Bruno P preamp by Elvis & Nino

Re: Bruno P preamp by Elvis & Nino

PostPostao/la Roko » 22 stu 2016, 22:03

Thanks Zika, ja sam do sad to rješavao uglavnom preko forumskog enginea (postoje opcije), ali i ovaj tvoj način je vrlo jednostavan, isprobat ću :thumbup:
Za sad neka ostanu dvije teme, meni se čini da je tako jednostavnije za pratit, pogotovo jer vjerojatno bude i lijepih slikica i zanimljivih rješenja ;)
neciviliziran, nekvalitetan i ne vidim dalje od nosa
Avatar
Roko
 
Postovi: 2084
Pridružen/a: 03 svi 2011, 23:10
Lokacija: Zadar

Re: Bruno P preamp by Elvis & Nino

PostPostao/la elvis » 23 stu 2016, 21:38

Evo stigli hypex regulatori. Četri kutijice u jednoj velikoj. Lijepo pakirano što je je, no kada vidiš koliko su regulatori malecki, sva ta ambalaža se čini smiješno nepotrebna, no skidam kapu hypexu, sve za 5. Od usluge helpdeska, brzine shoppinga, pakiranja, a nadam se da će i "strojevi" raditi svoj posao kako treba. :).

Evo i unboxing ! :)
Privitak/ci
IMG_2714.JPG
IMG_2714.JPG (123.29 KiB) Pogledano 8814 put/a.
IMG_2715.JPG
IMG_2715.JPG (96.02 KiB) Pogledano 8814 put/a.
IMG_2716.JPG
IMG_2716.JPG (95.68 KiB) Pogledano 8814 put/a.
Avatar
elvis
 
Postovi: 1484
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:38

Re: Bruno P preamp by Elvis & Nino

PostPostao/la elvis » 29 stu 2016, 16:46

Karatk update... ostali djelovi počeli stizati. Od potova za prvu ruku idu VISHAY P9A2R100FISX1103MA, pa ako se pokažu OK ostaju naravno. Ako sam se zahebao, a što je t je... vidjeti ćemo.

Ideja je da izlaz i jedan ulaz budu ostanu balansirani kako je to predviđeno na pločici, dok jedan ulaz mislim (mislimo) odraditi sa običnim RCA chinchevima ali bar za četiri ulaza, što hoće reći da će trebati i jedan dupli selektor. Nekakvi savjeti u smislu koji selektor odabrati svakako bi dobrodošao.

Od drugih dvojbi ostaje koji tip trafoa nabaviti... znači treba nam 2x15V AC, snaga skromna... što uzeti.. nešto sa standardnom E jezgrom, ili toroid ili r-core. Sugestije i preporuke su dobrodošle. Bacite link ako ima nešto zbilja zanimljivo...
Avatar
elvis
 
Postovi: 1484
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:38

Re: Bruno P preamp by Elvis & Nino

PostPostao/la zbotic » 29 stu 2016, 23:57

Selektor ti je najbolje odraditi skroz sa relejima, a trafo ti je svejedno kakav ćeš staviti kad imaš regulator koji potiskuje šum preko 100dB, a cijeli uređaj troši 5W u najgoroj opciji. Eventualno neki toroid ako će biti stisnuto u maloj kutiji.....

BTW taj preamp ima smisla sa balansiranim signalima, a ako to nije tako ima puno pametnijih i boljih rješanja. Za desetak dana možda i ja predstavim jedno koje je trenutno u radu.....
zbotic
 
Postovi: 2024
Pridružen/a: 04 svi 2011, 07:14

Re: Bruno P preamp by Elvis & Nino

PostPostao/la elvis » 04 pro 2016, 22:55

Stigli svi djelovi, polemio sve za cca 5 sati, kresnuo i radi iz prve. Sutra malo više detalja o sastavljanju i nekim komponentama. Stigao sam zakačiti preamp i na diy esl. Drugim rječima danas nisam zabušavao. Onako na prvu i drugu, radi se o iznimnom uredjaju koji je sjeo medju onu moju priču sa esl i bato mm samo tako. U svakom slučaju svaka čast Brunu na ovom stroju i ekipi sa yu3ma foruma koja je direktno i indirektno "kriva" i za ovaj projekt u koji me je "gurnuo" Nino jer je imao pločicu viška, a i znao je da se radi o zbilja dobrom stroju. Onda je Zoran to glatko sastvio, a ja se ohrabrio :). U biti vrlo ga je lako polemiti, no kada vidiš praznu pločucu ne čini se tako.

Za početak evo par slika. Slijedi nabava trafoa i kutijanne.
Privitak/ci
image.jpeg
image.jpeg (126.37 KiB) Pogledano 8382 put/a.
image.jpeg
image.jpeg (118.62 KiB) Pogledano 8382 put/a.
image.jpeg
image.jpeg (141.02 KiB) Pogledano 8382 put/a.
image.jpeg
image.jpeg (108.15 KiB) Pogledano 8382 put/a.
image.jpeg
image.jpeg (142.7 KiB) Pogledano 8382 put/a.
image.jpeg
image.jpeg (140.4 KiB) Pogledano 8382 put/a.
Avatar
elvis
 
Postovi: 1484
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:38

Re: Bruno P preamp by Elvis & Nino

PostPostao/la zbotic » 04 pro 2016, 23:30

Lipo, što reći..... :D :thumbup:
zbotic
 
Postovi: 2024
Pridružen/a: 04 svi 2011, 07:14

Re: Bruno P preamp by Elvis & Nino

PostPostao/la elvis » 05 pro 2016, 11:04

Nekih većih odstupanja od izvorne sheme nemam, manje-više sve je onako kako je u izvornom BOM-u, ali par razlika ima…. nisam stavio Bourns pot već VISHAY P9A2R100FISX1103MA 10k lin - plastika, a umjesto brzih dioda RS1D na AC/DC dijelu stavio sam „još brže“ ES1D-13-F : ) . Malo sam se zeznuo kod narudžbe elektrolita, naime za kondove od 1000uF i 22uF sam naručio verzije koje su milimetar šire u promjeru, pa sam ove od 1000uF jedva ugurao između izlaznih konektora, releja i hypex regulatora. Kada sam zalemio kondove od 22uF shvatio sam da sada nemam mjesta za potenciometar, pa je isti u zraku jedno deset milimetara iznad pločice. No obzirom da se radi o kvalitetnim panasonic kondovima, nema veze, to je kompromis na koji pristajem … : )

Što se tiče spomenutog VISHAY pota, mogu reći da se radi o (da prostite na izrazu) čistom govancu koje košta 12 funti, a podatak od 20% tolerancije je nažalost apsolutno točan. Em što niti jedan nema 10k već cca 8,9K, em što je razlika između slojeva od 3% do 10% (ovisno o poziciji) pa je za ovu namjenu zapravo čisti promašaj i bačen novac, no što je tu je. Nisam imao drugi pa sam stavio isti bar privremeno za probe. Sinoć nisam osjetio debalans, no stalno mi se po glavi motalo da ga ipak ima.. možda paranoja možda istina .. ne znam … : )

Tu je još jedan problem koji to zapravo nije, no u kombinaciji sa BatoMM nije savršeno… naime ovaj preamp ima prevelik gain za Bato MM, pa je prostor za regulaciju za normalno slušanje minimalan, tj. preko 9h odvrnutog pota je već preglasno za normalno slušanje glazbe. Malo mi to ide na živce, no poznavajući sebe za dva dana će mi to biti OK : )

Kako je to zvučno sijelo u moj diy sustav… pa nakon jedno dva sata slušanja rekao bi izvrsno, no treba proći par dana da to i potvrdim. Naime dodalo se još rezolucije koja još ljepše definira svaki instrument/glas, izvrsno je i vrlo precizno pozicioniranje instrumenata u zvučnoj slici, slojevitost za pet, dodalo se još „mesa“ na kosti, kao da sam iz već za mene izvrsnog i dovoljnog „HD ready“ prešao u „Full HD“… ne znam kako bi to drugačije plastično pojasnio. Meni osobno je taj uvjetno rečeno hyper-realizam u cilju, pa smatram da sam sa ovim preampom na pravom putu bar što se mog mentalnog sklopa i viđenja dobrog zvuka tiče. Ako zanemarimo prejaki gain rekao bi da je sinergija ovog preampa sa BatoMM ampom više nego izvrsna. Na žalost nemam kvalitetne klasične zvučnike u radionici već samo ESL, tako da nisam mogao testirati i tu kombinaciju, no vjerujem da bi zapažanja bila slična ako ne i potpuno ista. Sa ESL to je zbilja izvrsno.

Sada ću malo mozgati oko izvedbe kućišta, pa ću krenuti i u taj dio priče. Treba smisliti i nekakav ozbiljan POT kad se već radi o tako dobrom preampu. Kako imam spremna i dva nova modalu BatoMM, nastojati ću dizajnerski sinkronizirati priču. Sve mora biti DIY, pa i kućište : )
Avatar
elvis
 
Postovi: 1484
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:38

Re: Bruno P preamp by Elvis & Nino

PostPostao/la zbotic » 05 pro 2016, 12:09

Conductive plastic je smeće izmišljeno da bi dugo trajalo, radilo u lošim uvjetima i ništa više, posebno ne za audiofile. ;)
zbotic
 
Postovi: 2024
Pridružen/a: 04 svi 2011, 07:14

Re: Bruno P preamp by Elvis & Nino

PostPostao/la tomi77 » 05 pro 2016, 12:56

Elvise,

prvo - bravo!
A drugo, da li je moguće ovaj (u konkretnom slučaju tvoj problem, ali govorimo generalno) problem s glasnoćom pojačala (odnosno pojačanjem pretpojačala) riješiti s logaritamskim potenciometrom iste vrijednosti (pa bi možda dobio nešto u području nižih "glasnoća"), ili ako bi sklop to dopustio, potenciometrom veće vrijednosti?
Avatar
tomi77
 
Postovi: 207
Pridružen/a: 20 sij 2014, 15:41
Lokacija: Split

Re: Bruno P preamp by Elvis & Nino

PostPostao/la zbotic » 05 pro 2016, 13:15

Ne može. Potenciometar je u grani povratne veze i mora biti linearni inače bi bilo svega. Konkretni potenciometar mora imati i graničnik tako da u feedbacku ne ostane nula već barem 1-2 kohma.

Ima načina da se smanji gain, ali ne vidim svrhu s obzirom da to neće biti komercijalni proizvod.
zbotic
 
Postovi: 2024
Pridružen/a: 04 svi 2011, 07:14

PrethodnaSljedeća

Natrag na Tranzistorska tehnika

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.

cron