Regulirano napajanje za pojačalo

Re: Regulirano napajanje za pojačalo

PostPostao/la ilimzn » 16 tra 2013, 13:46

Nema potrebe za nikakvim poduzim pisanjem, nije ovo 'a ja jedan vise od tebe' rasprava.

Evo, dao si link na temu... ta bi prezivjela valjda pol sata na velikom DIY (www.diyaudio.com), i najiskrenije u njoj je tocno JEDAN post koji daje konkretne informacije. Ovo drugo je sve za macku o rep, rekla kazala.
Samo se jedan autor potrudio cak i tvoje pitanje pretvoriti u simulaciju i dao ti je i konkretne upute na sto treba obratiti paznju, za sto mu sigurno nije trebalo 2.5 minute razmisljanja o odgovoru, kao sto je to u slucaju ostalih odgovora. Nekim cudom bas taj autor na velikom DIYaudiu uziva ne mali respekt. Taj isti ti je rekao da uzmes PSUD i provjeris. Jesi li?

Besprijekoran rad pojacala NIJE nikakva potvrda odgovora kojeg si dao Pincu, tim vise sto to zapravo nije odgovor na njegovo pitanje. Istina, to mozda jest jedan dio odgovora ili odgovor koji je tocan pod odredjenim uvjetima, ali uvjeti nisu bili navedeni, no to ne mijenja nista - uspjesan rad ne znaci dobru konstrukciju, samo uspjesnu a to nije isto, niti znaci da je uspjesno uvijek dovoljno dobro, cak ni ako je 100 put uspjesno, ne povlaci automatski da je dobro, a kamo li UVIJEK dobro. Jesi li siguran da s istim, ili mozda cak s manje dijelova nije moguce napraviti bolji ispravljac za tvoje pojacalo? Ima li 'cim veci trafo i cim vise mikrofarada' isto znacenje sa i bez R i L elemenata koje nisi spomenuo, niti na kojem je to pojacalu 'provjereno'?

U temi koju si linkao vecina je dala svoje primjere, koji su samo na izgled slicni. 400VA transformatore je tesko dobiti od istog motaca da budu jednaki ako uzmes drugog dva mjeseca nakon prvog (cak ni ako im ga specificiras 'do bola' po svim parametrima, na zalost), kamo li da se mogu samo tako usporedjivati razliciti trafoi, s razlicitim setovima filtriranja u pojacalima s razlicitim strujnim zahtjevima (i tu ne mislim samo na apsolutne vrijednosti vec na varijacije). Da, dobilo bi se tu jako puno informacija da su ljudi bili voljni reci, trafo je motan za toliko tesla, i ima otpor namotaja toliko, i ima/nema soft start, i ima ovakve diode, i ovakvo filtriranje a trosi u mirovanju ovoliko a u radu maksimalno onoliko struje - a jesu li? Ako netko usporedjuje kruske i jabuke, onda je to u toj temi. Je li isto napajanje za Aleph koji radi u klasi A, za F4 koji je bilo sto od AB do A, i 'neko' pojacalo u klasi AB? Jesu li sva ta pojacala jednako osjetljiva na valovitost i poslijedice vlastitog rada u svom napajanju? I na kraju - ovo je (bila?) tema o stabiliziranom napajanju pojacala, koju si sam otvorio, i onda na vezano pitanje, iz kojeg u krajnosti proizlazi i tvoje kao jedno od mugucih rijesenja za problem koji, primjerice, rijesava 'cim vise mikrofarada', si sam dao odgovor 'cim veci trafo s cim vise mikrofarada, sve drugo je akademska rasprava'. A cemu onda postavljati pitanje o stabiliziranom napajanju? Uzmi cim veci trafo i cim fise mikrofarada i gotova prica.

Ne znam jel mogu bolje prenjeti poantu. Ne zelim da se ovo okrene na nekakav 'ad hominem' napad, dakle na tebe kao osobu, jer to NIJE namjera niti poanta. Poanta je: DAJ SVE INFORMACIJE jer bez toga se gubi smisao i vrijednost onih informacija koje dajes. Ako se to postuje, onda jedini jednostavni odgovor na opcenito pitanje je 'pitanje je preopcenito', svi drugi odgovori moraju imati podosta ograda kako bi onaj koji ga je postavio mogao sam (nadajmo se) zakljuciti je li odgovor relevantan za njegov slucaj i koliko, i po potrebi rafinirati pitanj ekoje je postavio da mu se moze dati precizan odgovor.
ilimzn
Iron Man
 
Postovi: 979
Pridružen/a: 05 svi 2011, 13:39

Prethodna

Natrag na Tranzistorska tehnika

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.

cron