Ručka

Re: Ručka

PostPostao/la Dacho » 13 svi 2011, 22:38

koda je napisao/la:Mišljenja sam da ova ručka nije baš tako jednostavna kao što na prvi pogled izgleda,
jer sudeći po rupicama na vodećoj cijevi to je zračna tangencijalna ručka i ne trza se pri radu zbog
prirode svoje konstrukcije i pomanjkanja otpora (zračni jastuk ju drži lagano podignutu, a koeficijent otpora zraka
je vrlo mali, u ovom slučaju gotovo zanemariv).
To je konstrukcijski vrlo zahtjevan DIY projekt.

Na posljednjoj slici se vidi nataknuto prozirno crijevo na metalnu cijevcicu koja viri iz glavne perforirane cijevi-vodilice, dakle postoji nekakav kompresor koji puse zrak kroz rupice na toj cijevi I pravi zracni jastuk.
Medjutim na vecini drugih slika kompresor nije spojen pa me to uvijek malo zbunjivalo.
Dacho
 
Postovi: 92
Pridružen/a: 12 svi 2011, 13:55
Lokacija: Sisak

Re: Ručka

PostPostao/la zmajz » 14 svi 2011, 00:51

Postoje jednostavnija DIY riješenja izrade tangencijalne ručke sa zračnim jastukom. Problem je kompresor (za akvarij), on uvijek mora biti negdje daleko (špajza, druga soba) zbog čujnosti istog, a sam ansambl ležaja/klizajućeg nosača se jednostavno uradi sa Al kutnim profilom. Potrebna je fina izrada, i VRLO lagana ručica koja nosi zvučnicu (gotovo automatski to izbacuje zvučnice niske impedance iz igre/ većina MC zvučnica).
Postoji i Rabco ručica (mislim da je SL8) koja je pogon rješavala čisto mehanički.
Kod ručki NE TREBA komplicirati.
To je čista dinamika/statika iliti Gerberova greda, sa svojim momentom inercije, efektivnom masom i pripadajućim formulama za izračun rezonantne frekve.
Zuzi je u pravu sa svojim pristupom izradi istih, tj. probaj, ne grize, iako bi trebalo voditi brigu o matematici/fizici.
Začas čovjek zaključi da je uzimanje 1000 novaca za gotov proizvod čista pljačka. Uglavnom se ide na efektivan izgled i šminku, to prodaje gr. ručke, jer istini za volju to je komad opreme koji se gleda dok radi i mora izgledati nekako, Nije to nekakvi CD plejer sa plavim displejem.
zmajz
 
Postovi: 531
Pridružen/a: 05 svi 2011, 16:52
Lokacija: zagreb

Re: Ručka

PostPostao/la Mate » 14 svi 2011, 00:58


Ima ovdje dosta naftalina, sveti.

Za izradu ručice u vlastitoj režiji treba imati vrlo preciznih alata i alatnih strojeva i meštra koji time upravlja.
Čak i prosječan tokarski stroj može biti nedostatan za potrebnu preciznost i tolerance.
Ako niste pokušali probiti običnu rupu okomitu na npr štangu ručice, onda ne znate koja je to muka odnosno kako je lako pogriješiti.
Tolerance rupa za ležajeve i osovina za iste su također zahtjevne.

Iako sam sam spomenuo ležajeve od hard diska, mislim da isti valjaju samo za okretanje ručice oko vertikalne osi. Za horizontalnu os bi mogli biti preveliki što može povećati masu ručice preko mjere.

Za one koji se upuštaju u ove rabote, sugeriram još jedan izvor materijala, kvalitetno slijevan aluminij bez pukotina i odlične obradivosti: u potrošenim tonerima HP lasera A3 formata, u onom zelenom valjku točno na sredini, nalazi se cilindar od aluminija fi cca 30mm x 65mm. Od ovoga se može tokariti lijepih djelova.
Avatar
Mate
 
Postovi: 1138
Pridružen/a: 12 svi 2011, 06:55
Lokacija: Prigradica

Re: Ručka

PostPostao/la koda » 14 svi 2011, 11:32

Aluminijski valjčići mogli bi se upotrijebiti pri izradi ručke po uzoru na
http://kiirojbl.exblog.jp/i109
Upotreba najnovije tehnologije u izradi linearnih ležajeva omogučuje nešto što je do nedavno bilo
gotovo nemoguče izraditi a da zadovoljava osnovne audio zatjeve.
Glavni DIY posao je ručno ispolirati vodilice i svaki put prije sviranja obrisati prašinu s njih.
Cijena ležajeva i vodilica (Korea) je vrlo povoljna.
koda
 
Postovi: 13
Pridružen/a: 09 svi 2011, 00:00

Re: Ručka

PostPostao/la Mate » 14 svi 2011, 11:55

koda je napisao/la:Aluminijski valjčići mogli bi se upotrijebiti pri izradi ručke po uzoru na
http://kiirojbl.exblog.jp/i109
Upotreba najnovije tehnologije u izradi linearnih ležajeva omogučuje nešto što je do nedavno bilo
gotovo nemoguče izraditi a da zadovoljava osnovne audio zatjeve.
Glavni DIY posao je ručno ispolirati vodilice i svaki put prije sviranja obrisati prašinu s njih.
Cijena ležajeva i vodilica (Korea) je vrlo povoljna.

Da ne bude zabune. Aluminij za vodilice i poliranje nikako. Samo tvrdi čelici.

Koda, ovo na ovom linku izgleda super jednostavno i dobro.
Avatar
Mate
 
Postovi: 1138
Pridružen/a: 12 svi 2011, 06:55
Lokacija: Prigradica

Re: Ručka

PostPostao/la sveti » 14 svi 2011, 21:48

Mate je napisao/la:

Ima ovdje dosta naftalina, sveti.

Za izradu ručice u vlastitoj režiji treba imati vrlo preciznih alata i alatnih strojeva i meštra koji time upravlja.
Čak i prosječan tokarski stroj može biti nedostatan za potrebnu preciznost i tolerance.
Ako niste pokušali probiti običnu rupu okomitu na npr štangu ručice, onda ne znate koja je to muka odnosno kako je lako pogriješiti.
Tolerance rupa za ležajeve i osovina za iste su također zahtjevne.

Iako sam sam spomenuo ležajeve od hard diska, mislim da isti valjaju samo za okretanje ručice oko vertikalne osi. Za horizontalnu os bi mogli biti preveliki što može povećati masu ručice preko mjere.

Za one koji se upuštaju u ove rabote, sugeriram još jedan izvor materijala, kvalitetno slijevan aluminij bez pukotina i odlične obradivosti: u potrošenim tonerima HP lasera A3 formata, u onom zelenom valjku točno na sredini, nalazi se cilindar od aluminija fi cca 30mm x 65mm. Od ovoga se može tokariti lijepih djelova.

DIY unipivot ručka je napravljena u Varaždinu od našega forumaša(mora se sam identificirati) i ponaša se savršeno.
Najbolje neka sam to objasni ,a mislim da je na drugom forumu čak objavio fotke.
sveti
 
Postovi: 90
Pridružen/a: 04 svi 2011, 19:29

Re: Ručka

PostPostao/la elvis » 16 svi 2011, 22:46

Sinoć sam bio u nekakvoj fazi rastavljanja nekakvih starih uređaja, u smislu skinuti koji dio ako se da iskoristiti sa naglaskom na trafoe, a ostatak u smeće. Na red je došao i gramofon koji je bio dio nekakve stare Aiwa midi linije koji čeka u prašini već neko duže vrijeme, ljudi donesu, vele ako se što da iskoristiti, ja to ubacim u šupu i tako to stoji mjesecima. Nakon otvaranja poklopca primijetih tangencijalnu ručku ?! .. e nije mi jasno kome se dalo tako komplicirati u nekakvim plastičnim linijama... :). Gram nakon pokušaja paljenja naravno nije radio, zapravo jedan remen zadužen za pomicanje ručke se doslovno istopio, u par minuta sve to sredim, i vidi vraga gram radi :). Jedino mi je malo potrajalo dok nisam skužio zašto gram "misli" da sam stavio singlicu a ne LP, jer bi glavu nakon paljenja odmah odvukao na poziciju za singlice. (nije mi upalila fora 33/45 :). . Ok, i to sam riješio, sada sve radi. Potpuno bešumno i nevjerojatno precizno vuče ručku. Nakon toliko godina sve je tip top. Za ne vjerovati. Sada mi žao baciti :) Evo kako to izgleda ispod haube ...

Fotografija0012.jpg
Privitak/ci
Fotografija0017.jpg
Fotografija0013.jpg
Avatar
elvis
 
Postovi: 1484
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:38

Re: Ručka

PostPostao/la Dacho » 16 svi 2011, 23:44

Mogao bi iz zezancije sklepati dobru kutiju za njega I potpuno ga srediti. Zanimljivo da ima takvu rucku jer su obicno neko smece stavljali u takve linije. Koji sistem ima navodjenje rucke I pokretanje, bas se ne vidi na slici?
Dacho
 
Postovi: 92
Pridružen/a: 12 svi 2011, 13:55
Lokacija: Sisak

Re: Ručka

PostPostao/la elvis » 17 svi 2011, 10:43

Radi se znači o Aiwa LX-100 gramofonu. Sistem pokretanja ručke je "belt", a za to je zadužen onaj motorić koji se vidi na zadnjoj lijvoj stani. Elektromagnet je zadužen za spuštanje i podizanje ručke. Nisam još skužio gdje je tj. kako je izveden "senzor" koji daje info motoru za lagano pomicanje ručke u lijevu stranu. Taj je "senzor" koliko sam vidio iznimno osjetljiv i iznimno precizan, tako da skidam kapu konstruktorima, gušt je gledati kako to fino radi. Koliko se sjećam Aiwa je imla dobro razvijen taj segment ručki, pa vjerujem da je tu primjenila dio tog svog znanja, no naravno u malo ekonomiziranom formatu.
Ponavljam da sve radi potpuno bez popratnih zvukova, što je vrlo zanimljivo ako uzmemo u obzir klasu predmetnog gramofona. Imam i Revox B790, no na njemu se ta mehanika čuje itekako.... škljoc, bum, tras, brrr... :). Inače zvučnica i igla na Aiwi su Ortofon, opet zanimljiv odabir za ovu klasu :)
Avatar
elvis
 
Postovi: 1484
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:38

Re: Ručka

PostPostao/la zuzi » 17 svi 2011, 10:59

Nije li Aiwa divizija Sony-a, pa čemu onda toliko čuđenje?
Think pozitiv stay negativ
Avatar
zuzi
 
Postovi: 387
Pridružen/a: 04 svi 2011, 10:52

PrethodnaSljedeća

Natrag na Analogni izvori zvuka

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.

cron