Početničke muke

Početničke muke

PostPostao/la Pao Pepeo » 18 lip 2013, 00:22

Bok ljudi pozdrav svima.Evo ja sam jos jedan novi "gušter"na ovom forumu iako vec dosta čitam vaše teme.Ovako ljubitelj sam dobre muzike i dobrog zvuka tako da sam si odlučio napravit lamaš.Več dugo o tome razmišljam + imo sam priliku posjetit ovogodišnji triode u Šibeniku i vidit šta sve ljudi rade,poslušo sam desetak raznih cijevnih pojačala na isto tolko raznih zvučnika i osto oduševljn dobrim zvukom tako da ideja o gradnji mi više ne izlazi iz glave.Svaka čast svima koj su bili dole :hail:
Pošto mi struja nije struka imam neka pitanja za vas i oprostite ako koje pitanje bude i glupo a bit če ih..
Od mora šema koje sam pogledo na netu ova mi se nekako najviše sviđala radi dosta kompletnoj šemi,popularnosti cijevi EL34,ECC83 ,radi 25w u a klasi i jer mislim da se jednostavno može napravit da pojačalo radi i u triodnom spoju?a možda se i varam..I htio bi da mi provjerite dal tu sve štima.
Nisu mi poznate neke stvari kao napr.
-vrijednosti kondenzatora prije mrežnog trafa,vrijednosti Ra,Cx,Cy u izvoru napajanja?
-neznam namjenu prekidača u izvoru napajanja tamo di piše sui?
-na popisu komponenti fale R5,R6,R7,R8 koji su u anodnom kolu cijevi V5,V6 iako na šemi piše da su 200k neznam od kolko su w? predpostavljam 1 ali...
-za transformatore mislio sam kontaktirat gospodina Branka iz Rijeke za njega sam dobro čuo ali neznam dal če mu bit problem pošto nisam našo nigdje vrijednosti jačina struja u w?mislim da neče neznam
-i još jedno za kraj pošto ja za izvore zvuka koristim isključivo laptop i mp3 pleyer neznam dal je potrebno da si napravim linisko pojacalo ili nešto?ako da našo sam več neke šeme liniskih pa ih budem poslo na komentar
Evo to bi bilo tolko unaprijed vam zahvaljujem i sve pozdravljm.
P.S. ako slučajno nema slika šema budem ih zaljepio čim skužim kako
Privitak/ci
ai700-volt.gif
ai700-volt.gif (53.01 KiB) Pogledano 7637 put/a.
ai700-pa.gif
ai700-pa.gif (46.93 KiB) Pogledano 7637 put/a.
ai700-psu.gif
ai700-psu.gif (40.95 KiB) Pogledano 7637 put/a.
ai700-bom.gif
ai700-bom.gif (25.66 KiB) Pogledano 7637 put/a.
Pao Pepeo
 
Postovi: 231
Pridružen/a: 16 lip 2013, 21:31
Lokacija: Pula

Re: Početničke muke

PostPostao/la sstrsat » 18 lip 2013, 09:47

Razmisli jos malo prije nego ca odes u investiciju oko ove sheme.
Iako je shema sama po sebi jednostavna, u realizaciji se moze javit puno problema. Ovo je amp sa UL spojem izlaznih cijevi tako da je tu pitanje izlaznog trafa vrlo bitno. UL trafo se mota na prilicno poseban nacin a greske (cak i relativno male) kod proracuna / motanja vrlo lako dovode do tesko otklonjivih nestabilnosti (stalnih ili sporadicnih oscilacija). Pogotovo u ovakvoj koncepciji koja koristi i globalnu povratnu vezu povucenu sa sekundara izlaznog trafa na ulazni stupanj. A toj povratnoj vezi nimalo ne olaksava posal cinjenica da se ovdi u ulazu / driveru koriste ECC83 ca znaci da ce osim prilicno slabe frekventne karakteristike vec vrlo rano nastupit i prilicni fazni okreti.
Nazalost je globalna povratna veza kod UL spoja gotovo neumitna jer bi bez nje izlazni otpor ampa bil malo previsok.
Tako da podesavanje kompenzacije (ovdi C17) moze bit itekako mukotrpno a nije nemoguce da ce tribat uvodit i jos neke kompenzacijske mreze. To ponajvise ovisi o izlaznom trafu i ovih 270pF za C17 sa sheme zapravo vazi samo za trafo koga je proizvodjac upotribil dok za neki drugi trafo ta vridnost moze bit itekako razlicita (a kako san vec navel, nije nemoguce da ce tribat uvest jos neke kompenzacijske elemente). Borba sa tim stvarima nije bas za pocetnika, tu triba i podosta iskustva i ponesto mjerne opreme.
Krepat ma ne molat
Avatar
sstrsat
 
Postovi: 1745
Pridružen/a: 04 svi 2011, 18:21
Lokacija: Rijeka

Re: Početničke muke

PostPostao/la Pao Pepeo » 19 lip 2013, 13:01

Hvala ljepo oko odgovora na moje pitanje za ovo pojačalo sad vidim neke stvari koje prije nisam.Pri odabiru šeme gledo sam da ne bude S.E. konfiguracije jer sam znao da tamo izlazni transformator igra dobru ulogu a sad znam da kod U.L. spoja vrijedi isto.Vidim isto da sam trebo prije pitat pokoj savjet oko odabira pravog pojačala za mene i moje potrebe nego savjete o samoj gradnji jer svi znamo da gradnja nije ni jednostavan ni jeftin sport.Tražit ču još,gledajuči da pojačalo ne bude u U.L. spoju.Sad neznam dal se trebam micat i od povratne veze jer vidim da se ona često koristi?
Muzika koju slušam je stvarno raznolika tako da neču ni da nabrajam i zvučnike koje posjedujem nisu rođeni baš za lampe tako da sam tražio nešto u P.P.lu s pentodama u izlazu.Planiram s vremenom napravit dvije horne ili T.L. kutije s fullrange zvučnicima...Uslučaju da bude potrebno vršit konpenzacije ili neke preinake imam prijatelja koj se stvarno u struju dobro razumije i siguran sam da če mi pomoč.
Svaki savjet oko odabira dobrog amp.a i di da tražim je dobrodošo.
Hvala još jednom na odgovoru ja idem dalje njuškak nebi li našo nešto za mene i sve vas pozdravljam.
Pao Pepeo
 
Postovi: 231
Pridružen/a: 16 lip 2013, 21:31
Lokacija: Pula

Re: Početničke muke

PostPostao/la zbotic » 19 lip 2013, 14:57

Ako se dobro sjećam dečki su ovdje na forumu imali zajednički projekt DAH-1 pa možeš malo potražiti, a pretpostavljam da bi se našlo i već gotovih transformatora kod Dražena (Harkonen).
zbotic
 
Postovi: 2024
Pridružen/a: 04 svi 2011, 07:14

Re: Početničke muke

PostPostao/la sstrsat » 20 lip 2013, 09:27

zbotic je napisao/la:Ako se dobro sjećam dečki su ovdje na forumu imali zajednički projekt DAH-1 pa možeš malo potražiti, a pretpostavljam da bi se našlo i već gotovih transformatora kod Dražena (Harkonen).


DAH-1 je stvarno dobar nacin (a mozda i najjeftiniji) za ulazak u cijevni svit ali s obzirom na relativno malu snagu i no-nfb koncepciju to je pojacalo koje je ipak vise naminjeno viokoositljivim zvucnicima (single driver horne i slicno). A kako je navedeno da ce pojacalo ipak morat gonit i drukcije zvucnike onda bi rezultati mozda mogli bit ponesto ispod ocekivanja.

Tako da ce tu tribat ipak razmisljat o ponesto vecim snagama a cca 20-ak W bi tribalo bit vec sasvim dovoljno. To se moze ostvarit i u SE spoju (ne bas jeftino) ili npr sa dvi triodno vezane EL34 u PP spoju ili sa 4 komada EL34 u SRPP spoju (i jako jednostavnim transformatorom). Mogucih varijanti ima puno.
Ponesto nfb bi virovatno tribalo dodat da izlazni otpor ampa bude nizi i time bolje prilagodjen visepojasnim kutijama. Nfb sam po sebi ne mora bit bauk, pogotovo ako se koristi ona koja se vuce sa primara trafa.
Krepat ma ne molat
Avatar
sstrsat
 
Postovi: 1745
Pridružen/a: 04 svi 2011, 18:21
Lokacija: Rijeka

Re: Početničke muke

PostPostao/la audio kutak » 20 lip 2013, 16:25

imaš neki provjereni prijedlog za 4 kom EL34 u SRPP spoju?
Jedan trenutak sreće vrijedi tisuću godina slave
Avatar
audio kutak
 
Postovi: 1118
Pridružen/a: 21 tra 2012, 21:18
Lokacija: VG

Re: Početničke muke

PostPostao/la Pao Pepeo » 20 lip 2013, 21:28

Bok ljudi hvala još jednom na savjetima,pogledo sam DAH-1 i čini mi se stvarno dobro pojačalo ali tražim nešto s dvije cijevi u izlazu radi niskotonskog područja.Ali ču ga svakako držat u vidu.Evo reč ču sta planiram pa čete lakše vidit šta mi treba.Za pojačalo sam si dao vremena tako da gledam bar do jeseni da si nabavim sve potrebne djelove i sastavim ga na zimu.Ovo ljeto bi si napravio dvije horne s fullrenge zvučnicima.Koristio bi Fostex FE206fn ili FE166fn još neznam koje možda rađe ove manje?
Obrada drveta mi je svakako jača strana tako da mi neče bit problem napravit nešto po provjerenom nacrtu ijako imam neke ideje po glavi ali o tome drugi put.
Znači treba mi nešto da dobro surađuje s njima,neznam dal da tražim nešto s triodama ili pentodama ali gledam da bude u P.P. varijanti bez U.L.spoja.Neznam ni kolko wata mi treba za njih iako mislim da bi radili ok i s manje od 25.
U knjizi Nikole Vukušića (koja mi je puno pomogla da shvatim kako cijevi rade i koju bi svakom početniku preporučio)našo sam dvije šeme koje su možda u redu za mene,budem vam ih pokazo čim ih skeniram da čujem vaša mišljenja.
I još jedno pitanje,kad sam bio dole u Šibeniku na triodama primjetio sam da niko ne pušta muziku s laptopa ili mp3 a?Neznam dal mi treba neko linisko ili nešto jer ja svu muziku uglavnom imam pohranjenu u kompu i nemam čitača cd a osim na njmu.Ako da imam par šema liniskih u knjizi koje bi vam pokazo,tako da bi napravio jedno i drugo u komadu.
Zahvaljujem na svakom savjetu pozdrav.
Pao Pepeo
 
Postovi: 231
Pridružen/a: 16 lip 2013, 21:31
Lokacija: Pula

Re: Početničke muke

PostPostao/la sstrsat » 21 lip 2013, 09:36

audio kutak je napisao/la:imaš neki provjereni prijedlog za 4 kom EL34 u SRPP spoju?


Ne razbijam glavu oko necijih "provjerenih" prijedloga, sheme sam kreiram. A o SRPP-u sa EL34 se moze eventualno rec koja ako bude zahtiva od pokretaca teme.


Pao Pepeo je napisao/la:Neznam dal mi treba neko linisko ili nešto jer ja svu muziku uglavnom imam pohranjenu u kompu i nemam čitača cd a osim na njmu.Ako da imam par šema liniskih u knjizi koje bi vam pokazo,tako da bi napravio jedno i drugo u komadu.
Zahvaljujem na svakom savjetu pozdrav.


Ako amp ima standardnu ositljivost od 1Veff onda mu u principu ne bi tribalo nikakvo pretpojacalo, izlaz iz kompa bi tribal bit sasvim dovoljan za punu pobudu.
Krepat ma ne molat
Avatar
sstrsat
 
Postovi: 1745
Pridružen/a: 04 svi 2011, 18:21
Lokacija: Rijeka


Natrag na Cijevna tehnika

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.

cron