Forumsko pojačalo

Re: Forumsko pojačalo

PostPostao/la sstrsat » 01 ožu 2012, 21:48

aparatusonitus je napisao/la:Koliko sam uspio vidjeti (nisam se baš slomio tražeći) teško da će se naći ispod 10$...ali tko zna, glavno je da su originali i ispravni.


Ajde ajde, ne placi. :lol: Ca ie 120 ili 150$ za izlazne stupnjeve takvog ampa, tr ono ispred ne kosta nis :lol:


aparatusonitus je napisao/la:
sstrsat je napisao/la:A kad vec govorimo o driverskim poluvodicima, nemoj se iznenadit ako za vrlo kratko vrime dojde u Hr nesto o cemu nisi ni sanjal da ces ikad vidit uzivo. Ali o tome zasad ni ric vise da nesto ne ureknem :lol: tako da me (zasad) nemoj uopce ni pitat o cemu se radi. Virovatno si pogodil ali muci :lol:


:club:


update: Sample XXXXX je juce krenul za Hr na testiranje. Ako jos nisi pogodil o cemu se radi onda si zakazal skroz. :lol: Ali jos ga necemo spominjat po imenu :lol:


aparatusonitus je napisao/la:Nisam ja majke mi ništa modificirao :mrgreen: Šta ga više gledam, sve mi se više sviđa :mrgreen:


I nimas tu ca ic modificirat. Zalemi, upali i uzivaj :D
Krepat ma ne molat
Avatar
sstrsat
 
Postovi: 1745
Pridružen/a: 04 svi 2011, 18:21
Lokacija: Rijeka

Re: Forumsko pojačalo

PostPostao/la aparatusonitus » 01 ožu 2012, 22:15

sstrsat je napisao/la:I nimas tu ca ic modificirat. Zalemi, upali i uzivaj :D


Pogledaj još jednom :eek:
Avatar
aparatusonitus
 
Postovi: 234
Pridružen/a: 05 svi 2011, 21:08
Lokacija: Split

Re: Forumsko pojačalo

PostPostao/la sstrsat » 01 ožu 2012, 22:44

aparatusonitus je napisao/la:Pogledaj još jednom :eek:


Ne kuzin, na ca mislis?
Krepat ma ne molat
Avatar
sstrsat
 
Postovi: 1745
Pridružen/a: 04 svi 2011, 18:21
Lokacija: Rijeka

Re: Forumsko pojačalo

PostPostao/la aparatusonitus » 01 ožu 2012, 22:45

Kaskada...nisam je ni ja u prvi pogled uočio.
Avatar
aparatusonitus
 
Postovi: 234
Pridružen/a: 05 svi 2011, 21:08
Lokacija: Split

Re: Forumsko pojačalo

PostPostao/la sstrsat » 01 ožu 2012, 22:49

I ca te zulja na njoj? To ca je ona tu ili...
Krepat ma ne molat
Avatar
sstrsat
 
Postovi: 1745
Pridružen/a: 04 svi 2011, 18:21
Lokacija: Rijeka

Re: Forumsko pojačalo

PostPostao/la aparatusonitus » 01 ožu 2012, 23:06

Ma ne žulja me ništa nego na prvoj shemi Siliconix-a ampa nije bila, a sada je tu...da nije server postao svjestan sebe i znanja koje se gomila pa sam modificira :) Zahebavam...to je ista stvar samo se pitam koja je od njih bila stvorena prva, ona bez ili ona s kaskadom...
Avatar
aparatusonitus
 
Postovi: 234
Pridružen/a: 05 svi 2011, 21:08
Lokacija: Split

Re: Forumsko pojačalo

PostPostao/la sstrsat » 01 ožu 2012, 23:12

Jebamisve ako te ja razumin :lol: Koja prva shema?
Krepat ma ne molat
Avatar
sstrsat
 
Postovi: 1745
Pridružen/a: 04 svi 2011, 18:21
Lokacija: Rijeka

Re: Forumsko pojačalo

PostPostao/la aparatusonitus » 01 ožu 2012, 23:17

Avatar
aparatusonitus
 
Postovi: 234
Pridružen/a: 05 svi 2011, 21:08
Lokacija: Split

Re: Forumsko pojačalo

PostPostao/la ilimzn » 02 ožu 2012, 02:07

aparatusonitus je napisao/la:Nisam ja majke mi ništa modificirao :mrgreen: Šta ga više gledam, sve mi se više sviđa :mrgreen:
slika


Shema je sto se tice topologije vrlo pazljivo izvedena, no ima u njoj jedna velika zamka, svojstvena svim slicnim shemama.
Ako se malo bolje pogleda, ulazni stupanj zapravo iskljucuje izlazne MOSFET-e, sto znaci da moze nastati problem kod inicijalnog tranzijenta uklljucenja. Dapace, za vjezbu, prouciti sto bi se dogodilo ispadne li negativno napajanje (npr. pregori osigurac).
Inace je zanimljivo da konstruktori cesto stavljaju odvojene osigurace u + i - napajanje bez provjere sto se dogodi ako ispadne samo jedno.
Ovakav nacin rada s izlaznim MOSFET-ima je prvenstveno uvjetovan sklopom kaskodiranih zrcala izvedenih s CA3045. Da je slucajno postojao PNP komplement, cijeli bi ulazni stupanj vjerojatno bio 'naopak' i izlaz bi se tjerao normalno. S druge strane tocno ovakva topologija bi se koristila za izlaz s P-kanalnim SIT-om.
Uz to, postoji i par sofisticiranih momenata koji se bas ne uoce na prvi pogled. Jedan je rad izlaza prakticno rail-to-rail. Napon zasicenj akaskodiranih strujnih zrcala je manji od napona praga MOSFET-a, pa je moguce iskljuciti bilo kojeg od njih cak i kada je Vgs prakticki jednak nuli, uz malu pomoc strujnih izvora za bias zrcala. No tu je i jedna zamka, strujni izvori bi idealno morali biti upareni.
R15, R14, R20 prakticki odredjuju vrijednost izlazne impedancije s kojom se tjera MOSFET - kao sto se vidi oni su za danasnje pojmove neuobicajeno veliki, sto jasno govori o kapacitetima VMP1.
Samo pojacalo je konstruirano oko jako degeneriranih diferencijalnih stupnjeva, posve atipicno za taj period - ukupno je OLG relativno nizak ali vrlo sirokopojasan a izoblicenja mala, pa je i faktor povratne veze nizak. No, problem degeneracije u prvom stupnju je sto povecava shum. Srecom, danas ima tranzistora optimiziranih za struje kao u ovoj konstrukciji, tu bi se dosta dalo poraditi da se izvuce jos onaj zadnji postotak performansi.
Mjesta za neke sitne izmjene ima. REcimo, postavlja se pitanje cemu R24 uzstrujni izvor D3. Strujni izvor drugog diferencijala je de fakto strujno zrcalo, sto elegantno rijesava podesavanje pomocu degeneracije oko diode D2. CA3045 bi se mozda dao malo degenerirati iako su se konstruktori jako potrudili da smanje disbalans tako da sve tranzistore u CA3045 drze na priblizno istom Vce.
Ukupno, vrlo atipicna filozofija za ondasnje doba koja se itekako oslanja na karakteristike izlaznih tranzistora. Ovako nesto ne bi bilo trivijalno 'prepjevati' na gotovo bilo koji moderni MOSFET, cak ni uz rad u klasi A.
ilimzn
Iron Man
 
Postovi: 979
Pridružen/a: 05 svi 2011, 13:39

Re: Forumsko pojačalo

PostPostao/la sstrsat » 02 ožu 2012, 08:41

aparatusonitus je napisao/la:Ova http://www.diyaudio.com/forums/solid-st ... ost2227126 druga slika po redu


A to, vidi vraga, nisan ni uocil te Q14/Q15 (kako se lako previdi nesto ca stoji pred ocima :lol: ). Nemoj me sad 100% lovit za ric, ipak je proslo vise od 30 godina, ali koliko se sican tih Q14/Q15 nije bilo na shemi. Recimo da sam 98% siguran u to. Ki ih je dodal i kada, stvarno ne znan ali mogu pretpostavit da je to mozda ucinil neki ki je mislil nesto komercijalno izvest sa tom shemom a da usput izbigne tuzbe zbog posizanja za tudjim intelektualnim vlasnistvom. Dodavanje njih je dovoljna promina da bi virovatno uspil i na sudu proc sa obranom da je to "druga" shema.


ilimzn je napisao/la:Samo pojacalo je konstruirano oko jako degeneriranih diferencijalnih stupnjeva, posve atipicno za taj period - ukupno je OLG relativno nizak ali vrlo sirokopojasan a izoblicenja mala, pa je i faktor povratne veze nizak. No, problem degeneracije u prvom stupnju je sto povecava shum. Srecom, danas ima tranzistora optimiziranih za struje kao u ovoj konstrukciji, tu bi se dosta dalo poraditi da se izvuce jos onaj zadnji postotak performansi.
Mjesta za neke sitne izmjene ima. REcimo, postavlja se pitanje cemu R24 uzstrujni izvor D3. Strujni izvor drugog diferencijala je de fakto strujno zrcalo, sto elegantno rijesava podesavanje pomocu degeneracije oko diode D2. CA3045 bi se mozda dao malo degenerirati iako su se konstruktori jako potrudili da smanje disbalans tako da sve tranzistore u CA3045 drze na priblizno istom Vce.
Ukupno, vrlo atipicna filozofija za ondasnje doba koja se itekako oslanja na karakteristike izlaznih tranzistora. Ovako nesto ne bi bilo trivijalno 'prepjevati' na gotovo bilo koji moderni MOSFET, cak ni uz rad u klasi A.


Tocno, to je bilo vrime kad je vrlo jaka (cim jaca) povratna veza bila uobicajeni "standard" u prakticno svim tadasnjim pojacalima i virovatno je jedna od ideja vodilja Siliconix-ovih inzenjera bila da pokazu ca sve mogu njihovi vertical mosfeti i sa puno manjom povratnom vezom. I naravno da bi preadaptacija te sheme da moze prihvatit danasnje mosfete bila skopcana sa jako puno problema. Ali kako je 2N6658 jos uvik nabavljiv (iako je rjesenje sa 6 njih siguro puno skuplje nego sa 2 danasnja mosfeta koji kostaju gotovo nista), mislin da i nima nekog razloga za takve pokusaje. Cemu si komplicirat zivot sa nekim takvim pokusajima da bi se ustedilo 100-ak $ kad je gotovo sigurno da bi rezultati bili debelo ispod performansi originalne sheme.
2N6658 i njegova bratija su u vrime kad su nastali bili daleko ispred svog vrimena. Zapravo, ako se ne obaziremo na tu relativno malu njihovu dozvoljenu disipaciju, oni su to dobrim dilom i danas. Bas i ne znan koji im danasnji fet / mosfet moze parirat u ukupnoj ocjeni parametara linearnosti, kapaciteta, preklopvih vrimena...... Neke firme ka npr Semisouth nesto i pokusavaju oko toga ali rezultati zasad jos nisu dostigli ono ca su Siliconix-ovi inzenjeri radili pred 30 (a skoro i 40) godina.

Ca se tice dodatnog suma ka poslidice degeneracije u ulaznom stupnju, triba i to gledat u kontekstu vrimena nastanka ovog ampa. Tada je dominantni izvor signala bil gramofon i tipicni odnos signala i suma cilog sistema se kretal od nekih 60dB do mozda 80dB tako da je u tom kontekstu bilo skroz nebitno da li izlazno pojacalo ima odnos signala i suma npr "svega 88dB" ili vrlo visokih 115dB. Manje vise je to i danas nebitno ali kako je CD medij "bez suma" kako ga neki vole nazivat onda se neki vole jako pohvalit kako im izlazni amp ima npr odnos signala i suma veeci od 120dB. Slusno potpuno nebitno ali lipe brojke imaju svoje komercijalno znacenje....
Tako da Siliconix-ovi inzenjeri nisu ni razbijali puno glavu oko necega ca i nije imalo velikog znacaja pa su u ulazni stupanj stavili 2N2222 koji je najobicniji univerzalni tranzistor opce namjene i u cijoj proizvodnji postizavanje niskosumnosti nije bilo prioritet. Mogli su naravno konstruktori izabrat neki od low noise tranzistora (kojih ni tada nije falilo) za ulazni stupanj ali se ocito nisu zamarali oko nebitne stvari.
Naravno, ki zeli da mu amp ima odnos signala i suma od 110+dB, lako ce izabrat odgovarajuce tranzistore koji to omogucuju.

Opet cu ponovit da se doslovno svaku shemu moze modificirat ako se to bas zeli ali neke sheme su ipak takve da to jednostavno nije potribno sa njima radit.
Krepat ma ne molat
Avatar
sstrsat
 
Postovi: 1745
Pridružen/a: 04 svi 2011, 18:21
Lokacija: Rijeka

PrethodnaSljedeća

Natrag na Tranzistorska tehnika

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 9 gostiju.

cron