Baby Huey EL84/6V6 - pomoć oko izrade OPT-a

Baby Huey EL84/6V6 - pomoć oko izrade OPT-a

PostPostao/la Zor@n » 04 ruj 2014, 18:45

Pozdrav cijenjenim članovima foruma,

novi sam član, friško predstavljen, molio bih vas za pomoć:

nakon puno godina remisije virus hifilisa se ponovo aktivirao i bojim se neće mi dati mira dok ne napravim novo pojačalo, odlučio sam se za "Baby Huey" EL84/6V6. http://www.diyaudio.com/forums/tubes-valves/72536-el84-amp-baby-huey.html

Poslao sam Branku u Odeon upit za izradu izlaznih transformatora, sa podacima koje sam imao na raspolaganju, ali trebao bi mu poslati detaljan plan motanja transformatora.

Evo sheme pojačala (EL84 verzija):

slika

I 6v6 verzija:

slika


Snaga je nekih 12W po kanalu, trafo je 8k:4/8R sa UL izvodima 40%, struja mirovanja izl. stupnja 2x39mA. Želio bi da transformator omogući frekv. opseg pri punoj snazi 30Hz-20kHz (-1dB). Imp. zvučnika 4R, nemam potrebe za izborom drugih vrijednosti. BTW,namjera je da ovo bude audiofilsko pojačalo.
Vidio sam na ovom forumu da ljudi znaju napraviti detaljan plan namatanja izlaznih transformatora uz pomoć nekog programa, ali vjerovatno je da je bitno ono šta ti ljudi imaju u glavi :mrgreen:, a manje taj program.
Baš i nemam orjentaciju koliko je to zahtjevan/dugotrajan posao i jeli ok ovako zamoliti da mi to netko napravi, pa molim da mi netko odgovori i uputi me kako dalje! :helper:

Pozdrav,

Zoran
Avatar
Zor@n
 
Postovi: 17
Pridružen/a: 04 ruj 2014, 16:16

Re: Baby Huey EL84/6V6 - pomoć oko izrade OPT-a

PostPostao/la misterno » 06 ruj 2014, 11:19

Pozdrav i tebi,
Tvoj zahtijev je veliki uteg u smislu vremena koje je potrebno da bi neko izdvojio ovdje na forumu,bez obzira na želju da ti pomogne.Tema je prekomplicirana za tebe (s obzirom kako si postavio pitanje)stoga ti predlažem:
1)Pretražuj po internetu,naći ćeš puno materijala pomoću kojega ćeš ući u problematiku i nešto naučiti.
2)Kada zadovoljiš prvi uvjet,tek češ onda shvatiti težinu svog pitanja(Npr;motalica,tr.jezgra,izolacioni papir,kalem,bakarna žica...)a tek što ćeš morati namotati više komada trs da nešto naučiš,pa niti tada,sigurno nećeš moči govoriti o tome da tvoji tr-i spadaju u audio grupu......stoga
3)Najtoplije ti preporučujem da transformatore kupiš,uradiš svoj projekt,a paralelno radiš na teoretskom planu,pa hladne glave sam procijeniš da li ti se isplati da se upuštaš u vlasito namotavanje.
Bavljenje cijevnom tehnikom je đavolski skupo-želiš li da tvoji uradci sviraju kako i treba,a ne da budu generatori šuma i izobličenja.Danas je isplativije kupiti gotov uređaj nego ga sklapati,tj kupovati dijelove.Nemoj se zavaravati da ćeš po kojekakvim buvljacima pronaći sve što ti treba i još po povoljnoj cijeni.
Ovo što vidiš po forumima,uređaje ,nije rezultat želje ljudi da dođu ovim putem jeftino do nekog cijevnog uređaja,to ne stoji,kako sam već rekao,nego rezulat njihovog htijenja da posjeduju uređaj onakav kakvog su ga oni zamislili,a za to je potrbno neko predznanje iz problematike.
Nadam se da te nisam obeshrabrio,naprotiv ovo ti je gola istina.Ti imaš dva puta pa izaberi,i
Dobro došao.
misterno
 
Postovi: 43
Pridružen/a: 19 stu 2011, 14:27
Lokacija: Zagreb

Re: Baby Huey EL84/6V6 - pomoć oko izrade OPT-a

PostPostao/la Zor@n » 06 ruj 2014, 15:01

Pozdrav,

hvala na odgovoru, ne znam da li si preskočio ali napisao sam da trafoe dajem na izradu g. Branku iz Odeona, koji ima dobru reputaciju ovdje na forumu. Odgovorio mi je da mu se naručitelji obično jave sa detaljnim predlošcima/planom izrade trafoa. Pretragom foruma došao sam do nekih nacrta rađenih (valjda) u OPT design assistant-u, npr. kao što je bepone napravio ovo, naravno za svoj, drugačiji projekt:

slika
slika


E, sad, za izadu takvog proračuna sam napisao da baš i nemam orjentaciju koliko je to zahtjevan/dugotrajan posao i jeli ok ovako zamoliti da mi to netko napravi.
Jasno mi je da je ta problematika dosta široka, nebi se nikad upuštao u samostalnu izradu, fizički.

Pozdav,
Zoran
Avatar
Zor@n
 
Postovi: 17
Pridružen/a: 04 ruj 2014, 16:16

Re: Baby Huey EL84/6V6 - pomoć oko izrade OPT-a

PostPostao/la Mate » 07 ruj 2014, 13:12

@Misterno, priznaj da si ga malo pretjerao.

@Zor@ne
Jedina zamjerak je na ovu tvoju želju:
Zor@n je napisao/la:.... Želio bi da transformator omogući frekv. opseg pri punoj snazi 30Hz-20kHz (-1dB). ...

Ovo teško da ćeš ikad ostvariti.

Što se tiče motanja, morat ćeš kontaktirati Bepone-a. MIslim da se on topi negdje po platformama, pokušaj mu poslati PM.

Ali postoji mogućnost da je na onom audio linku bilo govora o motanju trafa. Ima tamo preko 100 stranica. Vidim da je u raspravama već od samog početka sudjelovao naš ilimzn i da je pohvalio koncept pojačala.
Osim toga sam autor navodi da projekt preporučuje kao prvo cijevno pojačalo početnicima (i zadnje jer da bolje od ovoga će teško postići) te također navodi da rezultat postiže i transformatorima niže kvalitete dakle i cijene.
Ja sam pročitao par prvih stranica, ali bi ilo dobro vidjeti do kraja što se projektom dogodilo i spominje li se negdje uputa za motanje trafa.
A možeš jednostavno kontaktirati i samog autora.
Avatar
Mate
 
Postovi: 1138
Pridružen/a: 12 svi 2011, 06:55
Lokacija: Prigradica

Re: Baby Huey EL84/6V6 - pomoć oko izrade OPT-a

PostPostao/la Zor@n » 07 ruj 2014, 19:38

Hvala Mate na odgovoru, u pravu si, frekv. raspon koji sam naveo je preoptimističan, uz (-3dB) to bi bilo realistično. Probati ću kontaktirati Bepone-a na PM, neće me valjda poslati u PM :lol:
Pročitao sam onaj thread na diyaudio, i iskreno da kažem to što ga je ilimzn pohvalio na samom početku dalo mi je onaj inicijalni interes i poticaj da proučim taj projekt i na kraju evo odlučim se za izradu. Inače ne poznajem osobno čovjeka (ilimzna) ali dosta sam ga čitao i ...šta da kažem, čovjek imponira svojim znanjem :shock:.
U threadu nema podataka o motanju trafa, svi koji su napravili pojačalo kupili su gotove trafoe.
Projekt je od početne sheme na prvoj stranici ponešto evoluirao, a u prvi post ovdje sam zakačio konačne sheme za dvije varijante, EL84 i 6v6. Izgleda da je dosta ljudi zgotovilo ovo pojačalo i da su zadovoljni s rezultatom. Rekoh "majko hoću i ja tako" :D

Pozdrav,
Zoran
Avatar
Zor@n
 
Postovi: 17
Pridružen/a: 04 ruj 2014, 16:16

Re: Baby Huey EL84/6V6 - pomoć oko izrade OPT-a

PostPostao/la zmajz » 07 ruj 2014, 21:56

Taj proračun izlaznog trafoa sam ja radio prema Turnerovoj metodi (http://www.turneraudio.com.au/index.html) pommoću vlastitih excel tablica, i imam neke gotove proračune za EL84 u PP. nije problem da ih ovdje postavim, ali preciziraj koju veličinu limova želiš koristiti (EI84 ili EI96 ili neku treću). Dogovori se s Brankom iz Odeona, kad će ti ih on već motati, što ima i što ti preporuča za tu snagu. Uobičajeno je da se računa trafo 15W, pa čak i više. Malo predimenzionirano ali bolje za kasnije. Isto tako odluči koji teret želiš na izlazu (4, 8 ili 16 ohma), prema Turneru se računa za 5 Omske zvučnike, ako se radi samo jedan izlaz, jer to pokriva većinu modernih zvučnika danas.
Ovako odokativno sam pogledao, jednostavniji trafo bi bio sa tri sekundara i 4 primara u 12 ili 14 slojeva za limove EI96 debljine cca 40 -42mm. Posavjetuj se pa javi.
Inače i OPT-da program radi isto, ali i za jednu i za drugu opciju treba jako dobro proučiti Turnerovu metodu i pristup motanju trafoa. Ja rađe koristim svoje tablice jer sam ih radio korak po korak točno prema njegovoj metodi.
Pozz.
zmajz
 
Postovi: 531
Pridružen/a: 05 svi 2011, 16:52
Lokacija: zagreb

Re: Baby Huey EL84/6V6 - pomoć oko izrade OPT-a

PostPostao/la Zor@n » 08 ruj 2014, 21:06

Pozdrav zmajz,

100x hvala, kontaktirati ću Branka pa ćemo znati kako dalje! :D :D :D

Zoran
Avatar
Zor@n
 
Postovi: 17
Pridružen/a: 04 ruj 2014, 16:16

Re: Baby Huey EL84/6V6 - pomoć oko izrade OPT-a

PostPostao/la zmajz » 08 ruj 2014, 21:32

Nema frke, stavit ću ja obje varijante, pa nek se nađe.
Ali bi svakako bilo dobro da ti Branko kaže dimenzije špule, standardne za EI84 i EI96, pa ćemo prema tome slagati dimenzije paketa.
zmajz
 
Postovi: 531
Pridružen/a: 05 svi 2011, 16:52
Lokacija: zagreb

Re: Baby Huey EL84/6V6 - pomoć oko izrade OPT-a

PostPostao/la Zor@n » 09 ruj 2014, 16:49

Kaže mi Branko: lim EI96, po njemu je dosta 4.5 cm (32x45) tj. 15W. Dimenzije špula ima (za EI96) 32x35, 32x45, 32x60.
Za sekundar je dovoljna jedna vrijednost impedancije, 4 ohm ako to ne iziskuje previše posla oko promjene s onih standardnih 5 oma koje si spominjao, i ako taj 1 ohm igra neku ulogu u praksi.

Pozdrav,
Zoran
Avatar
Zor@n
 
Postovi: 17
Pridružen/a: 04 ruj 2014, 16:16

Re: Baby Huey EL84/6V6 - pomoć oko izrade OPT-a

PostPostao/la zmajz » 09 ruj 2014, 22:34

Ok, sutra ću to postati, danas nisam uspio uloviti vremena.
Ako sam dobro ukopčao, imaš AR zvučnike, nisu li oni deklarirani kao 6 omski??
zmajz
 
Postovi: 531
Pridružen/a: 05 svi 2011, 16:52
Lokacija: zagreb

Sljedeća

Natrag na Cijevna tehnika

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.

cron