Bifilarne zavojnice s zračnom jezgrom za D-class pojačala

Re: Bifilarne zavojnice s zračnom jezgrom za D-class pojačal

PostPostao/la aparatusonitus » 26 lis 2011, 21:38

sstrsat je napisao/la:Ivo, kad ces vec motat sa tom zicom (VF pletenicom) vodi jako racuna o jednoj stvari. Ako ti samo jedna od tih takih zicica ostane nezalemljena na jednom od krajeva zavojnicu ces moc bacit. Parazitni kapacitet koji takva nezalemljena zicica kreira potpuno onesposobljava zavojnicu za rad na frekvencijama na kojima ce delat na nacin da vlastita rezonantna frekvencija takve zavojnice padne i bude niza od potribne i na kraju se ta zavojnica u radnim uvjetima ponasa vise ka kapacitet nego ka zavojnica.


Koja fenomenalna informacija, gadna ali zlata vrijedna...primio na znanje :thumbup:

sstrsat je napisao/la:A ne bi bilo lose da razmislis i o nacinima motanja koji se koriste u RF tehnici (segmentirano, u kriz). Istina da se takvi nacini motanja delaju na otvorenim jezgrama i zracnim zavojnicama i da su jako teski i skoro nemoguci na toroidnom jezgru ali na tvom mistu ja bin jako dobro razmislil je li mi veci prioritet kvaliteta filtera (ne zaboravi da na njega dolazi pravokutni PWM signal kome ne fali harmonika osnovne frekvencije) ili potiskivanje EMI-a.
Osobno bin kvaliteti filtera dal prioritet.


Palo je to meni napamet (iako samo onaj dio o segmentiranju)...A čemu dati prioritet, nemam pojma, možda seti i ilimzn dosjetite nekog sretnog rješenja. Imaš mail na yahoo.
Avatar
aparatusonitus
 
Postovi: 234
Pridružen/a: 05 svi 2011, 21:08
Lokacija: Split

Re: Bifilarne zavojnice s zračnom jezgrom za D-class pojačal

PostPostao/la sstrsat » 26 lis 2011, 21:39

Edison je napisao/la:Nema kod sstrsata miseva, pa ni bijelih. Ima koloristicki neosvjestene macke... :lol:


A ne ne, ove moje su koloristicki izuzetno senzibilne. Nece valjda bilu boju napadat, letile bi naglavacke iz kuce :lol: :lol:
Krepat ma ne molat
Avatar
sstrsat
 
Postovi: 1745
Pridružen/a: 04 svi 2011, 18:21
Lokacija: Rijeka

Re: Bifilarne zavojnice s zračnom jezgrom za D-class pojačal

PostPostao/la sstrsat » 26 lis 2011, 21:56

aparatusonitus je napisao/la:Koja fenomenalna informacija, gadna ali zlata vrijedna...primio na znanje :thumbup:


Naucena na vlastitoj kozi i zapamcena zauvik, kad san ka mulac od 11 godina slaga svoj prvi diy rad (srednjevalni detektor sa AC540 tranzistorom ka pojacalom) i cudil se zac jako slabo prima. A ucitelj se ipak smiloval i rekal mulcu u cemu je stvar. Mozes zamislit koliko san bil sritan kad san u drugom pokusaju dobro zalemil VF pletenicu i cul lokalnu stanicu as 10m zice ka antenom. Blazeno ditinjstvo :lol:


aparatusonitus je napisao/la:Palo je to meni napamet (iako samo onaj dio o segmentiranju)...A čemu dati prioritet, nemam pojma, možda seti i ilimzn dosjetite nekog sretnog rješenja. Imaš mail na yahoo.


Ja san ti rekal ca bi meni bil prioritet - filter. Sal bin znaci na neku od tih malokapacitivnih tehnika motanja a za emisiju smetnji bi se brinula geometrija i oklapanje. Ne zaboravi sa kojim frekvencijama ovdi delas i koliko tu ima harmonika. A ako je filer pravo efikasan samo za osnovnu frekvenciju a na harmonicima pada u performansama.... hm, ni bas dobro.
Tako da podatak o filteru 6. reda u Sony ampu mozda triba gledat dilom i u tom svitlu. Niman naravno podataka o vridnostima komponenti u tom filteru pa mozda napamet govorim ali filter viseg reda moze bit proracunan za visu (osnovnu) frekvenciju od one sa kojom delamo pa ce vec samim time i zavojnice u njemu bit barem malo manje. Naravno, i njihovi parazitni kapaciteti ce se smanjit pa ce samim tim parazitna rezonancija zavojnica bit potirana navise.

Bilo bi jako lipo kad ne bi bilo tih parazitnih parametara pa bi se filter ponasal potpuno u skladu sa matematickim kalkulacijama. Ali ti paraziti nazalost postoje i mogu prilicno iskomplicirat stvar. Porastom frekvencije oni sve vise dolaze do izrazaja.
Krepat ma ne molat
Avatar
sstrsat
 
Postovi: 1745
Pridružen/a: 04 svi 2011, 18:21
Lokacija: Rijeka

Re: Bifilarne zavojnice s zračnom jezgrom za D-class pojačal

PostPostao/la aparatusonitus » 29 lis 2011, 13:21

sstrsat je napisao/la: A ne bi bilo lose da razmislis i o nacinima motanja koji se koriste u RF tehnici (segmentirano, u kriz).


Kako izvesti križno motanje i da li je moguće implementirati segmentirano i križno motanje simultano? Ako imaš kakvu slikicu ili link o tome, zaljepi...
Avatar
aparatusonitus
 
Postovi: 234
Pridružen/a: 05 svi 2011, 21:08
Lokacija: Split

Re: Bifilarne zavojnice s zračnom jezgrom za D-class pojačal

PostPostao/la sstrsat » 29 lis 2011, 13:41

aparatusonitus je napisao/la:Kako izvesti križno motanje i da li je moguće implementirati segmentirano i križno motanje simultano? Ako imaš kakvu slikicu ili link o tome, zaljepi...



Krizno motanje nije jednostavno i zahtiva puno strpljenja. Skice kako se ono izvodi ces nac na jogis rohrenbunde (ili tako nekako :D ).
Na taj nacin su bile motane srednjevalne i dugovalne zavojnice u starim radio uredjajima. A segmentirano motanje podrazumiva da se zavojnica podili na nekoliko (obicno 3 do 5) dilova i da se svaki takav dio mota zasebno na par milimetara razmaka. Ovo je najlakse izvest na vec pripremljenom (otokarenom sa utorima) tijelu za motanje od dobrog izolacionog materijala (npr teflona).

Naravno da krizno i segmentirano motanje mogu bit implementirano na istoj zavojnici ali uz jako puno truda i strpljenja.
Krepat ma ne molat
Avatar
sstrsat
 
Postovi: 1745
Pridružen/a: 04 svi 2011, 18:21
Lokacija: Rijeka

Re: Bifilarne zavojnice s zračnom jezgrom za D-class pojačal

PostPostao/la aparatusonitus » 29 lis 2011, 15:35

Avatar
aparatusonitus
 
Postovi: 234
Pridružen/a: 05 svi 2011, 21:08
Lokacija: Split

Re: Bifilarne zavojnice s zračnom jezgrom za D-class pojačal

PostPostao/la sstrsat » 29 lis 2011, 15:49

aparatusonitus je napisao/la:TIsilud100% http://www.jogis-roehrenbude.de/Spulenwickeln.htm :helper: ajajošluđi :twisted:


Ma nisan mislil bas na to. Na ovoj stranici koju si linkal su ti prikazane zavojnice tipa "pcelinje sace" koje su se koristile u prvim danima radiotehnike (tamo negdi 20-ih godina. Ima (barem je bilo) na Jogisovim stranicama i uputa kako se motaju klasicne krizne zavojnice ka one iz starih radio prijemnika. A uvik mozes kad gres u Stobreca kod Robota na vino skocit i na TTS-a i kupit kakov stari radio pa ga razvalit :lol: i direktno vidit kako su motane.

Da lud, ma ne 100 nego 1000% :lol: :lol: Ali rekal san ti da izrada takvih zavojnica pita puno pacijence.
A ako namotas ove tipa "pcelinje sace", uvik mozes taj amp proglasit za hajend :lol: :lol: I ca je najsmisnije, siguro ne bi bil mali broj onih koji bi bez pogovora povirovali da amp D-klase sa takvim egzoticnim zavojnicama svira puno vise analoglisch nego onaj sa obicnim zavojnicama. Znan di ima podosta takvih :lol: :lol: :lol:
Krepat ma ne molat
Avatar
sstrsat
 
Postovi: 1745
Pridružen/a: 04 svi 2011, 18:21
Lokacija: Rijeka

Re: Bifilarne zavojnice s zračnom jezgrom za D-class pojačal

PostPostao/la tubeman » 29 lis 2011, 16:42

Je. I ne samo to.
Možeš odmah to odma patentirati kao HIGH-END srednjevalni spread spectrum direct-coupled odašiljač ;) :)
Nova tehnologija, nova vrsta modulacije. Nikada viđeno !
Ma Nikola Tesla je bio beba prema ovome ;)
Avatar
tubeman
 
Postovi: 398
Pridružen/a: 05 svi 2011, 17:14
Lokacija: Varaždin

Re: Bifilarne zavojnice s zračnom jezgrom za D-class pojačal

PostPostao/la aparatusonitus » 04 stu 2011, 18:02

Molim D-boyse da mi pošalju svoje adrese na pm...stigli su B&O chipovi.
Avatar
aparatusonitus
 
Postovi: 234
Pridružen/a: 05 svi 2011, 21:08
Lokacija: Split

Re: Bifilarne zavojnice s zračnom jezgrom za D-class pojačal

PostPostao/la sstrsat » 05 stu 2011, 12:02

aparatusonitus je napisao/la:Molim D-boyse da mi pošalju svoje adrese na pm...stigli su B&O chipovi.


Ivo, kako si ranije spomenul da je i za mene jedan, evo ja cu ga se odrec pa neka zavrsi kod nekoga ki ce ga upotribit. Steta da kod mene stoji neiskoristen u nekom skabelinu a nekog drugog bi veselil.

Znas da D-klasa nije moj favorit a znas i da ja audio uredjaje volin rinut u MHz podrucje :lol: A ovo ca izlazi ka finalni rezultat posli prolaska one skkupljajuce-rastezuce PWM harmonike kroz filter je daleko ispod MHZ-a.

Ja cu ti rec hvala isto ka da san ga uzel ali bin te zamolil da ga das nekome ki ce iskazat ozbiljnu namjeru da napravi sklop sa njime.
Krepat ma ne molat
Avatar
sstrsat
 
Postovi: 1745
Pridružen/a: 04 svi 2011, 18:21
Lokacija: Rijeka

PrethodnaSljedeća

Natrag na Tranzistorska tehnika

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.