2011, 06:55
Lokacija: Prigradica

Re: Tuner KT-57L

PostPostao/la Mate » 15 tra 2014, 18:14

da li na tvome antenski priključci izgledaju ovako:
slika
ili su 4 vijka kao ova dva na slici lijevo (GND AM)?
Avatar
Mate
 
Postovi: 1138
Pridružen/a: 12 svi 2011, 06:55
Lokacija: Prigradica

Re: Tuner KT-57L

PostPostao/la Telefunken » 15 tra 2014, 21:35

E da,baš ovako,to je taj radio,zaboravio sam napomenuti da je tuner na polici izvađen, nije više u originalnom ormariću, i u ovaj utor od 75 ohm je spojena antena, duljine cca 1m. Tu žicu s priključkom sam uzeo iz druge linije gdje sve radi normalno. Očito da je njemu preslab signal preko te žice. Da li kupiti bolju antenu ili? Tuner se nalazi uz prozor, i pogled je prema Učki, znači nema nekih prepreka za signal. A što su većina onda stanica u mono načinu?

A ovo s knjižnicama i googleom, koristim se ja s njima, i redovno sam u knjižnici, ali zbog drugog područja, ne ovog, pa zato i pitam nekoga tko se kuži. :)
Telefunken
 
Postovi: 30
Pridružen/a: 10 lip 2013, 18:22

Re: Tuner KT-57L

PostPostao/la Mate » 16 tra 2014, 09:07

Ok,
da li je ta žica spojena preko konektora ili je samo goli kraj uvaljen u ovaj srednji stupić ?
Ako je samo tako uvaljena , onda je prvo opasnost da se taj stupić odlomi a drugo ima kontak, nema kontakt. Znači treba nabaviti antenski TV konektor 75Ohma i na njega spojiti antensku žicu samo na srednji kontakt. Opet kažem 75 cm bi bila dobra vrijednost.
Ova žica bi trebala biti lambda/4 štap antena. Sa 1M upadaš u 4 metasko područje. A 75 je 3metarsko tj 100Mhz sredina. Uostalom probaj sa raznim dužinama, nije žica neka stavka. Bolje da je puna nego licna. Uzmi u radnji metar, dva trožilnog PGP kabela 2,5mm2
Ako se s time nešto poboljša onda bi trebalo uzesti tv antenski kabel koaks 75 ohma nekoliko metara, na jedan kraj spojiti onaj isti konektor , sada se spaja i srednji vod i oklop. Na drugom kraju opet treba biti 75 cm gole žice, i tako produženu antenu postaviti na najpovoljniju poziciju , možda čak i vani.
Ako žica ne pomaže onda treba tuner na "kanal" kod meštra da ga popravi.

Inače, ako se vidi Učka ovo bi trebalo biti dovoljno.
Slijedeće je dipol UKV antena, kakvih ima za kupiti. Dipol je savijen u kružni oblik, eventualno ima i vertikalni štap. Ovakav je dipol za vanjsku montažu i to bi onda trebalo biti OK za stereo prijem.

Inače kvalitetni dipol možeš i sam napraviti:
https://www.google.com/search?q=ukw+dipol+antenne&client=firefox-a&rls=org.mozilla:hr:official&channel=sb&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=pClOU_zjE6H_ywOGvYLgAw&ved=0CAYQ_AUoAQ&biw=1676&bih=805#imgdii=_

Mož biti otvoreni (75Ohma) ili zatvoreni (270 Ohma). Dipol se postavlja horizontalno ili vertikalno, što zavisi o polarizaciji odašiljača pa se probom utvrđuje bolji prijem.
Dipol se radi kao lambda/polovina što znači da je ukupna dimenzija dipola red veličine 1,5m. Dipol ima dobitak u odnosu na četvrt valni štap cca 3db.
Kod samostalne izrade dipola, može pomoći štap, letva od 1,5 m dužine i na njega se učvrsti žica. Drvo daje krutost.
Avatar
Mate
 
Postovi: 1138
Pridružen/a: 12 svi 2011, 06:55
Lokacija: Prigradica

Re: Tuner KT-57L

PostPostao/la Telefunken » 16 tra 2014, 09:37

Žica je spojena s priključkom, znači gola je samo na drugom kraju, onaj dio koji ide u radio ima konektor...napravio sam tako, uzeo sam metar antenskog kabela, muško ženski, spojio u radio, i na kraj spojio tu žicu, sada imam cca 2m žice, i pomjerao, rezultat se popravio,nađe ih više ali šume, što je možda posljedica da treba antenu namjestiti na bolju poziciju. Još ću se malo igrati s tim,a do tada ću slušati kao i do sada,imam memorirano već 5,6 stanica pa nije problem igrati se s ovim.
Telefunken
 
Postovi: 30
Pridružen/a: 10 lip 2013, 18:22

Re: Tuner KT-57L

PostPostao/la Mate » 16 tra 2014, 18:01

A što će bit ako postaviš na Auto, a manualno podešavaš stanicu. Onu već memoriranu recimo, i onda ručno ideš par kiloherca gore dole.
Da li se onda može naći bolje podešenje bez šuma ?
Avatar
Mate
 
Postovi: 1138
Pridružen/a: 12 svi 2011, 06:55
Lokacija: Prigradica

Re: Tuner KT-57L

PostPostao/la Telefunken » 16 tra 2014, 18:09

Ako je auto onda nemogu sam pomjerati nego on vrti i vrti,ako stavim manual,onda stavim točno na neku stanicu i onda mogu pomjerati gore dole za 5 vrijednosti...ali već memoriranu stanicu nemogu naštimavati dok je auto uključen
Telefunken
 
Postovi: 30
Pridružen/a: 10 lip 2013, 18:22

Sljedeća

Natrag na Digitalni izvori zvuka

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.

cron