Tube tester

Re: Tube tester

PostPostao/la the_bebe » 23 vel 2012, 17:42

s@ki je napisao/la:jadan on s tobom :D



Oteo si mi rijeć iz usta.... :) :)
Ja sam bogat čovek
Avatar
the_bebe
 
Postovi: 370
Pridružen/a: 02 sij 2012, 09:36
Lokacija: Rijeka

Re: Tube tester

PostPostao/la sonny » 23 vel 2012, 19:13

Nemam vremena :D

Puzevim korakom zavrsavam svoje projekte, paaaa....
A nekad je ovdje bilo dobro.......... Šteta.......
sonny
 
Postovi: 1203
Pridružen/a: 20 kol 2011, 18:36

Re: Tube tester

PostPostao/la elvis » 24 vel 2012, 17:16

Tube tester … nastavak….
Idealan tube tester bi podrazumijevao puno više no što sam ja predvidio. Odlično bi bilo napraviti uređaj koji bi mogao raditi kompletan slijed mjerenja, od bazične provjere potencijalnog kratkog spoja u lampi preko vakuum testa pa sve do strujnog testa. Idealno bi bilo kada bi se radilo sa recimo devet prekidača sa po devet pozicija (definiranje na nivou svakog pina na podnožju). Tada se na jednom podnožju znači mogu mjeriti sve lampe predviđene za to podnožje i tada je univerzalnost testera zajamčena. U svom tube tester projektu sam to preskočio, tj. montirao sam više komada istih podnožja, pa ih namijenio najčešćim lampama koje koristim. U praksi će se to vjerojatno pokazati dostatnim, no prije ili kasnije će doći na red lampa koju nisam predvidio. U takvim slučajevima relativno se lako mogu napraviti prilagodnici tj. adapteri, ali sam odmah predvidio i situaciju da takvu lampu mogu izmjeriti i bez prilagodnika…. naime za sve bitne napone i točke mjerenja sam predvidio i vanjske buksne montirane na gornju ploču testera. Sa malo žice polemljene na podnožje lampe koje nisam predvidio (onako u zraku) priključim na buksne, i tako vrlo lako mogu izmjeriti „egzotičniju“ lampu. Buksne za sve bitne točke mjerenja svakako preporučam, ne košta puno, a i trud nije velik.
Kod paljenja uređaja predvidio sam dva koraka.. prvi prekidač kod paljenja uključuje grijanje, te napon za g1. To vam omogućava da fino ugodite napon grijanja i napon na g1 prema vrijednostima iz datatasheeta lampe. Nakon što se lampa ugrije, podiže se drugi prekidač, tj. visoki napon Ua i Ug2, te se sa potenciometrima visoki napon ugađa na vrijednosti navedene u datasheetu lampe. Visoki napon se može približno podesiti i prije mjerenja same lampe (onako na prazno), tako da kod uključenja HV-a nakon umetnute lampe odmah imate napone u potrebnim granicama, te onda samo fino podesite na ciljanu vrijednost. Naravno u slučaju trioda Ug2 nije bitan, pa u slučaju mjerenja trioda smanjite napon na neke minimalne vrijednosti i zanemarite vrijednost napona koji se prikazuje na displayu Ug2.
Inače nisam ugradio instrumnet koji mjeri struju na g1. Neki samograditelji i to ugrađuju, ja sam to ipak preskočio, jer sam to smatrao manje bitnim za nivo mojih mjerenja. U zadnji moment sam odlučio ugraditi instrument (analogni) za mjerenje struje g2 i sada mi je drago zbog toga. Rezultati mjerenja potpuno jednakih lampi su mi pokazali da može postojati dosta razlika između izmjerenih vrijednosti struje g2, a mislio sam da su te razlike zanemarive, no eto nisu. Znači instrument za Ig2 obavezno predvidjeti u uređaj.
Toliko za sada…. (malo po malo )
Pozdrav,
Elvis
Avatar
elvis
 
Postovi: 1484
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:38

Re: Tube tester

PostPostao/la bepone » 26 vel 2012, 11:31

to elvis svaka cast, dobrodosao u klub :hail:
moja varijacija na temu, stisnes start nakon nastruimavanja i izbaci struje i Gm (mikroprocesor)
slika
bepone
 
Postovi: 704
Pridružen/a: 06 svi 2011, 08:51

Re: Tube tester

PostPostao/la Khadgar2007 » 28 vel 2012, 23:50

Imam jedno pitanjce u vezi testera, da li je napon od 300V dovoljan za testiranje relativno velikog broja lampi koje bi se mogle koristiti u audio svrhe ili da se ide na veću voltažu? Koliko snažan trafo si koristio za visoki napon i grijanje, pretpostavljam da su odvojeni?
"Nakon prve čaše vidite stvari onakvim, kakve bi vi htjeli da budu. Nakon druge vidite ih onakvim, kakve nisu. Na kraju ih vidite onakvim, kakve zaista jesu, što je najgora stvar na svijetu."
Avatar
Khadgar2007
 
Postovi: 2488
Pridružen/a: 05 svi 2011, 16:44
Lokacija: Sisak

Re: Tube tester

PostPostao/la elvis » 29 vel 2012, 10:48

Khadgar2007 je napisao/la:Imam jedno pitanjce u vezi testera, da li je napon od 300V dovoljan za testiranje relativno velikog broja lampi koje bi se mogle koristiti u audio svrhe ili da se ide na veću voltažu? Koliko snažan trafo si koristio za visoki napon i grijanje, pretpostavljam da su odvojeni?


Da dobro pitanje no ako si pažljivo pročitao moj prvi ili drugi post na ovu temu vidio si da sam rekao da je ovaj tester nekakav kompromis i da ne može mjeriti sve, mada nije neizvedivo da se napravi i takav. Svakako 300V nije dovoljno za mjerenje baš svih lampi, ali za veliku većinu 250V za osnovno mjerenje je dovoljno. Nekakav gornji razumni limit bio bi 500V, no to sve relativno komplicira i poskupljuje izradu, pa kada staviš na vagu koliko će ti takvi naponi često trebati na jednu stranu i izvedivost testera na drugu stranu, onda se uglavnom odlučiš za kompromis kao što sam napravio i ja. Na sve ovo se naslanja i pitanje koje ne treba zanemariti, a to je dokle želiš ići i sa regulacijom napona za Ug1, to je isto "rastezljiva" vrijednost da tako kažem. Ja sam išao "samo" do -40V. Za 90% lampi koje ćeš mjeriti treba ti stabilnih 250V Ua i 250V Ug2, pa ću ponovno brzinski nabrojati čisto kao primjer... ECC81,82,83,85,88 EL84,86,34, KT66,77,88,6V6,6L6, 6SN7,6SL7,6J5... bla bla popis bi se dosta odužio da nastavim, naravno tu su i sve ruske verzije navedenih lampi i hrpa onih koje nisam naveo.
Kada sve zbrjim i oduzmem ja ću tester najvjerojatnije naviše koristiti za provjeru stanja lampi u raznim cijevnim pojačalima za gitare... tu će se najčešće pojavljivati ECC83, ECC81, EL84, 6L6, 6VS i EL34, KT.... a poznato je da su vrlo često lampe u takvim pojačalima uglavnom na izdisaju... i da čitav servis pojačala koji ti dođe na stol podrazumjeva uglavnom samo zamjenu lampi i čišćenje ili zamjenu potenciomenatara. Naravno tu je i uparivanje lampi, kako npr. zasebnih trioda u duplim triodama tako i samih izlatnih lampi u PP pojačalima.

Ukoliko bi želio sebi napraviti tester, napravi popis onoga što te interesira od lampi, provjeri koje vrijednosti napona su ti potrebne za mjerenje i tako dimenzioniraj tester tj. prateću elektroniku testera. Sve sklopove naravno testiraj pod teretom prije ugradnje u samo kućište testera.

Transformetaori koje sam ja upotrijebio:
Za Ua i Ug2 toroid, sekundar 1x260V 400mA (ali radiš dva zasebna regulatora, to je nadam se jasno)
Za Uf E jezgra, sekundar 12V 5A
Za Ug1 E jezgra, sekundar 2x15V (trafo je oko 1A, no ova vrijednost je ovdje manje bitna)

Pozdrav,
Elvis
Avatar
elvis
 
Postovi: 1484
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:38

Re: Tube tester

PostPostao/la Khadgar2007 » 29 vel 2012, 12:23

Ča se tiče koje bi lampe mjerio to ne znam ni sam, tek "hvatam" osnovne proračune i slične stvari tako da sam dosta daleko od zaključka ča bi meni trebalo. Sigurno ove koje si nabrojao te standardne audio lampe ali nešto više nisam siguran.

Rekao si također da 500V poskupljuje izradu pretpostavljam da to znači kvalitetnije buksne,žice,kondovi, i sl. radi već relativno visokog napona jel sam na dobrom putu?
"Nakon prve čaše vidite stvari onakvim, kakve bi vi htjeli da budu. Nakon druge vidite ih onakvim, kakve nisu. Na kraju ih vidite onakvim, kakve zaista jesu, što je najgora stvar na svijetu."
Avatar
Khadgar2007
 
Postovi: 2488
Pridružen/a: 05 svi 2011, 16:44
Lokacija: Sisak

Re: Tube tester

PostPostao/la elvis » 29 vel 2012, 12:55

A gledaj, radiš sa 0,5kV pa treba piti operzniji u izvedbi. Kondovi će biti nešto naponski jači (ili spojeni u seriji pa ide duplo) pa je samim tim trošak nešto veći, trafo će koštati uglavnom slično, treba pronaći podesan FET, mjerni panel metri trebaju biti bar 750V... sve u svemu dodatne zafrkancije, no ne i toliko bitno sukuplje....
Avatar
elvis
 
Postovi: 1484
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:38

Re: Tube tester

PostPostao/la Khadgar2007 » 10 tra 2012, 19:43

Admin briši ovaj post...trebalo je to ići kao PM. :oops:
"Nakon prve čaše vidite stvari onakvim, kakve bi vi htjeli da budu. Nakon druge vidite ih onakvim, kakve nisu. Na kraju ih vidite onakvim, kakve zaista jesu, što je najgora stvar na svijetu."
Avatar
Khadgar2007
 
Postovi: 2488
Pridružen/a: 05 svi 2011, 16:44
Lokacija: Sisak

Re: Tube tester

PostPostao/la audio kutak » 27 svi 2012, 22:08

imam molbu malu, nisam se sjetio u Bjelovaru to pitati...

tko mi može u ZG testirati par lampi? tek toliko da vidim dali ih uopče mogu upotrijebiti....

može i iz drugih gradova samo ne znam kako da spakiram lampe a da ih naša pošta ne polomi... možda u metalnom kovčegu? :mrgreen:

pozdrav
Jedan trenutak sreće vrijedi tisuću godina slave
Avatar
audio kutak
 
Postovi: 1118
Pridružen/a: 21 tra 2012, 21:18
Lokacija: VG

PrethodnaSljedeća

Natrag na Cijevna tehnika

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.