Stari notebook - kao media centar

Stari notebook - kao media centar

PostPostao/la Mate » 06 svi 2013, 19:03

Ovo je nova tema u kojoj ću pokušati opisati svoja iskustva s problematikom iz naslova.
No prije toga molio bih za pomoć oko slijedećeg problema.
Kao eliminirati brum u audiu koji se prenosi iz notebook računala?
Naime, primjetio sam da razina bruma varira od pojedinog modela ili primjerka NB-a ali manje više svi koje sam imao prilike koristiti imaju tri stanja:
1. NB na bateriji - nema bruma (uglavnom)
2. NB na bateriji ispojen na punjač - ima bruma/nema bruma zavisno o modela i napunjenosti baterije ili kvalitete iste. U pravilu ima bruma.
3. NB na punjaču, baterije uopće nema - brum je najači.

Očigledno je da je izvor bruma punjač. Jedan dio krivice zasigurno otpada i na interkonekt. Do sada sam s ovom vrstom interkonekta imao uvijek problema jer to je na jednom kraju banana 3,2 mm i chinchevi na drugom.

Ima li netko prijedloge , prokušane savjete glede interkonekta kao i za filtriranje napona napajanja?
Napominjem kako se radi o "raskupusanom" uređaju moguće su i nekakve pregradnje, npr, preinaka izlaznih konektora iz banane na chinch.

EDIT:
Da dodam i ovo iskustvo. Ako se glasnoća pojača na NB-u a smanji na pojačalu, dobije se bolji odnos signal/brum
Avatar
Mate
 
Postovi: 1138
Pridružen/a: 12 svi 2011, 06:55
Lokacija: Prigradica

Re: Stari notebook - kao media centar

PostPostao/la audio kutak » 06 svi 2013, 19:18

prvo što ti mogu reći, iz svog i tuđih iskustava, je to da su zvučni čipovi ugrađeni u laptope užasne kvalitete
u odnosu na desktop računala!!

jedino kaj mi pada na pamet je kupnja neke kvalitetne vanjske zvučne kartice koja je dobro
napravljena i oklopljena.

ako će taj laptop biti nekakav media centar i na jednom mjestu, probaj napraviti nekakvo kvalitetno
18-19 V napajanje sa dobrom filtracijom, stabilizacijom... ja laptop uredno ganjam sa običnom "starom ciglom"
koja ima 12V 5A i sve radi ko urica i punjač se ne grije (Pritom zaboravi na bateriju i punjenje iste).

pozdrav
Jedan trenutak sreće vrijedi tisuću godina slave
Avatar
audio kutak
 
Postovi: 1118
Pridružen/a: 21 tra 2012, 21:18
Lokacija: VG

Re: Stari notebook - kao media centar

PostPostao/la zbotic » 06 svi 2013, 22:02

Pokušaj punjač uštekati u istu utičnicu (lupežom) iz koje se napaja pojačalo pa javi ima li promjena.
Ako koristiš regulatore rasvjete probaj bez njih (ugasi rasvjetu).
zbotic
 
Postovi: 2024
Pridružen/a: 04 svi 2011, 07:14

Re: Stari notebook - kao media centar

PostPostao/la audio kutak » 06 svi 2013, 22:04

zbotic je napisao/la:Pokušaj punjač uštekati u istu utičnicu (lupežom) iz koje se napaja pojačalo pa javi ima li promjena.


kod jako puno ljudi koji imaju laptop, se javlja taj problem sa zvukom, tj brumom.... nažalost..
Jedan trenutak sreće vrijedi tisuću godina slave
Avatar
audio kutak
 
Postovi: 1118
Pridružen/a: 21 tra 2012, 21:18
Lokacija: VG

Re: Stari notebook - kao media centar

PostPostao/la zbotic » 06 svi 2013, 22:09

Još 2000.-ite godine ripao sam LP-jeve u wav i da bih riješio navedni problem s brujanjem kupio sam eksternu zvučnu karticu.........
zbotic
 
Postovi: 2024
Pridružen/a: 04 svi 2011, 07:14

Re: Stari notebook - kao media centar

PostPostao/la audio kutak » 06 svi 2013, 22:31

zbotic je napisao/la:Još 2000.-ite godine ripao sam LP-jeve u wav i da bih riješio navedni problem s brujanjem kupio sam eksternu zvučnu karticu.........

koju, ak smijem znati? baš me zanima... naime, ja isto razmišljam da za komp nabavim neku kvalitetnu zvučnu
karticu i onda ono muzike što imam u Flac formatu, puštam sa kompa.
Jedan trenutak sreće vrijedi tisuću godina slave
Avatar
audio kutak
 
Postovi: 1118
Pridružen/a: 21 tra 2012, 21:18
Lokacija: VG

Re: Stari notebook - kao media centar

PostPostao/la zbotic » 06 svi 2013, 22:35

2000.ite godine su se tek počele proizvoditi USB kartice i jedina dostupna nama neukima je bila Creative Extigy. Nadam se da ti je ovo puno pomoglu u odabiru kartice 2013. godine.
zbotic
 
Postovi: 2024
Pridružen/a: 04 svi 2011, 07:14

Re: Stari notebook - kao media centar

PostPostao/la Mate » 06 svi 2013, 23:19

Ma ja već imam SounBlaster Live! USB 24bit koja je sada na mojem glavnom računalu. Malo je problem s driverima pod linuxom. Vjerojatno ću u perspektivi nabaviti neku od onih minijaturnih USB DAC thing, za što opet treba proučiti što je podržano od čega ali za sada bih koristio ono što je već tamo. Što se kvalitete audia tiče na ovom konkretnom notebooku (HP-Compaq nx 9xxx nešto) ja sam zadovoljan, jedino taj brum.
To s kabelima od napajanja sam ranije probao i da, u jednoj kombinaciji brum je nešto manji.
Još uvijek sumnjam dosta i na interkonekt pa ću to prvo provjeriti slijedećih dana. Negdje je ukenjana masa garant.
Avatar
Mate
 
Postovi: 1138
Pridružen/a: 12 svi 2011, 06:55
Lokacija: Prigradica

Re: Stari notebook - kao media centar

PostPostao/la Eko Eko » 07 svi 2013, 10:43

zbotic je napisao/la:2000.ite godine su se tek počele proizvoditi USB kartice i jedina dostupna nama neukima je bila Creative Extigy. Nadam se da ti je ovo puno pomoglu u odabiru kartice 2013. godine.


:lol: :hail: zbotic: elektronika, humor i bicikl, ako se kandidiraš za precjednika imaš moj vokal

@ Mate, odlična tema, pratit ću je s zanimanjem
Eko Eko
 
Postovi: 85
Pridružen/a: 07 svi 2011, 13:04

Re: Stari notebook - kao media centar

PostPostao/la zbotic » 07 svi 2013, 13:39

Bilježim se sa štovanjem :lol:
zbotic
 
Postovi: 2024
Pridružen/a: 04 svi 2011, 07:14

Sljedeća

Natrag na Digitalni izvori zvuka

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.

cron