EL 84 monoblock

EL 84 monoblock

PostPostao/la Klokan » 10 tra 2012, 21:36

Eto opet i mene sa svojim temama u kojima non stop nesto upitkujem, zaiskujem i sve to nebi li uspio nesto od nicega napraviti sa skromnim znanjem i jos skromnijim iskustvom.

Dakle opet je na repertoaru EL84 pojacalo i ovaj put cu ga napraviti !! Elemente sutra dobivam od cike harkonena prakticki djabe ('fala cika Drazen), podnozja i spojne plocice dolaze sutra/prekosutra od nik-a a trafoe cu motati ili ako nista drugo posuditi od profesora (Kako se dogovorimo) sve nebi li dosao na TF sa svojim malim skromnim amaterskim uratkom.


Shema je ova:
http://attitube.com/wp-content/uploads/ ... agram2.jpg

Cika Drazen je upetljao svoje iskusne prste i pametnu glavu i napravio par korekcija u vrijednostima elemenata, jos samo moram uzeti i to korigirati na shemi pa cu objaviti.

Znaci prvo pitanje je kako izracunati vrijednost prigusnice i dali bi moga biti dovoljna ona iz neonske rasvjete?
A drugo je pitanje napon B odnosno njegova vrijednost jer gore na vrhu sheme se spominje nekakvih 280V pa nisam siguran dali je to to.

Ono "cika" nije nikakvo isprdavanje vec samo sala da ne bude nesuglasica :)
----------------------------------------------------------------------------------------------
Real Radios Glow in the Dark!
Avatar
Klokan
 
Postovi: 574
Pridružen/a: 16 vel 2012, 17:38

Re: EL 84 monoblock

PostPostao/la fixxxer » 10 tra 2012, 21:43

280V ti je napon napajanja i to je to sto se tice el84, sasvim ok.
Sto se prigusnice tice, bolje nadji neko drugo resenje, mozda neka iz starog radija,
tu ti je potrosnja ionako mala, ceo amp ce vuci oko 70-80mA pod pretpostavkom
da ganjas izlaznu lampu u triodi...
Avatar
fixxxer
 
Postovi: 254
Pridružen/a: 07 svi 2011, 17:30
Lokacija: Beograd

Re: EL 84 monoblock

PostPostao/la Klokan » 10 tra 2012, 21:48

Dakle na trafu moram namotati 280V (da bude poslje greatza) i 6,3V sekundare.
A koliki induktivitet bi trebala imati moja prigusnica ili jos bolje recite mi kako da dodem do njenog induktiviteta i ako je potrosnja tako mali dali mi je uopce potrebna?
----------------------------------------------------------------------------------------------
Real Radios Glow in the Dark!
Avatar
Klokan
 
Postovi: 574
Pridružen/a: 16 vel 2012, 17:38

Re: EL 84 monoblock

PostPostao/la harkonen » 10 tra 2012, 21:51

Na brzaka odgovor na oba pitanja - struja koju troši driverica i EL84 su relativno niske i prigušnica za neonsku rasvjetu neće biti saturirana previše (radi se ovdje o monobloku - da je stereo tada bi ovakva prigušnica otpala definitivno i fixxerovo rješenje je jedno od mogućih i povoljnih, a i ne zaboravi da i izlazni trafo iz starog radija ili TV-a sa "otvorenim" sekundarom može poslužiti, ili sekundarom u seriju sa primarom) , osim induktivnosti, ovdje je bitan i ohmski otpor namota priugušnice. Mehanička postava takve prigušnice (dakle ovdje samo u svrhu povoljnosti gradnje i pri maloj struji) mora biti takva da ne utječe indukcijom na signalne puteve ili druge mag. elemente poput izlaznog trafoa.
I što je ono drugo - aha, 280V sa automatskim biasom je standardna vrijednost napajanja EL84 , treba uzeti u obzir i
pad napona na primaru izlaznog trafoa.
Moj je savjet bio napraviti CRCRC umjesto ovog razbacivanja elektrolitima ,ali ako ideš i sa prigušnicom tada ni CLCRC neće bit naodmet, vrijednost R ćeš točno utvrditi poslije mjerenja prigušnice koju ćeš koristiti.
Možda ne bi bilo loše da se ovdje postave grafovi obje cijevi i ucrtaju obje radne točke zbog razumjevanja projekta.....
da, kreni od toga pa ćemo pojasniti što i kako na primjeru ovog više manje klasičnog SE ampa, a vjerujem da ćemo doći
do još ponekih sitnih korekcija...
Potrebna vrijednost prigušnice ovisi o ciljanoj vrijednosti napona bruma, kao i specifičnoj aplikaciji, npr za DAH2 bi bilo
nepraktično ganjati desetak H. Zašto?
Čika :ugeek:
Zadnja izmjena: harkonen; 10 tra 2012, 21:53; ukupno mijenjano 1 put/a.
I'm too old for this s...
Avatar
harkonen
 
Postovi: 2195
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:27
Lokacija: Bjelovar

Re: EL 84 monoblock

PostPostao/la fixxxer » 10 tra 2012, 21:53

Pa i potrebna ti je i nije, ako bas nisi u mogucnosti sta da se radi.
Sto se napajanja tice, pogledaj malo u podforumu ''za pocetnike''
tutorijal za PSUD program pa ce ti stvari biti puno jasnije i sto se tice
napona na sekundaru i sto se tice potrebe za prigusnicom.
Na sekundaru ce ti pre trebati oko 220VAC...
Avatar
fixxxer
 
Postovi: 254
Pridružen/a: 07 svi 2011, 17:30
Lokacija: Beograd

Re: EL 84 monoblock

PostPostao/la harkonen » 10 tra 2012, 21:55

Fixxer, ne zaboravi padove napona na R i L...
Klokan kako vidiš, stvari se razvijaju očekivano, ljudi sudjeluju i ljudi savjetuju ili pitaju. Forumski.
I da, bez PSUD-a ne možeš dalje....
:ugeek:
I'm too old for this s...
Avatar
harkonen
 
Postovi: 2195
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:27
Lokacija: Bjelovar

Re: EL 84 monoblock

PostPostao/la fixxxer » 10 tra 2012, 21:57

Jel si ostao bez ginka ili ti se prikazuje khadgar? :mrgreen:

edit: jbg, ispravio si se :lol:

220VAC sam mu dao kao neku polaznu tacku, a koliko se secam
na svom el84 sam imao oko 220 ili koji V vise na sec-u u istoj RT.
Zadnja izmjena: fixxxer; 10 tra 2012, 22:09; ukupno mijenjano 1 put/a.
Avatar
fixxxer
 
Postovi: 254
Pridružen/a: 07 svi 2011, 17:30
Lokacija: Beograd

Re: EL 84 monoblock

PostPostao/la tom_hifi » 10 tra 2012, 21:58

Bez PSUD-a, dobro premjernog trafa, prigušnice nikako dalje neće ići ...
Avatar
tom_hifi
 
Postovi: 2087
Pridružen/a: 16 kol 2011, 17:33
Lokacija: Oroslavje

Re: EL 84 monoblock

PostPostao/la Klokan » 10 tra 2012, 22:04

Dakle tu stajemo dok ne smotam/posudim trafo od profe. A PSUD imam i znam ga koristiti ali djabe ako nemam trafo.

Zaboravio sam napomenuti da bih zelio ostaviti i prostora za prepravku na cijevni ispravljac umjesto greatza, a posto vidim da predvidjate potrosnju od 80ak mA mozda bi mogao i EZ80 ugurati nekud.
Zadnja izmjena: Klokan; 10 tra 2012, 22:07; ukupno mijenjano 1 put/a.
----------------------------------------------------------------------------------------------
Real Radios Glow in the Dark!
Avatar
Klokan
 
Postovi: 574
Pridružen/a: 16 vel 2012, 17:38

Re: EL 84 monoblock

PostPostao/la joe dalton » 10 tra 2012, 22:06

Klokan je napisao/la:Dakle na trafu moram namotati 280V (da bude poslje greatza) i 6,3V sekundare.
A koliki induktivitet bi trebala imati moja prigusnica ili jos bolje recite mi kako da dodem do njenog induktiviteta i ako je potrosnja tako mali dali mi je uopce potrebna?


Pazi imaš još pad napona na CR(L)C filteru. Treba ti više od 280 V nakon greca.
Nisam skužio prigušnicu na shemi? Ako pričaš o prigušnici u napajanju onda što veći induktivitet to bolje. To povlači i veće dimenzije pa i veću cijenu.
Prigušnica za fluo cijevi nema zračni raspor pa može proći samo za manje istosmjerne struje.
Ako želiš prigušnicu za veće istosmjerne struje onda ona mora imati zračni raspor. Koji opet smanjuje induktivitet. Tu moraš ići na kompreomis kao i za sve u tehnici. Moj savjet je ciljaj induktivitet oko 5 H za CLC filter i bit će ok.
Edit: Preteko me Harkonen.....
Avatar
joe dalton
 
Postovi: 770
Pridružen/a: 06 svi 2011, 10:14
Lokacija: Zagreb

Sljedeća

Natrag na Cijevna tehnika

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.

cron