Revox B291

Revox B291

PostPostao/la elvis » 14 svi 2018, 14:53

Stigle su mi u radionicu neke Revox komponente. Uglavnom sve na udaju, no kako je to ipak staro traži provjeru. Receiver B285 u iznimno dobrom stanju, deck B215 također. CD 126 ima nekakav problem sa izvlačenjem ladice, a trenutno je na stolu gram B291.

Kada je gram došao primijetio sam da se disk malo teže okreće. Skinuo sam motor, te primijetio komadić sličan igli između željeznog djela motora (sub diska) i PCB-a motora, slika dole. Nakon što sam to maknuo, disk se okretao bez otpora. Ponosan rekoh ovo je bilo jednostavno. No kada sam sve vratio na svoje mjesto i uključio gramofon eto iznenađenja. Disk se vrti u pogrešnom smjeru cca 120 okretaja u minuti he he he :). E hebemliga …. da li je moguće da je taj komad željeza koji je "ispao" ipak služio nečemu, sumnjam, no kopka me kako se našao tamo ?

Inače gram je što se tiče vizualnog praktično u "tvorničkom" stanju. Kao da je bio konzerviran sve ove godine. Na gramu je Elac 150 T4P, a siguran sam da sam baš ja prvi put skinuo onaj metani oklop na ručki. Ispod je zbilja sve netaknuto, u savršenom stanju. Imao sam jedan takav Revox prije pa sam vidio šta sve čovjek može napraviti he he he, zato me je stanje ovog iznenadilo u pozitivnom smislu.

Naponi na power supplyu su OK, nemam pojma što bi prvo išao provjeravati. Svaki savjet dobrodošao… Thx!

Ako što saznam ili uspijem riješiti , javim naravno.
Privitak/ci
IMG_2134.jpg
IMG_2134.jpg (96.26 KiB) Pogledano 13034 put/a.
IMG_2136.jpg
IMG_2136.jpg (81.93 KiB) Pogledano 13034 put/a.
IMG_2135.jpg
IMG_2135.jpg (108.71 KiB) Pogledano 13034 put/a.
IMG_2137.jpg
IMG_2137.jpg (123.5 KiB) Pogledano 13034 put/a.
Avatar
elvis
 
Postovi: 1484
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:38

Re: Revox B291

PostPostao/la zbotic » 14 svi 2018, 19:49

Teoretski taj komad može biti dio nekakvog tahogeneratora.

Treba u shemi vidjeti postoji li na motoru i nekakav namotaj ili magnetsko-induktivni sklop koji sa pogonom motora stvara povratnu spregu i na taj način kontrolira rad motora, tj. obično ga usporava prekidima na bazu nekog tranzistora u pogonu. Ako si otkačio takve nekakve žice i okrenuo ih možda sada taj sklop ubrzava motor. Druga opcija je da taj tahogenerator iz kojekakvih razloga više ne funkcionira, npr. pukla žica u namotu, nešto ispalo ili se raspalo itd... Pojednostavljeno......
zbotic
 
Postovi: 2024
Pridružen/a: 04 svi 2011, 07:14

Re: Revox B291

PostPostao/la aparatusonitus » 14 svi 2018, 20:23

Jel ti čitav komad žice pod br.34, part no. 1.179.100.02 motor pullery (podaci iz servisnog), na šasiji, donji kantun desno?
Avatar
aparatusonitus
 
Postovi: 234
Pridružen/a: 05 svi 2011, 21:08
Lokacija: Split

Re: Revox B291

PostPostao/la zbotic » 15 svi 2018, 09:08

aparatusonitus je napisao/la:Jel ti čitav komad žice pod br.34, part no. 1.179.100.02 motor pullery (podaci iz servisnog), na šasiji, donji kantun desno?


Taj komad je vidljiv gore na fotografiji i nebitan je.

Problem je u tahogeneratoru kao što već napisah i objasnih, a ona žica je vjerojatno dio toga.
Ali kako je Elvis prespavao ovo pisanje, ako je u međuvremenu motor vrtio bez tahogeneratora postoji velika mogućnost da je već pokojni, a u tom slučaju ili novi motor ili rashod.....

Inače vrtnja sinhronog motora je moguća u oba smjera, potrebno je samo nešto što ga inicijalno usmjeri. S obzirom da je taj dio očito neispravan (opet pričamo o tahogeneratoru) on će se zavrtiti u onom smjeru u kojeg ga u početku rukom poguramo.
zbotic
 
Postovi: 2024
Pridružen/a: 04 svi 2011, 07:14

Re: Revox B291

PostPostao/la elvis » 15 svi 2018, 11:34

zbotic je napisao/la:
aparatusonitus je napisao/la:Jel ti čitav komad žice pod br.34, part no. 1.179.100.02 motor pullery (podaci iz servisnog), na šasiji, donji kantun desno?


Taj komad je vidljiv gore na fotografiji i nebitan je.

Problem je u tahogeneratoru kao što već napisah i objasnih, a ona žica je vjerojatno dio toga.
Ali kako je Elvis prespavao ovo pisanje, ako je u međuvremenu motor vrtio bez tahogeneratora postoji velika mogućnost da je već pokojni, a u tom slučaju ili novi motor ili rashod.....

Inače vrtnja sinhronog motora je moguća u oba smjera, potrebno je samo nešto što ga inicijalno usmjeri. S obzirom da je taj dio očito neispravan (opet pričamo o tahogeneratoru) on će se zavrtiti u onom smjeru u kojeg ga u početku rukom poguramo.


Nisam stigao do radionice jučer. Hm, tahogenerator... uf. Ok, motor je vrtio u dva navrata oko 1 minutu. Na prvu sam skužio da se vrti prebrzo, na drugu da ide u suprotnom smjeru :(.
Kod drugog uključivanja mi je palo na pamet baš to da rukom dam motoru "pomoć" da zavrti u pravom smjeru, no bilo je bez efekta, disk se jedino želi vrtjeti suprotno.
Avatar
elvis
 
Postovi: 1484
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:38

Re: Revox B291

PostPostao/la zbotic » 15 svi 2018, 11:48

Ok nije vjerojatno da se u tom vremenu pregrijao.

Trebaš vidjeti što je to što generira impulse koji usporavaju motor i to za početak vratiti u izvorno stanje tj položaj.

Razne su tu mogućnosti. Nije isključeno ni da stvar funkcionira tek kada se postavi gornji tanjur u kojem je neki senzor. Treba stvar dobro vizualno pregledati jer je mašta konstruktora u ovakvim slučajevima bila beskrajna.

Ali jedno sam siguran, a to je da ne funkcionira neki oblik tahogeneratora koji je tu primjenjen ili mehanički ili elektronički (generator sinusoide, mikroprocesor itd. ovisno kako je napravljeno). Strpljenja i sheme u ruke..... jedino tako....

Dobro bi došla i poneka fotografija rastavljenog motora sa Interneta da se vidi ako je nešto ispalo. Tražio jesam, našao nisam...
zbotic
 
Postovi: 2024
Pridružen/a: 04 svi 2011, 07:14

Re: Revox B291

PostPostao/la elvis » 16 svi 2018, 12:09

aparatusonitus je napisao/la:Jel ti čitav komad žice pod br.34, part no. 1.179.100.02 motor pullery (podaci iz servisnog), na šasiji, donji kantun desno?


Mislim da ne gledamo isti service manual. Meni je pod tim brojem ako gledamo mehaničke dijelove No. 34 - 1.179.020.34, Damping spring, taj dio je OK, no sumnjam da ima veze sa radom motora.
Avatar
elvis
 
Postovi: 1484
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:38

Re: Revox B291

PostPostao/la elvis » 16 svi 2018, 12:14

Koliko bi ludo bilo ići rastavljane motora, da pogledamo ispod haube. Motor je lako skinuti, ali ima neke čudne vijke odozdo koje treba maknuti za rastaviti ga, nemam alat za to, no dalo bi se improvizirati. Mene više brine kako to pravilno sve sastaviti.... hm hm hm
Avatar
elvis
 
Postovi: 1484
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:38

Re: Revox B291

PostPostao/la zbotic » 16 svi 2018, 12:59

Ja sam iz tvog pisanja razumio da si ga već bio rastavio.
Vjerojatno su na pločici zavojnice, a na gornjem dijelu magneti. Ima li kakva "klopka" to ne znam. Ima sličnih motora po Internetu pa traži...

Rastavljao sam jedan sličan Sanyo Fujiya motor i preživio je, iako je to uvijek neizvjesno.....
Nedavno sam jedan Telefunken/Airpax spalio lemljenjem, a isto je imao tahogenerator, dakle 1:1 u pokušajima :)

Čeka te unutra nešto otprilike ovako ..... https://www.ebay.com/itm/RARE-PIONEER-P ... SwSzRZOFBR
zbotic
 
Postovi: 2024
Pridružen/a: 04 svi 2011, 07:14

Re: Revox B291

PostPostao/la Roko » 16 svi 2018, 13:18

Potraži trimere za namještanje pitcha i za tzv. elektronsku kočnicu (brake), slično kao na Technicsu 1200, možda pomogne:



neciviliziran, nekvalitetan i ne vidim dalje od nosa
Avatar
Roko
 
Postovi: 2084
Pridružen/a: 03 svi 2011, 23:10
Lokacija: Zadar

Sljedeća

Natrag na Analogni izvori zvuka

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.

cron