Bifilarne zavojnice s zračnom jezgrom za D-class pojačala

Re: Bifilarne zavojnice s zračnom jezgrom za D-class pojačal

PostPostao/la zika » 05 stu 2011, 12:44

sstrsat je napisao/la:A ovo ca izlazi ka finalni rezultat posli prolaska one skkupljajuce-rastezuce PWM harmonike kroz filter je daleko ispod MHZ-a.
Baš mi je ovo prijalo. Već neko vreme se (strukom ograničen) razmišljam kako sve to u PWM izgleda na izlazu, privučen nekim osobinama takovijeh uređaja. Ovde vidim da se veliko znanje i iskustvo poklopilo sa „mojom“ theory-jom. Cool...
No use permitting some prophet of doom to wipe every smile away. Come hear the music play. || In a search for the best simulacrum...
Avatar
zika
 
Postovi: 269
Pridružen/a: 06 svi 2011, 19:54

Re: Bifilarne zavojnice s zračnom jezgrom za D-class pojačal

PostPostao/la aparatusonitus » 06 stu 2011, 00:16

sstrsat je napisao/la:Ivo, kako si ranije spomenul da je i za mene jedan, evo ja cu ga se odrec pa neka zavrsi kod nekoga ki ce ga upotribit. Steta da kod mene stoji neiskoristen u nekom skabelinu a nekog drugog bi veselil.


Ok SE-guy ;) ...i btw, nije jedan već 2 stereo modula tako da se mogu vezati u most inače bi bilo "pumpanja" napajanja.

Stoga, traži se udomitelj gore navedenih modula free-of-charge, kojem to nije baš prvi diy projekt, koji je voljan i sposoban odraditi projekt do kraja uz podršku comrades s foruma. Elementarno poznavanje elektronike i izrade pločice u nekom od programa nužno kao i da voli pojist i popit :mrgreen:
Avatar
aparatusonitus
 
Postovi: 234
Pridružen/a: 05 svi 2011, 21:08
Lokacija: Split

Re: Bifilarne zavojnice s zračnom jezgrom za D-class pojačal

PostPostao/la Khadgar2007 » 06 stu 2011, 00:18

Sorry, da je to možda prije 5-6 godina da, ali sada sam na vakumu i klasičnom SSu.
"Nakon prve čaše vidite stvari onakvim, kakve bi vi htjeli da budu. Nakon druge vidite ih onakvim, kakve nisu. Na kraju ih vidite onakvim, kakve zaista jesu, što je najgora stvar na svijetu."
Avatar
Khadgar2007
 
Postovi: 2488
Pridružen/a: 05 svi 2011, 16:44
Lokacija: Sisak

Re: Bifilarne zavojnice s zračnom jezgrom za D-class pojačal

PostPostao/la ilimzn » 06 stu 2011, 03:06

Nije to bas samo tako za odbaciti, cak i za one koj ene zanima klasa D za amplifikaciju audio signala. Ne znam doduse ima li modul u sebi DC blokiranje (mislim da ne) ali nesto ovakvo je izmedju ostalog idealno za vrlo sposoban laboratorijski ozvor ako se dovoljno dobro isfiltrira. Za pocetak, stabilizacije je, gledano u klasicnom smislu, i serijska i paralelna, sto znaci da moze biti i izvor i ponor truje, sto nije uopce lose a imati. A malo koji klasicni laboratorijski izpravljac regulira dobro u audio podrucju :)
Nije koji put zgorega razmisljati izvan uobicajenih okvira :)
ilimzn
Iron Man
 
Postovi: 979
Pridružen/a: 05 svi 2011, 13:39

Re: Bifilarne zavojnice s zračnom jezgrom za D-class pojačal

PostPostao/la aparatusonitus » 06 stu 2011, 06:29

ilimzn je napisao/la:Ne znam doduse ima li modul u sebi DC blokiranje (mislim da ne) ali nesto ovakvo je izmedju ostalog idealno za vrlo sposoban laboratorijski ozvor ako se dovoljno dobro isfiltrira.


To bi onda trebalo značiti da bi onda sam modul mogao poslužiti kao SMPS...da kvalitetno upogoni svog brata/sestru :?:
Avatar
aparatusonitus
 
Postovi: 234
Pridružen/a: 05 svi 2011, 21:08
Lokacija: Split

Re: Bifilarne zavojnice s zračnom jezgrom za D-class pojačal

PostPostao/la sstrsat » 06 stu 2011, 07:45

ilimzn je napisao/la:Nije to bas samo tako za odbaciti, cak i za one koj ene zanima klasa D za amplifikaciju audio signala. Ne znam doduse ima li modul u sebi DC blokiranje (mislim da ne) ali nesto ovakvo je izmedju ostalog idealno za vrlo sposoban laboratorijski ozvor ako se dovoljno dobro isfiltrira. Za pocetak, stabilizacije je, gledano u klasicnom smislu, i serijska i paralelna, sto znaci da moze biti i izvor i ponor truje, sto nije uopce lose a imati. A malo koji klasicni laboratorijski izpravljac regulira dobro u audio podrucju :)
Nije koji put zgorega razmisljati izvan uobicajenih okvira :)


Naravno. Takvo pojacalo D-klase sa dodatkom 50Hz oscilatora i mreznog trafa moze posluzit ka vrlo elegantni varjak i izvor sinusnog napona - u dalnjemu ka laboratorijski ispravljac. Vrtilo se to i meni ali kako je nedavno naletil 2kW switcher od IBM servera onda ce na njega ic DC/DC konverteri koji ce dat sve trazene napone.

A stvarno bi bila steta da ti moduli kod mene stoje neiskoristeni i bit ce mi drago da netko realizira konstrukciju sa njima.
Krepat ma ne molat
Avatar
sstrsat
 
Postovi: 1745
Pridružen/a: 04 svi 2011, 18:21
Lokacija: Rijeka

Re: Bifilarne zavojnice s zračnom jezgrom za D-class pojačal

PostPostao/la aparatusonitus » 09 stu 2011, 21:55

Pronašao sam jedan on-line kalkulator za toroidne zračne zavojnice, ali mislim da prije bilo kakve kalkulacije trebam znati dimenzije žice/pletenice s kojom mislim raditi da bih mogao u potpunosti zatvoriti vanjski dijametar toroida žicom/pletenicom (ako je to uopće bitno?) u slučaju 1:2 ili 1:3 motanja.
http://www.nessengr.com/techdata/toroid/toroid.html
Avatar
aparatusonitus
 
Postovi: 234
Pridružen/a: 05 svi 2011, 21:08
Lokacija: Split

Re: Bifilarne zavojnice s zračnom jezgrom za D-class pojačal

PostPostao/la ilimzn » 10 stu 2011, 00:50

aparatusonitus je napisao/la:Pronašao sam jedan on-line kalkulator za toroidne zračne zavojnice, ali mislim da prije bilo kakve kalkulacije trebam znati dimenzije žice/pletenice s kojom mislim raditi da bih mogao u potpunosti zatvoriti vanjski dijametar toroida žicom/pletenicom (ako je to uopće bitno?) u slučaju 1:2 ili 1:3 motanja.
http://www.nessengr.com/techdata/toroid/toroid.html


Nije od zivotne vaznosti ali smanjuje rasipno polje.
- pretpostavis promjer
- izracunas zavoje
- podijelis vanjski opseg s brojem zavoja
- pronadjes zicu koja je gore izracunate debljine ili cjelobrojni visekratnik
- ako nema, izracunaj kolika je greska u postocima
- povecaj promjer za toliko
- ponavljaj postupak dok ne dobijes zadovoljavajuce 'fit'.
ilimzn
Iron Man
 
Postovi: 979
Pridružen/a: 05 svi 2011, 13:39

Re: Bifilarne zavojnice s zračnom jezgrom za D-class pojačal

PostPostao/la Gašo » 12 kol 2012, 17:41

Malo sam ofrlje pročitao temu i vidio da je na početku naveden bridge(balansirani) sistem pojačala.

Ako oba izlaza rade na jednom te istom carrieru koji je na izlazu u istoj fazi a jedino je audio protufazan, onda (da bubnem) po nekoj teoriji tu baš i ne treba neki j... LP filter da bi se odstranio taj carrier, već zvučnik radio kao LP filter zbog internog induktiviteta i mehaničke mase koja djeluje kao kondenzator.
Gašo
 
Postovi: 34
Pridružen/a: 21 svi 2011, 10:01
Lokacija: Zg.

Re: Bifilarne zavojnice s zračnom jezgrom za D-class pojačal

PostPostao/la ilimzn » 13 kol 2012, 15:51

Gašo je napisao/la:Malo sam ofrlje pročitao temu i vidio da je na početku naveden bridge(balansirani) sistem pojačala.

Ako oba izlaza rade na jednom te istom carrieru koji je na izlazu u istoj fazi a jedino je audio protufazan, onda (da bubnem) po nekoj teoriji tu baš i ne treba neki j... LP filter da bi se odstranio taj carrier, već zvučnik radio kao LP filter zbog internog induktiviteta i mehaničke mase koja djeluje kao kondenzator.


Teoretski da, prakticno je problem:
1) kabel do zvucnika je antena
2) Nepoznati efektivni C na kraju filtera stvara rezonantni pol 'negdje' -> moguce i unutar audio pojasa a uz to postoji i mogucnost unistenja izlaznog stupnja ako se odspoji zvucnik (dolazi do pojave vrlo visokih napona naizlazu).
3) Gubici u zeljezu magnetskog sustava zvucnika ce biti vrlo veliki jer ovise of frekvenciji na kvadrat, sto znaci da ce zavojnica zvucnika i polni nastavak postati indukciona pec... ostalo nije tesko pretpostaviti.
ilimzn
Iron Man
 
Postovi: 979
Pridružen/a: 05 svi 2011, 13:39

PrethodnaSljedeća

Natrag na Tranzistorska tehnika

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.

cron