Šema DC napajanja za cijevno pojačalo

Šema DC napajanja za cijevno pojačalo

PostPostao/la Staromodan » 22 svi 2012, 16:38

Pozdrav!

Planirao sam izraditi cijevno pojačalo za slušalice, a kao izvor napajanja koristiti akumulator.
Trebala bi mi šema kvalitetnog pretvarača 12VDC na 150VDC.

Može li se akumulator kao izvor napajanja uspješno koristiti i za veće napone (npr. 300/600VDC)?
Staromodan
 
Postovi: 52
Pridružen/a: 02 svi 2012, 11:58

Re: Šema DC napajanja za cijevno pojačalo

PostPostao/la s@ki » 22 svi 2012, 16:57

Pozdrav.
Bilo bi lijepo da za početak posjetiš viewtopic.php?f=2&t=3&start=430

Nadalje, ako već radiš SMPS za 150, 170 onda nema prevelikog razloga da ga ne napraviš i za nešto viši napon.
Uskoro i sam krećem u razvoj jednog takvog SMPSa, ali iz čisto drugih razloga (planiram raditi auto pojačalo).
Moram priznati da ne shvaćam poantu u tvojem slučaju.
Pojačalo za slušalice ćeš vrlo vjerojatno koristiti u kući, a akumulator ti ionako neće trajati vječno.Znači, trebat ćeš i neki punjač.
Ima li to zapravo smisla ?

Za neki početak, baci oko na http://bas.elitesecurity.org/indexV.html
Tu ti je jedno SMPS napajanje za pogon pojačala, sa kratko objašnjenim principom rada. Uz malo volje lako prilagodiš drugom naponu..
Budimo UNIVERZALNI
Avatar
s@ki
 
Postovi: 1465
Pridružen/a: 05 svi 2011, 14:39

Re: Šema DC napajanja za cijevno pojačalo

PostPostao/la Staromodan » 22 svi 2012, 19:29

Evo, posjetio sam.

Poanta je što čišća struja, a osim toga, nervira me kada u krivo vrijeme nestane.

p.s. Šta treba biti neki smisao u ovom besmislenom svijetu?!
Staromodan
 
Postovi: 52
Pridružen/a: 02 svi 2012, 11:58

Re: Šema DC napajanja za cijevno pojačalo

PostPostao/la tubeman » 22 svi 2012, 20:41

Nije baš tako jednostavno.
Da bi iz akumulatora dobio visoki napon, potreban je pretvarač.
Ugrubo, Najsličnija stvar tome je UPS kojemu bi na kraju ispravio AC u DC.
S time su vezani svi oni problemi koje vuku switcheri, od kojih je jedan (ne i najmanji) zagađivanje mreže kao i rezultirajućeg izlaznog napona.
Osim toga, treba predvidjeti i odgovarajući punjač koji će te akumulatore stalno dopunjavati što je dodatni zadatak i "inženjerski" posao ;)
Jako je važno napraviti dobro filtriranje visokih i niskih frekvencija i eventualno sve dobro oklopiti.
Koliko će sve to koštati truda i novaca, i vrijedi li rezultata, moraš procijeniti sam.
Na kraju bi sve to moglo zujati i fučkati (pardon, zaboravio sam da je to za slušalice - pa se neće čuti - ako su zatvorenog tipa ;) ).

Međutim,
Imam jedan dobar vintage uređaj baš za tu namjenu.
Pretvarač s 12V DC na 220V 70mA DC koji se koristio na američkim prijenosnim radiostanicama (WWII) ;) ;)
Odlično radi ali zujiiii...
slika
Avatar
tubeman
 
Postovi: 398
Pridružen/a: 05 svi 2011, 17:14
Lokacija: Varaždin

Re: Šema DC napajanja za cijevno pojačalo

PostPostao/la Staromodan » 22 svi 2012, 21:12

Znam da nije jednostavno, zato sam se i javio tu i pitao ono "uspješno".

Podsjeća me na motorgeneratore kakvi su se koristili prije relejnih.

p.s. čuje se to i preko zatvorenih.
Staromodan
 
Postovi: 52
Pridružen/a: 02 svi 2012, 11:58

Re: Šema DC napajanja za cijevno pojačalo

PostPostao/la Schultz » 22 svi 2012, 21:58

To bi trebao biti takozvani Ward-Leonard......
Malvazijski tigar
Avatar
Schultz
 
Postovi: 510
Pridružen/a: 06 ruj 2011, 20:36
Lokacija: Pećine, Sušak, Rijeka

Re: Šema DC napajanja za cijevno pojačalo

PostPostao/la Staromodan » 23 svi 2012, 21:03

Ima li netko podatak kako to radi (iz starih knjiga...) i kako bi to funkcioniralo u današnje vrijeme sa novijim dijelovima?
Staromodan
 
Postovi: 52
Pridružen/a: 02 svi 2012, 11:58

Re: Šema DC napajanja za cijevno pojačalo

PostPostao/la Mate » 24 svi 2012, 08:54

Staromodan je napisao/la:Evo, posjetio sam.

Poanta je što čišća struja, a osim toga, nervira me kada u krivo vrijeme nestane.

p.s. Šta treba biti neki smisao u ovom besmislenom svijetu?!

Ne znam što bi ti odgovorili na ovo da te ne uvrijedimo.

Kao prvo, "čišća struja" možda jest ona u samom akumulatoru, ali čim izađeš van akumulatora u neki pretvarač, pozdravi se sa čistoćom. Dakle tvoj prvi razlog nema smisla. To ti je i tubeman gore objasnio. U usporedbi, prosječno je čišća struja iz mreže.
Ako te nervira nestanak struje dok slušaš glazbu, akumulator - pretvarač - cijevno pojačalo, sigurno nije rješenje jer će ti nestanci struje iz akumulatora sigurno biti češći nego nestanci struje iz mreže. Gubici u pretvaraču + gubici u cijevima (grijanje, vrsta rada sklopa) prebrzo će ti isprazniti akumulatore. Ako pak namjeravaš koristiti puno akumulatora, onda je bolje akumulatorima samim postignuti visoke napone pa ti ne trebaju pretvarači u AC visoki napon kojeg opet treba uz gubitke pretvarati u DC. S dovoljnim brojem akumulatora u seriju imaš odmah visoki DC bez nepotrebnih gubitaka. Što je dakako opet cijenovno upitno.

Konačno, da se vratimo na tvoje osnovne razloge: "čistoća struje" i nervoza kod nestanka struje; rješenje je niskonaponsko pojačalo , T-amp ili druga SS elektronika koja radi na malim DC naponima i malo troši. Još nisi rekao kako ćeš pogoniti izvor zvuka.
Eto mrvu smisla u besmislu. :P
Avatar
Mate
 
Postovi: 1138
Pridružen/a: 12 svi 2011, 06:55
Lokacija: Prigradica

Re: Šema DC napajanja za cijevno pojačalo

PostPostao/la Staromodan » 24 svi 2012, 16:19

I ova prva rečenica je sve dovoljno pristojno objasnila.

Razmišljao sam već o tome.
Iskoristivost je manja od 50%.
Osrednje napone bih mogao postići s desetak akumulatora, ali za ove veće sam mislio da bi jednostavnije bilo s motorgeneratorom proizvesti direktni visoki dc.

U redu, odustajem.

Hvala na odgoovorima.
Staromodan
 
Postovi: 52
Pridružen/a: 02 svi 2012, 11:58


Natrag na Cijevna tehnika

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.

cron