Tube tester

Tube tester

PostPostao/la elvis » 22 vel 2012, 12:41

Baviti se lampadinama bez tube "pravog" testera na vlastitom stolu je prilično nespretno no ne i nemoguće ali......... Naravno većina od nas ima nekog prijatelja ili poznanika u blizini koji ima tube tester, pa se šlepamo, a to šlepanje zna potrajati godinama (kao u mom slučaju), a u biti uz malo truda i bez previše ulaganja sastavi se solidan tube tester koji svojim funkcionalnostima može zadovoljiti većinu potreba jednog samograditelja. Sa pričom je povezana i jedna tužna stvar, kada složiš tester, prvo što napraviš je testiranje svojih lampi koje ljubomorno čuvaš u ladicama, a spoznaja da je cca 30% toga u biti u vrlo lošem stanju čovjeka zna dobro rastužiti… Bez obzira na to, svim onima koji se misle baviti lampama ovaj uređaj bi trebao biti na stolu u radionici. Kao i svi projekti ovaj se može zakomplicirati u smsilu da mjeri baš sve ali može se i presonalizirati na nivo koji odgovara samograditelju i lampama kojima uglavnom preferira. Ja sam naravno išao na nekakav kompromis tog tipa, a ako mi pod ruke padne nekakva egzotika od lampe, pravac kod Davorina na njegov Neuberger :). Ova priča mi se čini dosta zanimljiva i ne bi bilo loše da na ovom forumu pokrijemo i ovu tematiku. Neka ovaj post bude prvi korak. Čim uhvatim vremena pripremiti ću malo detalja o projektu.

Par slika kako to izgleda:
tester1.jpg
tester1.jpg (16.95 KiB) Pogledano 7597 put/a.

:
tester2.jpg
tester2.jpg (30.43 KiB) Pogledano 7597 put/a.

:
tester3.jpg
tester3.jpg (18.64 KiB) Pogledano 7597 put/a.


Pozdrav
Elvis
Avatar
elvis
 
Postovi: 1484
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:38

Re: Tube tester

PostPostao/la sstrsat » 22 vel 2012, 13:06

Jako lipo Elvise i virujen da si zadovoljan prinovom u laboratoriji. Iako takva sprava nije neophodna, itekako dobro dojde u radu a kod npr uparivanja lampi jako skracuje vrime koje bi bez njega bilo potribno za to.
Ajd donesi i ovu bebicu na TF :D

Izgleda da nas je dosta trenutno na testerima. I meni je u zavrsetku curve tracer koji bi do TF-a tribal bit kompletan.
Krepat ma ne molat
Avatar
sstrsat
 
Postovi: 1745
Pridružen/a: 04 svi 2011, 18:21
Lokacija: Rijeka

Re: Tube tester

PostPostao/la Dean » 22 vel 2012, 20:23

Ja bi to radio !!! :geek:
Dean
 
Postovi: 1774
Pridružen/a: 05 svi 2011, 17:13

Re: Tube tester

PostPostao/la harkonen » 22 vel 2012, 20:36

Ti trenutno imaš što raditi!!!
:ugeek:
I'm too old for this s...
Avatar
harkonen
 
Postovi: 2195
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:27
Lokacija: Bjelovar

Re: Tube tester

PostPostao/la LesFaul » 22 vel 2012, 20:41

harkonen je napisao/la:Ti trenutno imaš što raditi!!!
:ugeek:


Mislis? :lol: Ja sam sve skloniji misljenju da je vjerojatnost da ce predmetni gospodin nesto odraditi u razumnom roku obrnuto proporcionalna zbroju posjeta istome i broju popijenih jutarnjih kava u obliznjoj birtiji... :mrgreen: Kod :geek: stoga necu bar mjesec dana! :lol:
Hebeš ampa ak' je bez lampa!
Avatar
LesFaul
 
Postovi: 567
Pridružen/a: 06 svi 2011, 09:41
Lokacija: Sydväst

Re: Tube tester

PostPostao/la sonny » 22 vel 2012, 20:43

Auuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu....
Fali onaj zvuk fijukanja i pucketanja biča :D
A nekad je ovdje bilo dobro.......... Šteta.......
sonny
 
Postovi: 1203
Pridružen/a: 20 kol 2011, 18:36

Re: Tube tester

PostPostao/la harkonen » 22 vel 2012, 20:52

Čuj, ja se uvijek sjetim jedne poticajne scene iz Banović Strahinje....
:ugeek:
I'm too old for this s...
Avatar
harkonen
 
Postovi: 2195
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:27
Lokacija: Bjelovar

Re: Tube tester

PostPostao/la elvis » 23 vel 2012, 12:10

Evo nekoliko bitnih stvari na makro razini. Znači kao okidač za izradu tube testera bio je ovaj projekt od g. Stefana. Tu je zapravo sve bitno.

http://www.jogis-roehrenbude.de/Roehren-Geschichtliches/Roe-Pruefer/Stefans-Einfach-Pruefer/Steffs_Pruefer.htm

Specifikacija onog što je ključno:

1.) 2 x regulacija 0 – 300V (cca 300mA) najbolje izvesti sa IRF 840 (to je znači za Ua i Ug2) Može ići na isti sekundar od 260V. Vidi shemu na linku.
2.) 1 x regulacija -1,25 do - 30V, najbolje izvesti sa LM337 (ovo je za Ug1) (vidi shemu na linku)
3.) 1 x regulacija 0 – 20 V, 5A, najbolje izvesti sa LM338K (ovo je za grijanje) (shema je u dana u datasheetu LM-a, raditi verziju sa zaštitom, nastojati ne koristiti kineske verzije LM-a ako je to više uopće moguće, puno je lažnih koji ne podnose tu struju)

Što se tiče mjernih instrumenata trebalo bi:
2 x 0 – 500V (nije potrebna decimala) – za Ua i Ug2
2 x 0 – 100V (minimalno jedna decimala) - za Ug1 i grijanje
1 x 0 – 1000 mA (minimalno dvije decimale) – za mjerenje struje (Ia)- ja za to koristim kao što se na slikama vidi klasičan mjerni instrument koji priključim na predviđene buksne
1 x 0-50 mA (za mjerenje struje g2). Ja sam tu stavio analogni mjerni instrument na gornju ploču i prekidač kojim ga uključujem ili premostim.

Što se tiče napajanja mjernih instrumenata (panel metri) uglavnom su svi AC 9V, mada nije pravilo, na ebayu je izbor velik pa pripazite na to.
Vrlo važno je da svaki panel metar ima svoj trafo (ili zaseban sekundar na trafu, no bolje ovo prvo), znači nema zajedničkog napajanja svih panel metara. Malo komplicira stvar, no ne ide drugačije.

Potencimetri:
2x 500K linearni (metalno kućište) (Ua i Ug2)
1 x 3K lin – multi-turn (metalno kućište) (Ug1)
1 x 5K lin – multi-turn (metalno kućište) (grijanje)

Za mjerenje duplih trooda kao npr ECC81. 82, 83, 85, 88, 6SN7, 6SL7, 6EM7… i njihovih ruskih izvedenica predlažem da se ugradi switch od tri pozicije, dva preklapanja.

Prva pozicija – mjeri unit 1
Druga pozicija – prazno
Treća pozicija – mjeri unit 2

Prekidaju se anodni napon Ua i Ug1, katoda je na massi i ne treba je prekisdati. Ova metoda nudi super brzo mjerenje obje triode unutar jedne lampe.

Toliko za sada.
Pozdrav
Avatar
elvis
 
Postovi: 1484
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:38

Re: Tube tester

PostPostao/la Schultz » 23 vel 2012, 17:37

Odlična tema...

Ajmo u razvoj DiyAudHTester-a....

Sonny odmah radi jednoga a ja nabavljam djelove... :D
Malvazijski tigar
Avatar
Schultz
 
Postovi: 510
Pridružen/a: 06 ruj 2011, 20:36
Lokacija: Pećine, Sušak, Rijeka

Re: Tube tester

PostPostao/la s@ki » 23 vel 2012, 17:40

jadan on s tobom :D
Budimo UNIVERZALNI
Avatar
s@ki
 
Postovi: 1465
Pridružen/a: 05 svi 2011, 14:39

Sljedeća

Natrag na Cijevna tehnika

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.