Little-GEM

Re: Little-GEM

PostPostao/la ilimzn » 30 stu 2012, 20:37

Dovodjenje kompenzacije na emiter jednog od LTP tranzistora je svakako dobra ideja ali ne i idealna ukoliko se ne radi o diferencijalnom signalu. Naime, vecina tog signala ce biti common mode, odnos izmedju njegovog djelovanja na lijevi i desni emiter je zapravo odnos izmedju pojacanja lijevog tranzistora koji nema degeneracije (signal je doveden direkt na emiter) i desnog, koji ima degeneraciju za taj signal u vidu dva emiterska otpora u seriju. Ono sto na visokim frekvencijama kvari tu racunicu su naravno kapaciteti. Sto se tice tranzistora, oni su takvi kakvi jesu, ovisni o tranzistorima i tu se ne moze bitno mijenjati, ostaje rezidualni kapacitet strujnog izvora, i, vrlo bitno u realnim uvjetima (npr. kod koristenja potenciometra na ulazu) efektivna impedancija izvora. U ovakvoj je situaciji kapacitet ulaz-masa prakticki obavezan, inace se kod pomicanja potenciometra mijenja efektivna impedancija izvora i s njom filter kojeg cine ona i Cbe tranzistora, tako da se moze dogoditi da impedancija Cbe bude manja od efektivne impedancije izvora, cime kompenzacija djeluje s smanjenom efikasnoscu (ili jos gore). Idealno bi bilo imati diferencijalni signal iz kojega bi se izvela ovakva kompenzacija na oba emitera ulaznog LTP-a no ovdje je to nemoguce. Jedno rijesenje koje nije bas sasvim ocekivano je povecanje rezidualnog kapaciteta strujnog izvora u repu LTP-a. Time se na spoju degeneracijskih otpora stvara tocka nize impedancije na visokoj frekvenciji, cime je sprijeceno da signal kompenzacije 'bjezi' na desnu stranu LTP-a i djelom postaje common mode. Ta ista tehnika doduse degenerira ulazni diferencijal (suma struja lijeve i desne strane nije vise konstanta) u dva odvojena pojacala ciji su izlazi spojeni protufazno preko strujnog zrcala, no i to je vrsta diferencijalnog pojacala. Jos jedna alternativa je spajanje RC mreze sa desnog emitera prema masi. Impedancijski ta bi mreza trebala imati cim slicnije karakteristike kao kompenzacijska mreza spojena na lijevi emiter. Eto, nekoliko ideja...

Sto se tice koristenja pravokutnog signala u simulatoru, uvijek ga treba sloziti realno, jer je u simulatoru doslovno moguce napraviti kvadratni signal s vremenom porasta prakticno nula, sto je u stvarnosti nemoguce. U tom smislu je zapravo ponekad pozeljno staviti na ulaz i za tu vrstu simulacije RC filter ali s gornjom granicnom frekvencijom reda MHz. Svako pojacalo s povratnom vezom nuzno pokazuje graf slican onom uzasu kad se simulira s 'idealnim' kvadratom, to je jednostavno stvar idealizirane fizike simulatora, gdje ne postoje parazitni induktiviteti i kapaciteti. No buduci da simulator radi s diskretnim vremenom, cak i idealizirani kvadratni signal nema beskonacnu brzinu brida (u protivnom bi bila cijela hrpa dijeljenja s nulom u pokusaju da se rijese matrice koje predstavljaju mrezu elemenata koji se simuliraju), no rezultat mozemo gledati kao pobudjivanje kvadratnim signalom sklopa koji ima 'gotovo idealne' elemente, ciji parazitni elementi cine titrajne krugove s vrlo visokim rezonantnim frekvencijama i Q faktorima (realni parazitni elementi bi poprilicno usporili stvari). Ovdje treba biti dosta pragmatican i koristiti iskustvo na prakticnom sklopu kao kriterij. Valja zapamtiti da je simulator (uz kvalitetne modele) jako dobar u prikazivanju STO se dogadja (naravno ako znamo kamo treba gledati), ali u ovakvim rubnim/ekstremnim slucajevima jako los u pokazivanju KOLIKO se nesto dogadja. Kojekakve cudne pojave u simulatoru itekako ukazuju na kriticne tocke sklopa ali vise treba uzimati u obzir da se uocila neka pojava, nego koliko je njena magnituda, dok se ne 'uhvati' mehanizam njenog pojavljivanja. Onda se shema u simuatoru 'nakiti' elementima koji priblize istu realnom svijetu pa se i vidi realnija situacija, tako da ono sto u idealiziranoj shemi izgleda katastrofalno ne mora nuzno biti ni izbliza toliko alarmantno (a cesto uopce i nije alarmantno) za stvarni sklop.
ilimzn
Iron Man
 
Postovi: 979
Pridružen/a: 05 svi 2011, 13:39

Re: Little-GEM

PostPostao/la dadod » 01 pro 2012, 18:00

ilimzn hvala na iscrpnom objasnjenju,
kod ovog pojacala sam pokusao sloziti sto jednostavnije pojacalo ali vrlo dobrog zvuka a tu su uvijek potrebni kompromisi. Druga krajnost je Audio Cube kod ojeg sam pokusao postici sto manje izoblicenje. Pojacalo nije simetricno pa se kompenzacija ne moze spojiti simetricno. Spajanje kompenzacije na emiter jednog LTP tranzistora umjesto na kolektor istog omogucva nize vrijednosti kapaciteta. Moram malo razmisliti o tvom objasnjenju o common mode jer mi to bas nije sjelo. Ovdje se koristi TMC i u tom slucaju je i izlazni stupanj ukljucen u kompenzaciju(odnosno lokalnu negativnu povratnu vezu).
Jas sam prakticki isprobao s LTP degeneracijom od 220 ohma i lokanom Miler kompenzacijom CCS-a i to je sprijecilo "lijepljenje" na negativni napon kod pravokutnog napona(naravno u simulaciji jer ja nemam tako brzi generator pravokutnog napona). Ja sam hotimicno koristio pravokutnu simulaciju s 10nsec rise i fall time i iskljucenim ulaznim niskopropusnim filtrom jer sam htio vidjeti kako se pojacalo ponasa kod stresnog simuliranja. Kod stvarnog pravokutnog testiranja ne vide se ti problemi, jedino se moze spaliti pojacalo ako se pretjera s ulaznim naponom i klipingom.
Kad sam povecao degeneraciju LTP-a na 560 ohma vise nema lijepljenja ni kod standarnog LTP, ali naravno nesto vece izoblicenje. Pokusao sam simulirati tvoj prijedlog umetanja RC na drugi emiter prema masi, prvo s jednakim vrijednostima kao i u kompenzaciji(47pF 330 ohm), ali sam morao povecati kondenzator na 100pF da se pocmu vidjeti rezultati.
Za sada cu ostavi mogucnost kompenziranog CCS-a i povecanja LTP degeneracije. Prakticnu probu koju sam napravio je s 220 ohma u degeneraciji i kompezirani CCS i jako sam bio zadovoljan zvukom, ali na zalost to mi pojacalo sluzi za eksperimente i vise nije u tom obliku.
dadod
 
Postovi: 174
Pridružen/a: 13 ruj 2011, 10:54
Lokacija: Zagreb

Re: Little-GEM

PostPostao/la dadod » 15 sij 2013, 19:13

Zadnjih dana sam proveo malo vise vremena slusajuci Little-GEM i usporedjujuci zvukovni utisak s druga dva pojacala, AudioCube i poboljsani JLH 80W MOSFET.
Jako sam zadovoljan kako svira Little-GEM, ne zaostaje za ostala dva pojacala, a u nekim podrucjima i, cini mi se, bolje. Naravno AudioCube je snaznije pojacalo s dva para ThermalTrak izlaznih tranzistora i lakse ganja zvucnike koji imaju relativno nisku impedanciju. JLH MOSFET takodjer ima dva para lateralnih MOSFETa i napajano sa stabiliziranim napajanjem +- 50V pa daje vise snage na 8ohma ali nije tako dobro na 4ohma.
Little-GEM ima samo jedan par izlaznih tranzistora i to originalne Toshiba(ne zna da li to ima utjecaja na zvuk). Koristio sam uvijek isto pretpojacalo i iste zvucnike. Zvucnici su s 20cm basom(ScanSpeak) i ribon srednje-visokotoncem(70cm) i impedancija se ne mjenja puno u cijelom frekventnom rasponu pa su lako opterecenje za pojacalo, a to je dobro za ovo malo pojacalo.
Ne znam da li vam se kad dogodilo da slusajuci neko pojacalo jednostavno vam se cini da je sve sjelo na svoje mjesto, basovi, srednji, visoki, dubina zvucne scene...
Pojacalo je jednostavno, napajano s jednostavnog ispravljaca s 10000uF na obje strane, nema bruma ni suma, nema nikakovog zvuka kod ukljucivanja.
dadod
 
Postovi: 174
Pridružen/a: 13 ruj 2011, 10:54
Lokacija: Zagreb

Prethodna

Natrag na Tranzistorska tehnika

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.

cron