M.M.M. (Moji Mali Monoblokovi)

Re: M.M.M. (Moji Mali Monoblokovi)

PostPostao/la audio kutak » 25 lip 2012, 21:08

ma nije bitan tutorijal za izradu kučišta sa al-limovima ili profilima...

bitne su fore, cake.... kako što napraviti, kako koju rupu izvesti, kako sakriti neki šaraf i slično.... koji alat upotrijebiti za što...

vjerujem da na forumu ima dosta ljudi koji bi mogli ponešto o tome reći i kada bi svaki dao 1 savjet tutorijal "AL Tips-and-Tricks" bi bio odmah gotov... to bi
bio neki vodič kako obrađivati aluminij

to fali nama ljudima koji nemamo iskustva sa time (čitaj: nemamo muda ni alata)

ja osobno imam jaaako gorka iskustva sa aluminijem kao limom ili hladnjakom, polomio sam svrdala i ureznica, zeznuo hrpu rupa.. umjesto
da budu okrugle borer ih je napravio čudnih oblika... da ne nabrajam....

recimo, za drvo sam našao jednu jako zgodnu knjigu koja govori o spojevima u drvu (zna dean) ali za AL nisam našao ništa pametnog...

mogu ja nešto sklepati od aluminija ali to ne bih ni kćeri pokazao a kamoli na festivalu... niti imam iskustva niti znanja (pravog alata) :mrgreen:
Jedan trenutak sreće vrijedi tisuću godina slave
Avatar
audio kutak
 
Postovi: 1118
Pridružen/a: 21 tra 2012, 21:18
Lokacija: VG

Re: M.M.M. (Moji Mali Monoblokovi)

PostPostao/la alfa » 25 lip 2012, 21:39

audio kutak ima nas još takvih :mrgreen: . Rupa ispadne kao neki trokut koji ima poluokrugle stranice. A ureznica sam promijenio par garnitura dosad.
Avatar
alfa
 
Postovi: 165
Pridružen/a: 23 kol 2011, 22:56

Re: M.M.M. (Moji Mali Monoblokovi)

PostPostao/la Edison » 25 lip 2012, 21:47

Evo ovdje cu postaviti neke fotografije iz kojih se vidi kako se spajaju aluminijski limovi i L-profili vijcanim spojevima.

Uvijek koristim metricke vijke raznih glava, nikad samorezne. Na vijak ide osiguravajuca zupcasta podloska i matica. Za busenje je potrebno dobro ocrtati pozicije rupa i posteno ih otockati tockalom. Manje rupe prvo busim svrdlom od 2mm, vece moze i onim od 3mm. Na taj nacin svrdlo ne "pobjegne". Nakon toga se rupe prosire postepeno sa svrdlom koje treba. Npr. rupu od 12mm busim svrdlom od 3mm, pa 4mm, pa 6mm, pa stepenastim svrdlom 6/10/12mm. Otvor za IEC strujni prikljucak s puno rupa od 3mm po obodu pa onda iscupam klijestima drob, i turpijam dok ne dobijem prave mjere. Stalak za busilicu moze pomoci, ali ja ga ne koristim jer me usporava...

Evo i fotografija i skica:

27-489.jpg
27-489.jpg (102.2 KiB) Pogledano 7111 put/a.


300B-031.jpg
300B-031.jpg (134.19 KiB) Pogledano 7111 put/a.


Bocnica-2.gif
Bocnica-2.gif (10.46 KiB) Pogledano 7111 put/a.


DAC-3.jpg
DAC-3.jpg (111.19 KiB) Pogledano 7111 put/a.


DAC-5.jpg
DAC-5.jpg (85.85 KiB) Pogledano 7111 put/a.


GM70-299.jpg
GM70-299.jpg (122.17 KiB) Pogledano 7111 put/a.


SE-000-limovi.jpg
SE-000-limovi.jpg (111.7 KiB) Pogledano 7111 put/a.


USB-002.jpg
USB-002.jpg (149.35 KiB) Pogledano 7111 put/a.


Meni nije tesko smisljati i sastavljati ovakve kutije, strojar sam po struci. No postoji nesto sto se zove previzualizacija, i to covjek ima ili nema. Radi se o tome da mozes zamisliti konacni rezultat do u detalj, dok ga jos nisi ni napravio, ni skicirao. To je svojstvo jako potrebno u fotografiji, dizajnu, pa i ovdje kod izrade raznih mehanickih dijelova. Tko ne moze previzualizirati, puno mu je teze, a nekima je cak i nemoguce predvidjeti zavrsni rezultat. Ako iz ovih gornjih fotografija ne mozete zamisliti neku svoju slicnu kutiju, onda ce vam biti jako tesko napraviti je... Sad ide ono o zivotu i kurvi... Ne mozemo svi biti dobri kao bravari i mehanicari...

Nije problem slomiti par svrdala. Vjezbajte na otpadnom limu, koristite logiku, posjetitie prijatelje kojima mehanika ide od ruke i gledajte kako oni rade. Uz puno razmisljanja, planiranja, truda, i malo znoja, rezultati ne bi trebali izostati.
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar
Edison
 
Postovi: 1180
Pridružen/a: 04 svi 2011, 21:32
Lokacija: Rijeka

Re: M.M.M. (Moji Mali Monoblokovi)

PostPostao/la pamook » 25 lip 2012, 23:02

Edison, hvala za ovaj iscrpni info :hail: :hail:

Kod ovih kutija za monoblokove, busis svaki zasebno ili obje gornje strane odjednom pa samo jednu okrenes da bude gornja strana (fasciniran sam tvojim zrcalno okrenutim kutijama) :helper: :helper:

eh da, i kod vizualizacije, vidjevsi kako izgleda tvoj DAH2, vizualiziram svoje sljedece pojacalo (ili preamp) kao copycat :lol: :lol:

stalak te usporava zbog pomicanja materijala pa ucvrscivanja (svakako je brze jednom ucvrstiti materijal pa pomicati busilicu, no moram pitat) :mrgreen:
....nemoj Sirogojno, ja ću....
Avatar
pamook
 
Postovi: 1007
Pridružen/a: 19 kol 2011, 20:39
Lokacija: Vinkovci, predgrađe periferije, Utopija

Re: M.M.M. (Moji Mali Monoblokovi)

PostPostao/la Edison » 25 lip 2012, 23:54

pamook je napisao/la:Kod ovih kutija za monoblokove, busis svaki zasebno ili obje gornje strane odjednom pa samo jednu okrenes da bude gornja strana (fasciniran sam tvojim zrcalno okrenutim kutijama) :helper: :helper:


Busim jednu po jednu. Ne mogu busiti kroz dva lima, nemam ih cime ni spojiti zajedno, a ne bi bilo lako ni busiti...

pamook je napisao/la: eh da, i kod vizualizacije, vidjevsi kako izgleda tvoj DAH2, vizualiziram svoje sljedece pojacalo (ili preamp) kao copycat :lol: :lol:


:lol: pa i to je neka previzualizacija...

pamook je napisao/la:stalak te usporava zbog pomicanja materijala pa ucvrscivanja (svakako je brze jednom ucvrstiti materijal pa pomicati busilicu, no moram pitat) :mrgreen:


Ma sporo je dok nanisanim tocno gdje treba busiti. Ovako rucno ide kao da je busilica produzetak ruke. Nesto slicno kao Kapetan Kuka... :lol:
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar
Edison
 
Postovi: 1180
Pridružen/a: 04 svi 2011, 21:32
Lokacija: Rijeka

Re: M.M.M. (Moji Mali Monoblokovi)

PostPostao/la audio kutak » 26 lip 2012, 01:02

alfa je napisao/la:audio kutak ima nas još takvih :mrgreen: . Rupa ispadne kao neki trokut koji ima poluokrugle stranice. A ureznica sam promijenio par garnitura dosad.

e, baš o tome govorim! :mrgreen:

A g. Zdravku puno hvala, sada se magla razišla i vidljivost je odlična..... nema druge nego pažljiv i strpljiv biti.... ipak je to ručni rad...

već sam "previzualizirao" izgled kutije za diskretni amp i za Boris line ;)

pitanje na kraju: lijepe fotke su snimljene kojim fotićem?
Jedan trenutak sreće vrijedi tisuću godina slave
Avatar
audio kutak
 
Postovi: 1118
Pridružen/a: 21 tra 2012, 21:18
Lokacija: VG

Re: M.M.M. (Moji Mali Monoblokovi)

PostPostao/la tubeman » 26 lip 2012, 07:28

Dobar zanat i umjetnost su oduvijek išli ruku pod ruku.
A kada se u nekom trenutku to pomiješa onda dobiješ ovakve rezultate.
Za sve moraju postojati preduvjeti poput znanja, strpljivosti, alata, koji, kako što je Edison pokazao ( i dokazao) nisu nužno uvjetovani jedni drugima.
Što će reči, "boj je bije svijetlo oružje .....".
Često sam viđao zadivljujuće izrađene predmete prije više stotina (pa i tisuća) godina za koje mi nije bilo jasno kojom tehnologijom su bile napravljene.
Tako je i ovdje, mada je Edison priznao (ili je možda štogod prešutio ??? ) ;)
Time je ponovo i dokazao da "šema ne svira", da "topologija" bez kompletne "vizualizacije" ne znači puno i da nema instant rješenja.
Isto tako, nema smisla raditi tutorial, jer je sto puta već rekao da koristi pilu, turpiju, borere i ručnu bušilicu.
I što bi sada u totorijalu trebalo pisati?
Onih nekoliko hintova o spajanju limova su već mnogo puta viđene stvari bi trebalo biti sasvim dovoljno da pobude (samo)graditeljsku maštu.
To doista moraš imati u sebi. I k tome puno iskustva, volje i "predvizualizacije".
Promišljanje, crtanje i Izrada bilo koje od ovih kutuja je sigurno trajala danima ili tjednima.
Lotanje samog elektroničkog dijela je najlakši dio, mada je i ovdje vidljivo promišljanje i odgovarajuća pedanterija.
Hoće li zbog toga pojačalo bolje svirati?
Možda i ne, ali opći dojam i praznik za oči će napraviti ono na što se odavno računa kod vrlo skupih komercijalnih uradaka.
Naravno, i dobra fotografija ima udio u tome ;)
Poznajem još jednog "sličnog" ovdje u VŽ koji je možda još i "gori" u nekim detaljima.
Svi mehanički dijelovi su pomno projektirani, nacrtani u AutoCad-u i rezani isključivo laserom).
Ne pada mu na pamet da ijedan uradak proda, čak ne želi pokazivati to ikome osim uskom krugu.
Zato u potpunosti razumijem i njega i Edisona, koji ipak sve to dijeli sa širom zajednicom.
I da, nema se što skrivati, jer ako i otkriješ sve "tajne", napraviš step-by-steptutorial, većina neće imati dovoljno živaca, i iskustva to reproducirati.
Onima koji znaju, ovo može biti samo poticaj.

Otprilike kao:
Došao američki miljarder u Englesku svom prijatelju lordu u dvorac.
Strašno mu se dopao travnjak ispred dvorca pa ga pita što sve treba da i on ima takav.
Kaže, uzeti ću tim najboljih stručnjaka, pa će oni, koristeći najnoviju tehnologiju, napraviti to još bolje ...
Lord odgovori:
Pa... treba ti sjeme najobičnije trave i ravan teren.
Trebaš još i vrtlara koji će ti to svaki dan kositi,valjati i zalijevati... i tako bar 400 godina.
Avatar
tubeman
 
Postovi: 398
Pridružen/a: 05 svi 2011, 17:14
Lokacija: Varaždin

Re: M.M.M. (Moji Mali Monoblokovi)

PostPostao/la bepone » 26 lip 2012, 08:03

i meni je palo napamet, kakav tutorijal, o busenju rupa?? :P uzmes busilicu napravis 100 rupa i vidis kako koja svrdla pucaju, kako ne i kako ispada koja rupa na kojim okretajima. na suho i na vlazno. za ljepse rupe uzme se onaj prosirivac koji napravi idealnu rupu nakon svrdla. i sta drugo jos? :P a da stolna busilica radi "ljepse" rupe od rucne, "okomitije" :P

japanci govore da pojacalo koje bolje izgleda (unutra), bolje i svira, a to je i istina kad se ide malo mislit :idea:
bepone
 
Postovi: 704
Pridružen/a: 06 svi 2011, 08:51

Re: M.M.M. (Moji Mali Monoblokovi)

PostPostao/la Edison » 26 lip 2012, 08:12

audio kutak je napisao/la:A g. Zdravku puno hvala, sada se magla razišla i vidljivost je odlična..... nema druge nego pažljiv i strpljiv biti.... ipak je to ručni rad...

već sam "previzualizirao" izgled kutije za diskretni amp i za Boris line ;)

pitanje na kraju: lijepe fotke su snimljene kojim fotićem?


Hajde kutak, nemoj koristiti ono g. Pa tu smo svi isti, na "ti"...

Snimljeno je Olympusom 5050, digitalac kojeg imam bar 8 godina. Inace, slicno bi snimio i s bilo kojim drugim aparatom, ukljucujuci i Smenu 8m, kad bi netko htio razvijati filmove.
Lijepo je tubeman rekao, boj ne bije svijetlo oruzije. A vec sam napomenuo da i u fotografiji dobro dodje previzualizacija... ;)
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar
Edison
 
Postovi: 1180
Pridružen/a: 04 svi 2011, 21:32
Lokacija: Rijeka

Re: M.M.M. (Moji Mali Monoblokovi)

PostPostao/la Edison » 26 lip 2012, 08:38

tubeman je napisao/la: Često sam viđao zadivljujuće izrađene predmete prije više stotina (pa i tisuća) godina za koje mi nije bilo jasno kojom tehnologijom su bile napravljene.
Tako je i ovdje, mada je Edison priznao (ili je možda štogod prešutio ??? ) ;)


Nisam nista presutio. A ne znam ni koja bi se ovdje tajna mogla skrivati. Pa nije ovo akcelerator u Cernu...

tubeman je napisao/la:Time je ponovo i dokazao da "šema ne svira", da "topologija" bez kompletne "vizualizacije" ne znači puno i da nema instant rješenja.
Isto tako, nema smisla raditi tutorial, jer je sto puta već rekao da koristi pilu, turpiju, borere i ručnu bušilicu.
I što bi sada u totorijalu trebalo pisati?
Onih nekoliko hintova o spajanju limova su već mnogo puta viđene stvari bi trebalo biti sasvim dovoljno da pobude (samo)graditeljsku maštu.
To doista moraš imati u sebi. I k tome puno iskustva, volje i "predvizualizacije".


Istina je, nekim ljudima rad s rucnim alatima jednostravno lezi, nekima ne...

tubeman je napisao/la:Promišljanje, crtanje i Izrada bilo koje od ovih kutuja je sigurno trajala danima ili tjednima.


Pa prije tjednima. Sve se ugrubo nacrta, pa onda u mjerilu, pa se onda elementi na nacrtu pomicu: treba paziti na disipaciju topline, "pobjeci" od mreznog transformatora, paziti da je put signala kratak i dalje od grijanja, trafoa i prigusnica... Treba voditi racuna da se kutije mogu smontirati i kad su elektronika i dijelovi unutra...

tubeman je napisao/la:Poznajem još jednog "sličnog" ovdje u VŽ koji je možda još i "gori" u nekim detaljima.
Svi mehanički dijelovi su pomno projektirani, nacrtani u AutoCad-u i rezani isključivo laserom).
Ne pada mu na pamet da ijedan uradak proda, čak ne želi pokazivati to ikome osim uskom krugu.
Zato u potpunosti razumijem i njega i Edisona, koji ipak sve to dijeli sa širom zajednicom.
I da, nema se što skrivati, jer ako i otkriješ sve "tajne", napraviš step-by-steptutorial, većina neće imati dovoljno živaca, i iskustva to reproducirati.
Onima koji znaju, ovo može biti samo poticaj.


Taj tvoj s laserom je svjetlosne godine ispred mene s turpijom... :lol:

Istina je - nema tajni. Treba nesto malo znanja, puno volje i strpljivosti, i rezultat nece izostati.
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar
Edison
 
Postovi: 1180
Pridružen/a: 04 svi 2011, 21:32
Lokacija: Rijeka

PrethodnaSljedeća

Natrag na Cijevna tehnika

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.