Ručka

Re: Ručka

PostPostao/la zuzi » 17 lip 2011, 09:13

Roksan chorus.jpg
Roksan chorus.jpg (27.36 KiB) Pogledano 10257 put/a.
Think pozitiv stay negativ
Avatar
zuzi
 
Postovi: 387
Pridružen/a: 04 svi 2011, 10:52

Re: Ručka

PostPostao/la zmajz » 18 lip 2011, 00:55

Ajme, Zuzi, a da pribaviš malo bolji fotić, i da to poslikaš kako treba???
BTW, gdje da nabavim fine fleksibilne drotove za povezivanje ručka-terminali, da mi stvaraju čim manji otpor kretanju ručke??
zmajz
 
Postovi: 531
Pridružen/a: 05 svi 2011, 16:52
Lokacija: zagreb

Re: Ručka

PostPostao/la zuzi » 18 lip 2011, 21:48

Što se tiče finih fleksibilnih drotova, vjeruj mi da su dovoljno dobri neki iz stare ručke koja se da kupiti na buvljaku za sitne novce. Najtanje i najfinije drotove možeš nabaviti kod zastupnika Audio Notea za Hrvatsku a taj je Hornet d.o.o. iz Čurilovca. Istina vrlo su tanki, vrlo su srebreni, iznenađujuće se lako leme unatoč tome što su tanki kao vlas kose i naravno nisu iznenađujuće jeftini.
Think pozitiv stay negativ
Avatar
zuzi
 
Postovi: 387
Pridružen/a: 04 svi 2011, 10:52

Re: Ručka

PostPostao/la Dacho » 20 lip 2011, 07:04

Bas sam se cesto pitao gdje nabaviti jeftini drot za rucku cisto zbog eksperimenta, nemam mjesta za slaganje starih odrtina da bih cupao zicu iz njega,...hehe.
Rucka je zakon I jos I svira,...zuzi tebi je to vrlo jednostavno posto se neopterecujes sa svim parametrima vjernosti zvuka, imas limitiran cijeli sustav I bas te briga za razna izoblicenja I sl., bitno da sljaka. Sve 5, samo naprijed...
Dacho
 
Postovi: 92
Pridružen/a: 12 svi 2011, 13:55
Lokacija: Sisak

Re: Ručka

PostPostao/la Mate » 30 lip 2015, 20:42

Evo moje verzije 2 alfa. (alfa jer još nje probana :D ) Par slika prethodne verzije sam objavio u "Što se radi ovih dana"
Ideja je bila da se kao osnovni materijal maksimalno koristi drvo i neki drugi prirodni materijali kao kod gradnje drvenih glazbala. Nažalost od ideje sam djelomično odstupio pa je tu opet krom-čelik i aluminij.
Ležaji su sa hard diskova.
Koliko god se ti mali ležajevi činili fini i dobri, zapravo i nisu toliko fini ni dobri. Posebno zato što se lako oštete ako se prilikom rastavljanja iole primjeni sila. Puno je varijanti i izvedbi, pa se neki skidaju lako a drugi tek primjenom sile. rezanjem dijela kućišta i slično.

Ova varijanta 2 je nastala ispravljanjem nedostatak koji su uočeni u varijanti 1 prilikom mjerenja težina i uravonteženja.
Sad je smanjena težina pojedinih djelova (ima i podvarijanta sa tanjim štapom).
Štap je od kista jer mi se to drvo činilo kao kompromis gustoće i težine a nije ga potrebno obrađivati osim podrezivanja na dužinu i obrade krajeva.
Druga izmjena je spuštanje težišta ručke ispod osi horizontalnog ležaja. Tako cijela vaga postaje stabilna, dok je u prethodnoj verziji bila labilna.
ver2-1.JPG
ver2-1.JPG (53.02 KiB) Pogledano 9650 put/a.

ver2-2.JPG
ver2-2.JPG (79.55 KiB) Pogledano 9650 put/a.

ver2-3.JPG
ver2-3.JPG (81.21 KiB) Pogledano 9650 put/a.


Shell je također napravljen novi od aluminija i ručkica čine jedno tijelo (prethodni shell je bio od drva i iskovana ručkica plus vijak za učvršćenje).
ver2-4.JPG
ver2-4.JPG (82.75 KiB) Pogledano 9650 put/a.

ver2-6.JPG
ver2-6.JPG (59.77 KiB) Pogledano 9650 put/a.

ver2-5.JPG
ver2-5.JPG (85.57 KiB) Pogledano 9650 put/a.


Ožičenje je naručeno preko ebay iz Engleske, međutim kabeli mi se nisu sviđali po debljini iako su bili opleteni koncem. Valjda su i sami kabeli osjetili da mi se nisu svidjeli pa su se "ubili" bacivši se pod bušilicu koja ih je smotala u klupko i tako je cijela izolacija od konca otišla k vragu.
Na raspolaganju sam imao još žice iz jedne stare ručke ali sam uzeo nešto treće, žice iz malih PC slušalica iii onih što se dobiju s mobitelima. Žice su po meni odlične. Ono vrijedno što sam dobio iz ebaya su zapravo konektori 4 +1 rezervni i komad 10cm tinol žice "visoke kvalitete" kako kaže prodavač, za zalemiti konektore i žicu . Te bužiri u boji.

Podnožje ručke i utege sam dao tokariti u firmi ali firma koja ima tokarilice za izradu prirubnica do promjera metar, ne može precizno tokariti male stvarčice. Malo karikiram ali zaista trebaju precizni i nerasklimani strojevi. Praktično trebaju alatni strojevi za obradu djelova za ručku. U mom slučaju uteg koji je prokromski cilindar fi 20mm x10 15 i 25 mm dužine , probušen kroz sredinu i narezan M6 narez nije okomit i vijak kroz njega ne prolazi okomito nego zavija ko slamka u limunadi.
Doma pak imam ručnu el. bušilicu, loš vid što neće dati precizne rezultate u obradi i bušenju. Stupna bušilica određene preciznosti je zaista neophodan alat za DIY namjene.

Gramofon je također u izradi ali ništa pre-fensi. Nadam se zadovoljiti neke minimalne zahtjeve. U međuvremenu mi je pregorila jeftina glodalica. Jučer sam dobio novu Bosch. Onda nastavljam s gramofonom.
Zadnja izmjena: Mate; 01 srp 2015, 06:44; ukupno mijenjano 1 put/a.
Avatar
Mate
 
Postovi: 1138
Pridružen/a: 12 svi 2011, 06:55
Lokacija: Prigradica

Re: Ručka

PostPostao/la Mate » 30 lip 2015, 23:01

Evo prikaze prethodne verzije i još nekih sličica koje nekome mogu pomoći.
ver1-1.JPG
ver1-1.JPG (93.24 KiB) Pogledano 9647 put/a.

ver1-2.JPG
ver1-2.JPG (68.85 KiB) Pogledano 9647 put/a.

ver1-3.JPG
ver1-3.JPG (52.98 KiB) Pogledano 9647 put/a.


Evolucija shella. U pokušaju smanjivanja težine bušio sam rupe koje su malo oštetile tanku pločicu. U svakom slučaju, uz odabir kvalitetnog drva ovu verziju svakako treba probati do kraja. Ovdje vidljivi mjedeni vijci su zamjenjeni inox nemagnetičnim koji su skraćeni na potrebnu dužinu. I još jedna digresija. Na zvučnici su na originalne rupe na kućištu narezane na M3 tako da nisu upotrebljene matice. Ovo nije zgodno ako se želi probati s drugim zvučnicama pogotovo ako su posuđene. ali onda se koriste originalni vijci.
shel1.jpg
shel1.jpg (48.43 KiB) Pogledano 9647 put/a.


Primjer vrsta ležajeva povađenih iz raznih hardova tijekom godina ovaj najmanji je iz 2,5" notebook harda.
lezajevi.JPG
lezajevi.JPG (89.25 KiB) Pogledano 9647 put/a.



Primjer izrade praktično cijele nosive konstrukcije ručke s ležajevima. "U" vilica je skovana od ovakvog Al prstena sa slike koji je također u hard disku kao radstojnik između disk ploča. Na donjem dijelu je učvršćen ležaj koji će se učvrstiti u podnožje - bazu nosača ručke. Uostalom vidi se kako je kompletirano na prethodnim slikama cijele ručke.
vilica.JPG
vilica.JPG (62.64 KiB) Pogledano 9647 put/a.


Krajnji rezultat, u mehaničkom smislu je jako dobar. Možda nije sve savršeno ravno, poneka os je malo ukrivo ali to u funkcionalnom smislu neće smetati.
Kako će se sve ponašati na zvuku još ću vidjeti. Iako, postojala je i nulta verzija ručke, također sa istim ležajevima i više drvenarije. S tom ručkom zapravo i jesam napravio prve zvučne testove i to je bilo posve korektno. Dakle držite palce da bude OK i s ovom konstrukcijom.
Avatar
Mate
 
Postovi: 1138
Pridružen/a: 12 svi 2011, 06:55
Lokacija: Prigradica

Re: Ručka

PostPostao/la Mate » 03 srp 2015, 13:10

Više ne znam u koju rubriku stavljati priloge.
Dakle ovako. Čim su se stvorili uvjeti, pohitao sam složiti rano testiranje da vidim što dalje, kako dalje i da li uopće dalje?



Ne da mi se sada puno pisati prije nego skupim dojmove i sve odvažem. Mogu reći da je dobro što sam u ovoj fazi napravio ovaj test. Zaključak je da će trebati još dugo experimentiranja i slušanja u ovakvoj formi. O do sada uočenim problemima kao i dobrim stranama kasnije.
Avatar
Mate
 
Postovi: 1138
Pridružen/a: 12 svi 2011, 06:55
Lokacija: Prigradica

Re: Ručka

PostPostao/la zbotic » 04 srp 2015, 12:33

Lijepo se zabavljaš. Što reći... :D :clap:
zbotic
 
Postovi: 2024
Pridružen/a: 04 svi 2011, 07:14

Re: Ručka

PostPostao/la Mate » 04 srp 2015, 15:39

Nakon dana preslušavanja moram priznati da sam napravio jako dobar gram uključivo i ručku. :D

Loša vijest je ta da je veliki dio moje kolekcije ploča loše očuvan. To su ploče koje su nabavljene između 1975. i 1984. godine. A u tom periodu su najviše i slušane, na ne dobrim gramofonima (iako sam i tada prerađivao rane supraphone i ručice). U svakom slučaju ploče su se vrtile na lošim spravama i najčešće većim vertikalnim silama.
Međutim sad vidim da sam najveći krivac sam i to zato što nisam baš poznavao pravila postupanja s pločama. A ta pravila su malo bolesnička tj nikad dovoljno pažnje.
Uglavnom, ploče su bogate "crack" i "pop" signalima.
Nadam se da će jedno dobro pranje dati dobar rezultat. I zato čekam zokijevu UZ perilicu. ako je ne dočekam, idem na miniwash . Upravo kupio novi Bosch :lol: :lol:

Tamo negdje 85.-86.ploče se više nisu vrtile a zadnji gramofon kojii sam tada imao je neki Pioneer PL-150 ako se ne varam. Ono poluautomatik, imao je pravu ručku i zvučnicu tako je da liči na prosječan moderni gramofon. Jefinjak dakako, sama plastika osim al tanjura ležaja i valda pola ručke.
Remen mu je stalno ispadao. Na kraju sam ga mijenjao za neku opremu, a isti je stradao u požaru pizzerije.

Sličan ovome na slici samo poluautomatik:
slika
Avatar
Mate
 
Postovi: 1138
Pridružen/a: 12 svi 2011, 06:55
Lokacija: Prigradica

Re: Ručka

PostPostao/la Mate » 04 srp 2015, 15:44

Yep Zoka, zabavljam se.

Veliko pitanje sada je što dalje. Zvuk je hebeno dobar. Ja to ovima mladima ne moren objasnit. Posebno ovima HiRes. :D
Eno dok sad ovo bodem, tamo se vrti joe Cocker. Ma ne da se vrti nego mi je doša u kuću , eno pije kavu samnom. (On je na pivi ja pijen kavu) :lol:

Danamika, superlativ
Vjernost, muškost, atack, sustain, superlative.
konzistenca svega, ne može nego tako.
Evo mrvu još videa:
Zadnja izmjena: Mate; 04 srp 2015, 16:56; ukupno mijenjano 1 put/a.
Avatar
Mate
 
Postovi: 1138
Pridružen/a: 12 svi 2011, 06:55
Lokacija: Prigradica

PrethodnaSljedeća

Natrag na Analogni izvori zvuka

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.

cron