INTERESANTNO , po malo

INTERESANTNO , po malo

PostPostao/la Rade » 18 srp 2013, 07:48

http://www.diyaudio.com/forums/chip-amp ... ifier.html


Praktično se radi o takozvanim strujnim pojačalima .....koji su interesantni , bar po meni iz dva razloga a nisu interesantni iz jednog .......kao prvi interesantan razlog je to što može sa jednim malim elektronskim korektorom koji stoji ispred pojačala da ispegla odziv kompresione kutije sve do mehaničke izdržljivosti .
Konkretno se radi o korekciji odziva koje elektronika kao ogledalo preslika i ispravi , dakle ako zvučnik prema dole počinje da pada posle recimo 60 hz , elektronika je u mogučnosti da izvrši korekciju tako da odziv , teoretski , može biti ravan sve do 20 hz .....praktično postoje problemi oko same snage pojačala koje je samo 40 w i mehaničkih mogućnosti samog zvučnika . Inače ova kombinacia , kompresija , strujno pojačalo i korektor su probani pre nekih 15-tak godina u AR i u jubilarnom 200-tom broju je bio ponovljen tekst .....dakle oni misle da je to nešto dobro .
U principu ova kombinacija je preporučena samo za bas područje i samo za kompresionu kutiju jer samo tako može da funkcioniše .
Kao drugi pozitivan motiv bih ubrojao mogućnost pogona horni za srednje nisko područje , recimo od 100 do 400-500 hz , gde su se ova pojačala pokazala izuzetno zahvalnim ......zbog čega je to treba tražiti u motivu samih odziva horni koje ponekad imaju opseg u porastu tako da se vrlo jednostavno i efikasno može kompezovati taj nedostatak .
Kao negativnu pojavu , bar što se tiče ovih pojačala naveo bih neke preporuke koje je naglasio AR , a to je da nije preporučljiv za više opsege jer jednostavno zvučno nije to to .
Pošto je u pitanju samo vreme , ja ću se potruditi da u gomili revija koje imam skeniram šemu korektora koji je izašao u AR i šemu korektora koji je izašao u Costruire HI-FI gde je ova kombinacija upotrebljena za sub , takozvani vufer .....HW 202 u kompresiji i eletrostatici kao satelit .
Bar što se mene tiče , ovo može biti interesantno da se uradi trosistemac , čak i dvosistemac , u verziji jedno strujno pojačalo za bas i jedno obično za sve sve zvučnike iznad sa ...može i aktivna kao rez između dva pojačala a onda pasiva ......
Rade
 
Postovi: 216
Pridružen/a: 05 srp 2013, 10:15

Re: INTERESANTNO , po malo

PostPostao/la Rade » 31 srp 2013, 11:46

Nastavljamo ......na jednoj od fotki je legendarni B&k amalizer 2012 na kojem se vidi odziv kompresione kutije / seas p 17 rcy / sa strujnim pojačalom i korektorom ....malo je nejasno , ali odziv ide od nekih 35 hz ravno ....ispod je impulsni odziv koji sasvim jasno pokazuje zašto se strujna pojačala ne mogu koristiti bez korektora kao što neki tvrde .
Na drugoj fotki je sama šema korektora koji radi kao ogledalo , što postaje jasnije posmatrajući princip rada .....gde jednostavno kompletan odziv kao u ogledalu kompenzuje i na kraju se dobija apsolutno ravan odziv i po fazi i po frekfencijama .
Kao što sam prethodno naglasio , postoji problem snage i postoji problem mehaničkih karakteristika samog zvučnika . Po meni sve stvar nekih ličnih afiniteta , gde neko želi malu kutiju a da ima dobar bas i da mu ne treba da sa tim ozvučava diskoteku .....dakle za neko onako fino lagano slušanje .
Ostalo mi je još par fotki frekfencija i impulsa koji pokazuju kako pozitivne stvari tako i negativne .
Privitak/ci
P7310348 [640x480].JPG
P7310348 [640x480].JPG (76.33 KiB) Pogledano 4467 put/a.
P7310347 [640x480].JPG
P7310347 [640x480].JPG (74.31 KiB) Pogledano 4467 put/a.
P7310345 [640x480].JPG
P7310345 [640x480].JPG (52.48 KiB) Pogledano 4467 put/a.
Rade
 
Postovi: 216
Pridružen/a: 05 srp 2013, 10:15

Re: INTERESANTNO , po malo

PostPostao/la sstrsat » 01 kol 2013, 09:21

Taj princip (uvjetno receno sa strujnim pojacalima) se zapravo oduvik ponajvise koristi za tipicne cijevne konfiguracije u kojima SET pogoni single driver kutiju. No nfb SET je naravno tek uvitno receno strujno pojacalo, njegov izlazni otpor je mnogo veci nego kod tipicnih poluvodickih pojacala ali nije ni izbliza toliki da bi ga se moglo smatrat za potpuno strujno pojacalo koje bi po teoretskoj definiciji tribalo imat beskonacni izlazni otpor.
I taj princip zapravo u toj konfiguraciji radi odlican posal i omogucuje dobru, pa cak i odlicnu, reprodukciju basova. Uvjet je naravno da zvucne jedinice koje se za to koriste imaju cim bolje vlastito mehanicko prigusenje ca tipicne single driver jedinice zaista i imaju.

No, ostaje otvoreno pitanje da li ce se takvi rezultati dobit sa jedinicama naminjenim za tipicne visepojasne kutije. Te jedinice generalno zahtivaju izvore signala cim manjeg unutrasnjeg otpora. Jasno, ostvarivanje dobrog prigusenja velike mase membrane (pogotovo kod suba) je tesko moguce samom mehanickom konstrukcijom jedinice i mislin da je ovdi mali izlazni otpor izvora signala (naponsko pojacalo) tesko nadomjestljiv bilo cim drugim. OK, koristenje strujnog pojacala i korekcionih mreza ostavlja dosta prostora za igranje ali bojim se da bi se tu dobili samo jako dobri mjerni rezultati (npr vrlo ravan frekventni odziv) ali da bi zvucni rezultati bili ipak prilicno ispod.
Krepat ma ne molat
Avatar
sstrsat
 
Postovi: 1745
Pridružen/a: 04 svi 2011, 18:21
Lokacija: Rijeka


Natrag na Tranzistorska tehnika

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.

cron