GainWire-mk2

Re: GainWire-mk2

PostPostao/la ilimzn » 30 tra 2013, 18:57

Nekako nisam bas uvjeren u kvalitetnu simulaciju izoblicenja DN2540, kao ni tolerancije koje garantiraju da je na izlazu 0V... s stvarnim MOSFET-ima nema sanse dobiti takve cifre (znam da DN2540 zapravo nije MOSFET nego cijeli poluvodicki sklop...)
ilimzn
Iron Man
 
Postovi: 979
Pridružen/a: 05 svi 2011, 13:39

Re: GainWire-mk2

PostPostao/la dadod » 30 tra 2013, 22:32

ilimzn je napisao/la:Nekako nisam bas uvjeren u kvalitetnu simulaciju izoblicenja DN2540, kao ni tolerancije koje garantiraju da je na izlazu 0V... s stvarnim MOSFET-ima nema sanse dobiti takve cifre (znam da DN2540 zapravo nije MOSFET nego cijeli poluvodicki sklop...)


Ja sam dosad koristio DN2540 samo kao CCS a kakav je kao slijedilo nemam informacija. Model sam skinuo sa Supertex stranice. Buduci da je to deplation tipe mosfet, cinio mi se dobar na ovom mjestu. Supertex navodi da je dobar za linear amplifiers.
dadod
 
Postovi: 174
Pridružen/a: 13 ruj 2011, 10:54
Lokacija: Zagreb

Re: GainWire-mk2

PostPostao/la ilimzn » 01 svi 2013, 01:10

PA, istina je da je Supertex radio vrlo kvalitetne MOSFET-e ali dosadasnje iskustvo cak i s egzotama iz te branse pokazuje da je jako tesko dobiti te cifre u stvarnom svijetu, barem ne na prakticnim vrijednostima struja.
A o tolerancijama napona praga da ne pricamo... sklop na shemi se pouzdaje u totalnu jednakost gornjeg i donjeg MOSFET-a da bi offset na izlazu bio nula...
ilimzn
Iron Man
 
Postovi: 979
Pridružen/a: 05 svi 2011, 13:39

Re: GainWire-mk2

PostPostao/la dadod » 01 svi 2013, 07:11

ilimzn je napisao/la:PA, istina je da je Supertex radio vrlo kvalitetne MOSFET-e ali dosadasnje iskustvo cak i s egzotama iz te branse pokazuje da je jako tesko dobiti te cifre u stvarnom svijetu, barem ne na prakticnim vrijednostima struja.
A o tolerancijama napona praga da ne pricamo... sklop na shemi se pouzdaje u totalnu jednakost gornjeg i donjeg MOSFET-a da bi offset na izlazu bio nula...


Pa trebalo bi biti jednostavno regulirati taj offset malom promjenom struje CCSa, recimo ako upotrijebim za R13 56ohma i paralelno njemu tripot od 1k.
dadod
 
Postovi: 174
Pridružen/a: 13 ruj 2011, 10:54
Lokacija: Zagreb

Re: GainWire-mk2

PostPostao/la ilimzn » 01 svi 2013, 10:36

termika? No to je samo jedan od problema, ali to je sve rijesivo (makr stavili DC servo). Jako me zanima kako to izgleda u realnom svijetu - opcenito su performanse tog dijela sklopa vezane za jednakost MOSFET-a.
ilimzn
Iron Man
 
Postovi: 979
Pridružen/a: 05 svi 2011, 13:39

Re: GainWire-mk2

PostPostao/la dadod » 01 svi 2013, 11:58

ilimzn je napisao/la:termika? No to je samo jedan od problema, ali to je sve rijesivo (makr stavili DC servo). Jako me zanima kako to izgleda u realnom svijetu - opcenito su performanse tog dijela sklopa vezane za jednakost MOSFET-a.


Kad kazes termika da li mislis samo na izlani buffer(2xDN2540)? Ja bih mogao probati sam buffer u mom starom pretpojacalu koje ima pojacalo za slusalice s OPA i emiterskim sljedilom na izlazu koje bih mogao zamjeniti s ovim ovdje.
Ja bas nemam vremena za izradu jos jednog pretpojacalo, imam zapoceta pojacala za ORION zvucnike i to stalno kasni, ali mislim da stvarno ovo ima potencijal i kad bi se netko zainteresirao za izradu mogao bih mu pomoci cak i snekim komponentama(DN2540).
dadod
 
Postovi: 174
Pridružen/a: 13 ruj 2011, 10:54
Lokacija: Zagreb

Re: GainWire-mk2

PostPostao/la ilimzn » 01 svi 2013, 13:23

Da, mislio sam samo na buffer.Na zalost supertex skriva interni rad DN serije ko zmija noge (iz razumljivih razloga) no tu ce termika najvise doci do izrazaja radi odnosa napona praga i termickog koeficijenta. Problem je sto termicki koeficijent ostaje manje-vise konstantan dok napon praga ima znacajno vece tolerancije, barem kod klasicnih MOSFET-a/JFET-a itd. Buduci da se offset ponistava jednkoscu Vgs gornjeg i donjeg DN-a, a on ovisi o naponu praga i termickom koeficijentu, termicki koeficijent se medjusobno ponistava ali razlika u naponu praga ne, iako se reducira cinjenicom da je Rs forma povratne veze - cak ni da su oba DN-a na istom hladilu (jedan primjer gdje je ovaj problem jako izrazen su strujna zrcala s MOSFET-ima, kod kojih se takodjer uzdamo u jednakost Vgs)
Bilo bi zanimljivo to pogledati, tocno onako kako si predlozio, dakle samo slijedilo. Ostatak sklopa je bipolaran i ili dovoljno degeneriran ili ima kaskadu PNP i NPN tranzitora, kojima je Vbe ionako prilicno slican, a sklopom se uticaj jako smanjuje, za termiku se relativno lako pobrinuti grupiranjem komponenti.
ilimzn
Iron Man
 
Postovi: 979
Pridružen/a: 05 svi 2011, 13:39

Re: GainWire-mk2

PostPostao/la dadod » 01 svi 2013, 14:36

Evo jos malo shema za razmisljanje. Cini mi se da je bolje imati strujno zrcalo(CM) s jednakim strujama, moze se koristiti atenuator pojacanja vece vrijednosti(P1) za jednak generirani šum a slicno izoblicenje, cak i nesto manje. smanijo sam napon napajanja a povecao mirnu struju izlaznog slijedila(disipacija po mosfetu oko 2W) tako da moze ganjati i slusalice iako s vecim izoblicenjem nego ako ganja samo izlatno pojacalo.
Dodatno jos jedna sema s Wilson strujnim zrcalima koje smanjuje izoblicenje na pola. Volio bih cuti misljenja, meni se to sve vise svidja, sada slusam stari GainWira i jako sam zadovoljan zvukom, malo je kompliciraniji i zahtjeva uparene JFETove koji nisu lako nabavljivi.


slika

slika
dadod
 
Postovi: 174
Pridružen/a: 13 ruj 2011, 10:54
Lokacija: Zagreb

Re: GainWire-mk2

PostPostao/la sstrsat » 02 svi 2013, 09:49

Skroz nulti offset koji ce bit termicki potpuno neovisan nije sasvim lako postic ni u sklopovima koji koriste DC servo i / ili jaku npv a ovdi di on ovisi ponajvise o apsolutnoj jednakosti obadva DN-a mislin da je to gotovo nemoguce. Ima naravno i jos drugih faktora o kojima offset na izlazu ovisi ka ca su npr offset sklopa ispred izlaznog slidila, termicki offset stabilizatora napona u ispravljacu... ali recimo da je to manji problem i da ce offset koji to unosi bit konstantan nakon ca sklopovi postignu radnu temperaturu.
Problem predstavlja to ca iza ovoga dolazi jos i izlazno pojacalo (tipicno DC vezano) tako da se offset ovakvog linijskog stupnja multiplicira za iznos pojacanja izlaznog pojacala tako da bi se nekih pretpostavljenih 10-ak mV offseta na izlazu ovakvog linijskog stupnja pojavilo ka offset od 150 do 200 mV na izlazu izlaznog pojacala uz + ili - dodatak / odbitak vlastitog offseta izlaznog pojacala, zavisno od polariteta tog offseta a to vec i nije skroz zanemarivo.

Rjesenje bi naravno bilo uvodjenje DC serva ili kondenzatora na izlazu ali ako se i jedno i drugo zeli izbic mozda bi tribalo razmisljat o nekoj vrsti (recimo diodne) kompenzacije termickog offseta. Samo da bi uopce imalo smisla razmisljat o kreiranju neceg takvog, tribalo bi prvo snimit ovisnost offseta od temperature (i to i za brze i za spore promine temperature) na konkretno napravljenom modelu i to za svaki kanal ovakvog linijskog stupnja posebno jer oslanjanje na neku pretpostavljenu jednakost DN-a bi bila ipak malo presmjela pretpostavka.
Krepat ma ne molat
Avatar
sstrsat
 
Postovi: 1745
Pridružen/a: 04 svi 2011, 18:21
Lokacija: Rijeka

Re: GainWire-mk2

PostPostao/la dadod » 02 svi 2013, 11:22

sstrsat je napisao/la:Skroz nulti offset koji ce bit termicki potpuno neovisan nije sasvim lako postic ni u sklopovima koji koriste DC servo i / ili jaku npv a ovdi di on ovisi ponajvise o apsolutnoj jednakosti obadva DN-a mislin da je to gotovo nemoguce. Ima naravno i jos drugih faktora o kojima offset na izlazu ovisi ka ca su npr offset sklopa ispred izlaznog slidila, termicki offset stabilizatora napona u ispravljacu... ali recimo da je to manji problem i da ce offset koji to unosi bit konstantan nakon ca sklopovi postignu radnu temperaturu.
Problem predstavlja to ca iza ovoga dolazi jos i izlazno pojacalo (tipicno DC vezano) tako da se offset ovakvog linijskog stupnja multiplicira za iznos pojacanja izlaznog pojacala tako da bi se nekih pretpostavljenih 10-ak mV offseta na izlazu ovakvog linijskog stupnja pojavilo ka offset od 150 do 200 mV na izlazu izlaznog pojacala uz + ili - dodatak / odbitak vlastitog offseta izlaznog pojacala, zavisno od polariteta tog offseta a to vec i nije skroz zanemarivo.

Rjesenje bi naravno bilo uvodjenje DC serva ili kondenzatora na izlazu ali ako se i jedno i drugo zeli izbic mozda bi tribalo razmisljat o nekoj vrsti (recimo diodne) kompenzacije termickog offseta. Samo da bi uopce imalo smisla razmisljat o kreiranju neceg takvog, tribalo bi prvo snimit ovisnost offseta od temperature (i to i za brze i za spore promine temperature) na konkretno napravljenom modelu i to za svaki kanal ovakvog linijskog stupnja posebno jer oslanjanje na neku pretpostavljenu jednakost DN-a bi bila ipak malo presmjela pretpostavka.


Ako je offset glavni problem kod ovog pretpojacalo onda sam zadovoljan. Prvi korak reguliranja offseta moze se ovdje uraditi na dva mjesta oba reguliranjem struje CCSa. Prvo reguliranje ulaznog CCS a onda MOSFET CCSa. Temperaturna promjena offseta moze se smanjiti pazljivim topliski vezanim parovima transistora. Vecina ima vrlo malu disipaciju, CM transistori jedva 3mW a neki ostali ne vise od 60mW. Najvecu disipaciju naravno imaju izlazni mosfetovi i njih treba montirati na zajednicko hladilo. Pokusat cu simulirati termicke promjene offseta ali nisam siguran koliko je Supetex model tocan u tom pogledu.
Kad si rekao da je izlazno pojacalo tipicno DC vezano za mene je to cudno. Vecina poluvodickih pojacala ima kondenzator na ulazu a koliko se sjecam i s cijevnim je slicno. Naravno neka egzoticna pojacala su DC, kazu da kondenzator unistava zvuk(ja nikad nisam mogao to otkriti slusajuci naravno ako nije upotrijebljen nekakav vrlo los tip kondenzatora).
dadod
 
Postovi: 174
Pridružen/a: 13 ruj 2011, 10:54
Lokacija: Zagreb

PrethodnaSljedeća

Natrag na Tranzistorska tehnika

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.

cron